Gündem
  • 26.4.2023 13:20

Bir Avrupa ülkesi daha Bayraktar TB2 SİHA satın aldı.. İşte SİHA satın alan 29 ülke

Bir NATO ülkesi daha envanterine Bayraktar TB2 SİHA ekledi

BAYKAR Genel Müdürü Haluk Bayraktar, Türkiye'de yerli ve milli imkanlarla üretilen Bayraktar TB2 SİHA'nın Romanya'ya ihraç edileceğini açıkladı.

BAYKAR Genel Müdürü Haluk Bayraktar’ın sosyal medya hesabından duyurdu. Bir Avrupa ülkesi daha envanterini Bayraktar TB2 SİHA’larla güçlendirdi.

Karadağ savaşındaki başarısıyla dikkat çeken Türk İHA/SİHA’ları Ukrayna-Rusya savaşında da rüştünü ispatlayarak NATO ülkeleri başta olmak üzere birçok ülkenin kıskacına girdi.

ÜLKELER TÜRK SİHA’LARI İÇİN SIRAYA GİRDİ

Yaklaşık 28 ülkeye ihraç edilen Türk SİHA’ları kendi sınıfında dünyanın en iyileri arasında yer alıyor. Asya’dan Avrupa’ya birçok ülkenin satın almak için Türkiye’nin kapısını çaldığı Bayraktar TB2 SİHA’lar, bu kez NATO üyesi Romanya’ya ihraç edildi.BAYKAR Genel Müdürü Haluk Bayraktar, Twitter hesabından yapılan paylaşımda Romanya'nın Bayraktar TB2 SİHA'yı envanterine alan ülkeler arasına katıldığını duyuruldu.

Haluk Bayraktar’ın sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verildi:

“Uzun yılları aşan dostluğumuz ve karşılıklı güvene dayalı güçlü bağlarımız bulunan Romanya, yüksek teknolojiye sahip BayraktarTB2 SİHA'yı envanterine alan ülkeler arasına katıldı. Bayraktar TB2 SİHA için şimdiye kadar 28 ülke ile ihracat sözleşmesi imzaladık. Baykar olarak Romanya ile birlikte Avrupa Birliği (AB) üyesi 2 ülkeye, NATO üyesi 3 ülkeye ihracat gerçekleştirmenin gururunu yaşıyoruz. Milli Teknoloji Hamlesi hem ülkemizin hem de dost ve kardeş ülkelerin tam bağımsızlığının en güçlü teminatıdır. Bu ihracat ile Türkiye ve Romanya arasındaki bağlar daha da güçlenecek. Ortak geleceğimiz için birlikte çalışmaya devam edeceğiz.”

28 ülkeye ihraç edildi
Bayraktar TB2'ler, toplam 28 ülkeye teslim edildi. Bu ülkelerden 25'i açıklanırken, 3'ü henüz duyurulmadı. Ayrıca SİHA'ları denemeye karar veren Japonya'nın yanı sıra 4 ülke de insansız hava araçlarından tedarik etmek istiyor.

Buna göre ihracatın gerçekleştirildiği ve isimleri açıklanan ülkeler şu şekilde sıralandı:

Kuveyt, Azerbaycan, Katar, Ukrayna, Türkmenistan, Fas, Kırgızistan, Polonya, Pakistan, Etiyopya, Kazakistan, Tunus, Irak, Libya, Nijer, Tacikistan, Cezayir, Somali, Cibuti, Litvanya, Mali, Birleşik Arap Emirlikleri, Bangladeş, Togo, Burkina Faso.

Sıraya giren ülkeler

Macaristan, Sırbistan, Angola ve Arnavutluk ise Bayraktar TB2 SİHA almak isteyen ülkeler listesinde yer alıyor.

 

Güncellenme Tarihi : 26.4.2023 13:27

İLGİLİ HABERLER