Asayiş
  • 30.11.2012 14:12

Boğaz turunda feci kaza!..

İSTANBUL Boğazı’nda günlük tekne turuna katılan biri kadın 4 Hindistanlı turist, fotoğraf çektirmek için üzerine çıktıkları tahta platformun kırılması sonucu suya düştü. Akıntılı ve soğuk Boğaz sularında zor anlar yaşayan turıstler, tekneden atılan filikaların yardımı ile su üzerinde kaldı. Turistler, çevredeki balıkçı motorlarırndakiler tarafından kıyıya çıkartıldı.

Rumelihisarı açıklarında biri kadın 4 Hindistanlı turist Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’ne yaklaştıkları sırada hatıra fotoğrafı çektirmek istedi. Fotoğraf çektirmek için teknenin radarının bağlı olduğu tahta platforma tırmandılar. Ağırlığı taşıyamayan ahşap platformun bağlantılarından kopması üzerine 4 turist Boğaz'ın soğuk sularına düştü. Akıntı ve soğuk suda zor anlar yaşayan turistlere tekne çalışanları hemen filika attılar.

Kaptanın siren çalarak yardım istemesi ile çevredeki balıkçı motorları da yardım için yaklaştı.

Suya düşen turistleri alan balıkçılar Rumelihisarı İskelesi’ne çıkardı. Tekne kaptanı da sahile yanaşırken, üşüyen kazazedelere çevredeki cafelerden şal ve sıcak içecek vererek, yardım ettiler. Islanan kadın Chandnı Shah, ıslanan giysileri değiştirilmek üzere tekneye götürüldü. Su yuttuğu ve vücut ısısı düştüğü için güç anlar yaşayan Graurav Yasanı’ye ilk müdahaleyi teknedekiler yapı. Arkadaşları ayaklarına masaj yaptı.

Şallara sarılıp çay ikram edilen Dulkıt Saın, "Hint vatandaşıyım. Dubai’de çalışıyorum. Bizi küçük bir grup, balıkçılar kurtardı” diyebildi.

Olay yerine gelen sağlık ekipleri Graurav Yasanı ile Dulkıt Saın’i hastaneye götürdü. Teknede tutulan kadın Chandnı Shah ise daha sonra gelen ambulans ile hastaneye kaldırıldı. Denize düşen dördüncü kişi Shankı Jaın ise durumunun iyi olduğunu belirterek hastaneye gitmeye gerek görmedi. Teknede bulunan diğer yolcular tur şirketi tarafından bir otobüse bindirildi. Polis teknede inceleme yaptı. Kaptan Mustafa Kıran ile yardımcısı İzzet Dursun, kopan parçayı tekneye yükledi ve tekneyi polis eşliğinde Arnavutköy İskelesi’ne bağladı. Mustafa Kıran ile İzzet Dursun, daha sonra polis merkezinde ifade verdi.

 

DHA

Güncellenme Tarihi : 22.3.2016 10:49

İLGİLİ HABERLER