Gündem
  • 24.1.2022 00:58

Bolu Sibirya'ya döndü!.. 1950 yılından bu yana böylesi görülmedi

Bolu Valisi kar yağışının boyutunu bu sözlerle anlattı: 1950 yılından beri en yoğun yağış...

Son dakika! Bolu Valisi kar yağışının boyutunu bu sözlerle anlattı: 1950 yılından beri en yoğun yağış

Türkiye'nin büyük bir bölümü şiddetli kar yağışının etkisi altına kalırken, özellikle Bolu'da hayat durma noktasına geldi. Yüzlerce araç ve vatandaş trafikte mahsur kalırken, Bolu Valisi Ahmet Ümit kentteki son durumu aktardı.

Vali Ümit yaptığı açıklamada 1950 yılından beri en yoğun kar yağışının yaşandığını aktardı ve "Düzce-Gerede arası otoyol ve devlet yolu yoğun kar ve tipiden dolayı kapanmış olup, kar ve buz mücadelesi çalışmaları devam etmektedir. Bu nedenle İstanbul-Ankara, Ankara-İstanbul İstikametlerinde yeni bir duyuruya kadar yola çıkılmaması gerekmektedir" dedi.

Son dakika haberi... Türkiye'nin birçok bölgesi kara teslim olurken, yağışlar şiddetini giderek artırıyor. Özellikle Bolu'da yüzlerce araç yolda kaldı. Ekipler araç içindeki vatandaşlara yardımcı olurken, Bolu Valisi kent genelindeki genel durumu aktardı.

YOL GÜVENLİ HALE GELDİĞİNDE TEKRAR TRAFİK AÇILACAKTIR"

Yolun ulaşıma güvenli hale gelmesinin ardından tekrar trafiğe açılacağını aktaran Vali Ümit, "Olaya can ve mal güvenliği açısından bakıyoruz. Vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği her şeyin ötesinde. Aşırı kar yağışı, buzlanma tipi ve bir taraftan kar açma, yol açma çalışmaları, buz çözme çalışmaları sebebiyle Bolu'nun bütün girişlerinde geçici olarak trafik şimdilik durdurulmuş vaziyette. İstanbul, Ankara ve diğer tüm istikametler şu anda trafiğe kapalı. Diğer illerin Valilikleri ile de görüştük. Bu kapsamda Bolu iline girişleri kapatmış vaziyetteyiz. Yol açma çalışmalarımız sürüyor. Yol güvenli hale geldiğinde tekrar trafik elbette açılacaktır" dedi.

BOLU SINIRLARI İÇERİSİNDEKİ TÜM VATANDAŞLARIMIZ MİSAFİRİMİZ"

Vali Ümit, Bolu sınırları içerisinde kalan vatandaşlara yardımcı olabileceklerini aktarırken, "Bolu sınırları içerisine girmiş olan vatandaşlarımızın imkanları ölçüsünde tek şerit olmak ve kontrollü olmak şartıyla il dışına çıkarmaya gayret ediyoruz. Ama Bolu sınırları içerisinde olan tüm vatandaşlarımız bizim misafirimiz. Aynı zamanda biz onları ikamet bakımından hem de iaşe bakımından misafir edebiliriz. Gerekli tedbirlerimizi aldık. İlgili arkadaşlarımız da çalışıyoruz. Şu anda trafiği durdurmak zorunda kaldık" ifadelerine yer verdi.

"1950 YILINDAN BERİ EN YOĞUN KAR YAĞIŞI"


Vali Ahmet Ümit, yoğun kar yağışının devam edeceğini belirterek, "Yolun ne zaman açılacağı ile ilgili bir şey söylemek zor. Meteorolojiden aldığımız bilgiye göre bu 1950 yılından beri en yoğun kar yağışı. Çok ciddi bir kar yoğunluğu var tüm yol güzergahlarında. Sadece otoyol için değil. D-100 karayolu için de aynı kurallar geçerli. Otoyol ve D-100 karayolunu kullanarak İstanbul ve Ankara istikametine giden tüm araçları girişlerde bloke etmek mecburiyetindeyiz." dedi.

"YOLU EN KISA ZAMANDA TRAFİĞE AÇACAĞIZ"

Açıklamalarına devam eden Vali Ümit şu ifadelere yer verdi: "Bir taraftan yol açma çalışmalarını sürdüreceğiz. Meteorolojiden aldığımız bilgiye göre, sabaha karşı 03.30'a kadar bu yağış devam edecek. Ondan sonra sabah 10.00'a kadar bu yağış etkisini azaltacak verilere göre. Bu tahminler eğer gerçekleşirse tabi ki yollar açılacak. Yolu en kısa zamanda trafiğe açacağız"

İLGİLİ HABERLER