Gündem
  • 1.4.2024 10:00

Bu ilçede AK Parti ve CHP eşit oy aldı.. Sayımda bakın ne oldu

Seçimlerde en ilginç sonuçlardan birisi Ardahan'ın Çıldır'da yaşandı.Çıldırdaki seçimde AK Parti ve CHP adayları eşit oy aldı. Her iki aday 452 oy alınca oylar tekrar sayıldı. Yapılan sayımda AK parti adayının bir oyu geçirsiz sayılınca seçimi yine bir oy farkla CHP kazandı.

POSOF YILLAR SONRA YENİDEN CHP’YE GEÇTİ Ardahan’da Ak Parti'nin kalesi olarak görülen Posof ilçesinde AK Parti’nin elindeki belediyeyi CHP’li aday Erdem Demirci Ak Parti adayına fark atarak seçimlerin galibi oldu. CHP Posof Belediye Başkan adayı Erdem demirci 709 alırken, AK Parti adayı Cahit Ulgar ise 480 oyda kaldı.

 

AK PARTİ EN BÜYÜK SÜPRİZİ İSE GÖLE’DE YAŞADI. KAZANAN CHP OLDU Ardahan’ın en büyük ilçelerinden biri olan Göle’de ise AK Parti’nin elindeki Belediye 38 aradan sonra CHP’ye geçti. Cumhuriyet Halk Partisi Göle Belediye Başkan adayı Gökhan Budak’ta CHP’nin Ardahan ilçelerinde seçimi kazanan belediye başkanları arasında yer aldı. CHP adayı Gökhan Budak 930 alırken, Yeniden Refah Partisi adayı Akın İsmailoğlu 870, AK Parti adayı İlhan Gültekin ise 820 oyda kaldı.

ÇILDIR 1 OY FARKLA AK PARTİ’DEN CHP’YE GEÇTİ
AK Parti'nin kaybettiği bir başka belediye ise Çıldır ilçesi oldu. İki dönemdir AK Parti’den Belediye Başkanlığı görevini sürdüren Yakup Azizoğlu seçimleri bir oy farkla rakibi CHP adayı Nurettin Aygün’e kaybetti. AK Parti ilçede seçim sonuçlarına itiraz etti. Oylar yeniden sayılacak. CHP Çıldır Belediye Başkan adayı Nurettin Aygün 452 oy alırken, AK Parti adayı Kemal Yakup Azizoğlu ise 451 oyda kaldı.

 

HANAK İSE AK PARTİ DEDİ

 

31 Mart yerel seçimlerinde AK Parti'nin Ardahan’da kazandığı tek ilçe ise Hanak oldu. CHP’nin elinde olan Hanak Belediye Başkanlığını AK Parti Adayı Erdal Kurukaya 808 oyla kazandı. İYİ Parti Belediye Başkan adayı Harun Tankoç 409 oy alırken, CHP'nin Hanak adayı Ayhan Büyükkaya ise 344 oyda kaldı. 

 

DAMAL’DA BAĞIMSIZ ADAY KAZANDI

 

Cumhuriyet Halk Partisi mevcut belediyelerden Damal ilçesindeki yarışı ise bağımsız aday Kemal Çamlıyurt’a kaptırdı. CHP’nin sürekli kazandığı ilçede halkın tercihi bu sefer CHP’den yana değil bağımsız adaydan yana oldu. Türkiyenin en genç Belediye Başkanı seçilen 95 doğumlu Bağımsız aday Kemal Çamlıyurt 707 oy alırken, CHP Damal Belediye Başkan adayı Murat Dalanbay ise 562 oyda kaldı. 

 

KÖPRÜLÜ BELDESİ SÜPRİZ YAPTI KAZANAN BBP

 

Göle’nin Köprülü Beldesinde de anketlerde şans tanınmayan Büyük Birlik Partisi Köprülü Belediye Başkan adayı Mustafa Yıldırımcı 242 oyla seçilirken, CHP’li rakibi Yüksel Bozkurt ise 228 oyla ikinci oldu.

 

31 Mart 2024 yerel seçimlerin kesin olmayan sonuçlarına göre partilerin Ardahan’daki oy oranının dağılımı ise şöyle oldu; CHP % 43,64. AK Parti %42,03, DEVA Partisi % 5,36. YRP ise % 0,73. Oldu.

Güncellenme Tarihi : 1.4.2024 10:31

İLGİLİ HABERLER