Gündem
  • 29.2.2012 00:23

Bu gece lapa lapa kar yağacak!..

Bütün yurdu etkisi altına alan kar yağışı nedeniyle pek çok yerleşim merkezi beyaza büründü.Şehirlerarası yollarda sık sık trafik duruyor.
İstanbul'da kar bu gece daha iri taneli ve daha kuvvetli yağacak. Yurdun pek çok yerinde de kar yağışı etkilli. Kar ve tipi nedeniyle Afyonkarahisar-Eskişehir yolu ulaşıma kapandı. Yetkililer İstanbul'da gece buzlanmaya dikkat edilmesi gerektiğini belirtti.

Balkanlar üzerinden gelen soğuk ve yağışlı hava tüm yurtta etkili oluyor.

İstanbul'da dün akşam saatlerinde etkili olmaya başlayan kar yağışının, perşembe günü öğle saatlerine kadar aralıklarla devam etmesi bekleniyor. Kar, yarın gündüz saatlerinde hafiflleyecek. Öğleye doğru Avrupa yakasında güneşin görülme olasılığı var. Yarın gece ise yine kar geçişi olacak. Perşembe gündüz ise daha sulu ve daha zayıf bir kar var.

Bu arada kar kalınlığı, Kartal ve Beykoz'un yükseklerinde 12-15, Sarıyer, Arnavutköy ve Büyükçekmece'nin yükseklerinde 7-10, şehir merkezinde ise 1-4 santimetreyi buldu.

Uzmanlar gece saatlerinden itibaren buzlanma meydana geleceğini, sürücülerin daha dikkatli araç kullanmaları gerektiğini belirtirken, vatandaşların kar lastiği kullanmaları, emniyet şeritlerini ihlal etmemeleri ulaşım ve çalışmaların daha hızlı yapılması açısından önem taşıyor.

AKOM, gece boyunca karla mücadele çalışmaları da yürüttü. Yüksek seviye kar yağışı planlamasına göre 870 araç ve iş makinesi, 2 bin 406 personel ile karlı hava şartlarıyla mücadele ediyor.

Dün akşamdan bu sabaha kadar 1486 ton tuz, 4 ton solüsyon kullanıldı. Metin Oktay Spor salonunda ise 384 evsiz vatandaş misafir ediliyor. Bu arada, hava sıcaklığının gün içinde 3 derece, gece ise sıfırın altında 1 ve sıfır derece seviyesinde bulunması, yarın ve perşembe günü ise 4-5 derece seviyesine yükselmesi bekleniyor.
 

Güncellenme Tarihi : 22.3.2016 19:53

İLGİLİ HABERLER