Bilim
  • 20.10.2021 09:09

Bir Otomobilin Olmazsa Olmazı Şaft

Şaft kayması hem günlük hayatta sıklıkla kullanılan hem de otomobil dünyasında üzerinde sıklıkla durulan önemli bir durumdur. Şaft, deyimlerde olduğu gibi bir aracın da düzgün bir şekilde yoldan çıkmadan hareket edebilmesini sağlar. Şaftta oluşabilen aksaklıklar istenmeyen sonuçlara sebebiyet verebilirler.

Şaftın Çalışma Prensibi

Şaft, araçlardaki gücün iletilmesinin en önemli parçalarından biridir. Gücü tekerleklere ileterek aracın hareketini sağlar. Şanzımanın çıkış milinden hareketi alır ve diferansiyele daha sonra da aks milleri ve tekerleklere iletir. İçi boş olan çelik boru yapısı tasarımı, özellikle araçlara binen yükün azaltılması için yapılmıştır. Aynı zamanda, özellikle engebeli yollarda şanzımanın konumunu sabit bir şekilde korumasını destekler. Aracın sarsılmasını engeller.

Şaft Çeşitleri

Şaftlar tek parçalı veya çok parçalı olabilirler. Bu durum aracın ağırlık merkezine göre çeşitlilik gösterebilir. Büyük araçlar için (tır, kamyon) tek parçalı şaftlar tercih edilirler. Binek otomobiller için ise çok parçalı şaftlar kullanılırlar. Çok parçalı şaftlar şaft mili askıları ve kayıcı mafsallardan meydana gelir. Şaft mili askıları sayesinde şaft daha rahat hareket eder. Aynı zamanda şaftın ağırlık merkezini oluşturarak şaftın dengede kalmasını sağlarlar.

Şaft her araçta bulunmayabilir. Genellikle arkadan çekişli araçlarda şafta rastlamak mümkündür. Şaftlar kullanılacakları araçlara göre farklılık gösterebilirler.

Şaft Bakımı

Şaft arabanın dengeli bir şekilde gitmesini sağlar. Arabanın alt kısmında bulunan şaftlar, gerek kullanım gerekse darbeye bağlı olarak bazen denge kaybına uğrayabilirler. Balansında sorun olan şaftlara acil bir şekilde müdahale edilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde istenmeyen kazalar ortaya çıkabilirler.

Şaft balansının bozulduğu aracın titremesinden, düz yolda giderken aracın belirli bir yöne doğru kaymaya başlamasından anlaşılabilir.

Şaftın zemine yakın olması özellikle tümseklerde hasar görme riskini arttırabilir. Bu gibi yerlerde aracı hasar görmemesi adına dikkatli bir şekilde araç kullanılmalıdır. Aynı zamanda hızlı seyir halinde yapılan ani manevralarda şaftın kırılmasına sebebiyet verebilmektedir. Bundan dolayı yüksek hızlı araç kullanımından kaçınıldığı kadar bu gibi durumlarda ani manevralardan da kaçınılmalıdır.

Şaftın değişmesi masraflı bir süreçtir. Bundan dolayı şaftın olası bir hasarında öncelikle bölgesel bir iyileştirme çalışması yapılması denenebilir. Titreme gibi durumlarda genellikle şaftlarda yer alan mafsallardaki bozulmalara odaklanılır. Böyle bir durumda öncelikle mafsallar değiştirilir. Ancak şaftın ciddi hasar aldığı durumlarda şaft değişikliği yapmak kaçınılmazdır. Şaft değişikliği gibi önemli bir işlemde mutlaka orijinal parçalar kullanılmalı ve değişim işinde uzman kişiler tarafından yapılmalıdır.

 

İLGİLİ HABERLER