Gündem
  • 30.3.2011 12:47

BİR TELEFON GELDİ ADAYLIKTAN VAZGEÇTİ

Hasatası istemeyince milletvekili aday adaylığından vazgeçti

CHP’den Antalya Milletvekili aday adaylığı için başvuru yapan organ nakli konusunda ünlü Prof. Dr. Alper Demirbaş, bir ay önce böbrek nakli yaptığı 1 yaşındaki Civan’ın annesinden gelen telefon üzerine siyasete girmekten vazgeçtiğini açıkladı. 
Medical Park Antalya Organ Nakil Merkezi Müdürü Prof. Dr. Alper Demirbaş, CHP eski Genel Başkan Deniz Baykal, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ve Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin’den gelen üçlü teklifle aday adayı olduğu CHP Antalya milletvekiliğinden vazgeçtiğini söyledi. İl binasında düzenlediği basın toplantısında Prof. Dr. Demirbaş, mesleki kariyerinin yanı sıra, aynı zamanda, hiçbir zaman saklamadığı ve gizlemediği bir siyasi duruşu, siyasi omurgası olduğunu söyledi. Prof. Dr. Demirbaş, "Bundan hiçbir zaman vazgeçmedim" dedi.

GEÇEN YIL 544 NAKİL YAPMIŞ

Prof. Dr. Demirbaş, geçen yıl tamamını kendisinin gerçekleştirdiği 544 organ nakli yaptığını ve bu sayının dünyada birden fazla cerrahla çalışan herhangi bir merkezin ulaşamadığı bir rakam olduğunu belirtti. Aynı çalışma temposunun bu yıl da devam ettiğini kaydeden Prof. Dr. Demirbaş, şunları söyledi:

"Ben 47 yaşındayım. 47 yaşında, bir cerrahın meslek ömrü boyunca yapabileceği ameliyat yaptım. Sadece ameliyat yapmak değil. Bu hastaların sorumluluklarını da aldım. Geçen hafta içinde bedenen yorulduğumu hissederek siyaset yoluyla insanlara faydalı olabilir miyim diye bir düşünce içinde perşembe günü CHP’den aday adaylığı başvurusu yaptım."

Aday adaylığı duyulduktan itibaren 650’nin üzerinde telefon, yüzlerce mesaj, bir çok paylaşım sitesinde paylaşımlar yapıldığını kaydeden Prof. Dr. Alper Demirbaş şöyle devam etti:

"Son 5 gün hayatımın en zor 5 günü oldu. Evlenirken ya da iş değiştirirken bu kadar baskı altında kalmadım. 1 ay önce böbrek nakli yaptığım 1 yaşındaki Civan’ın annesi bana ’Siz şimdi gidiyorsunuz, benim çocuğum ölecek mi’ dedi. Bu gözlerimi yaşarttı. Ben o 1 yaşındaki Civan’ın emanetini açıkçası elimin tersiyle itip, Ankara’ya gidip başka bir şey yapamam" diye konuştu.

"Israrlı baskılar karşısında CHP aday adaylığından çekiliyorum" diyen Prof. Dr. Demirbaş, şu an için kendisini ameliyat için bekleyen 20 hastası olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Alper Demirbaş’ın aday adaylığından çekildiğini açıkladığı basın toplantısına CHP İl Başkanı Özer Ülken ve parti yöneticileri de katılarak kendisine destek verdi. Prof. Dr. Demirbaş, çekilme kararının Genel Merkez’in bilgisi dahilinde olduğunu söyledi.

Güncellenme Tarihi : 23.3.2016 19:00

İLGİLİ HABERLER