Gündem
  • 6.6.2023 22:46

Binbaşı ihbar etti, seçimden bir gün önce kışlalarda darbe alarmı verildi

Seçimlerden 1 gün önce kışlalarda alarm… Binbaşının ihbarı hareketlendirdi

13 Mayıs’ta yani 14 Mayıs seçimlerinden 1 gün önce TSK ve MİT’te, 15 Temmuz gecesine benzer hareketlilik yaşandığı iddia edildi. İktidara yakın Yeni Şafak’ın haberine göre saat 13.00’te Çanakkale’deki MİT ofisine giden Binbaşı ST, bir darbe hazırlığı olduğunu iddia etti. Tüm kışlalarda alarm durumuna geçildi. Ancak ifadesi alınan S.T’nin yalan söylediği anlaşıldı.

İktidara yakın Yeni Şafak gazetesinin haberine göre, 13 Mayıs Cumartesi günü saat 13.00 sularında Çanakkale’deki MİT Bölge Müdürlüğü’ne giden Deniz Binbaşı S.T., Türkiye’nin,  15 Temmuz 2016’daki darbe girişimine benzer bir kalkışmayla karşı karşıya olduğu ihbarında bulundu.

15 Temmuz darbe girişimi tecrübesi nedeniyle ihbar ciddiye alındı ve MİT’le Milli Savunma Bakanlığı alarma geçti. Cumhurbaşkanlığı bilgilendirildi. Bütün kışlalar ve üsler tek tek arandı, olağan dışı bir durum olup olmadığı soruldu. Kışlalara girişler kısıtlandı.

TUĞAMİRALİ SUÇLADI
Habere göre ihbarcı Binbaşı S.T. darbe olabileceği iddiasında bulunurken Tuğamiral T.E.’yi işaret etmişti. Kışlalar tek tek kontrol edilirken bir taraftan da ihbarcı S.T.’nin ve Tuğamiral T.E.’nin durumu araştırılıyordu. Ancak uzmanlarca ifadesi alınan S.T.’nin yalan söylediği kısa sürede anlaşıldı ve ruh sağlığıyla ilgili şüpheler oluştu.

TEDBİRLER 28 MAYIS’A KADAR SÜRDÜ
İktidara yakın gazete, darbe girşimini tehlikesinin olmadığının anlaşılmasına rağmen askeri üslerde ve birliklerde tedbirlerin Cumhurbaşkanı Seçimi’nin ikinci tur oylamasının yapıldığı 28 Mayıs’a kadar devam ettiğini aktardı. Buna göre, kışlarlarda mesai ve nöbet durumları tekrar gözden geçirildi. Kışlalara girişteki kısıtlamalar da sürdü.

Güncellenme Tarihi : 7.6.2023 20:23

İLGİLİ HABERLER