Gündem
  • 13.6.2014 12:50

Bülent Arınç Başbakan olacak mı

Televizyonların Ankara temsilcileriyle bir araya gelen Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a Diyarbakır'da Türk bayrağının indirilmesi provokasyonu soruldu.

Bahçeli'nin provokasyon sonrasında direğe tırmanan kişinin alnının çatısından vurulması gerektiği sözünü hatırlatan Arınç, bu sözün arkasında olmadıklarını, suçlulara bunun hesabının sorulacağını söyledi.

APO'YU ASAMADIN

Arınç, "O adamı oradan alnının çatısından vurarak indirmek, haktır diyor, hukuktur diyor, helaldir diyor, bilmem nedir diyor. Helalliğine falan bir şey demem, karışmam ama hukuktur dersen yanlış olur." ifadelerini kullandı. MHP Lideri'ni hukuk bilmemele suçladı.

Başbakan Yardımcısı, devamında Bahçeli'ye sert sözlerle karşılık verdi. "Elindeki idam mahkumunu asamayanlar, alnının çatısından vurmaktan bahsediyor" dedi ve ekledi: "Her halt işleyeni alnının çatısından vurmaya kalksak yollar ceset kaynar. Adam öldüreninin cezası bile müebbet hapis.
Polis ve güvenlik güçleri silahı en son kullanacaktır."

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, hiçbir şekilde Başbakan olma niyetinin olmadığını söyledi. 

"BENİM VARLIĞIM SİZİ RAHATSIZ ETMESİN"

"Hiçbir şekilde Başbakan olma niyetim yok" diyen Arınç, "Ara dönemde, şu dönemde bu dönemde bunun hesabını yapmam. Kulis yapmak isteyenlere izin vermem. 'Görev düştü diyelim' o başka bir şey. Bol bol gıybet yapan insanlardan olmam, izin vermem. Herkes rahat olsun. Birileri benim varlığımdan rahatsız olmasın. Hesabi bir adam değilim. 'Meclis Başkanlığına talibim' dedim. 40 senelik siyasi hayatımda bir tek talebim budur. Benim ismimin üzerinde dedikodu yapan, gıybet yapan, bunlar lütfen bu mübarek gün hatırına bu işlerden vazgeçsinler. 20 sene daha siyaset yapar mısınız' derseniz yaparım. Yeter çektiğimiz çile. Kahvaltı yapmaya geliyorum, kafamda bir sürü soru. Allah Tayyip Bey'e yardım etsin, çekilecek çile değil bu. Bizim işimiz çok zor. Türkiye yönetilmesi en zor ülkelerden birisidir. Çelik gibi sinirleri var, iradesi güçlü. Böyle insanlar gelmeli Türkiye'ye. Aklıyla hareket eden, ülkeye iyi bir yönetim getirecek bir insan. 'Filan olmalı, olmamalı' bunlar ayıp şeyler. Benim varlığım sizi rahatsız etmesin, ben bu işte yokum. AK Parti karar verecekse, bunun çoluk çocuk işine bırakmayız" şeklinde konuştu.
Arınç, "Bu iş için en iyi isimlerden birisi Sayın Abdullah Gül'dür. 2015 sonrasına dair hesabım yoktur' demek zorunda kaldı. Biz, CHP, kimin ne söylediği belli olmayan bir parti değiliz. Kimin Başbakan olacağını iki ay sonra herkes görecek" dedi.
Kimin Başbakan olacağı konusunda sadece basının içinde değil, partinin ve grubun içinde de bu tür çabalar gösterenlerin olduğunu anlatan Arınç, "Bazı yerlere yakınlıklarını fırsat bilerek buradan bir şeyler üretmeye çalışıyorlar. Bugün onların bir kısmının yaptığına bakıyorum, çok tecrübesiz buluyorum. Çok gıybet yapıyorlar. Kimsenin ismi üzerinden siyaset yürütmeyin, kulis yapmayın. Fikrinizi söyleyin Başbakanımız en doğru kararı verir. Çekinmeden, korkmadan, sağa sola bakmadan karar verme merciinde kim varsa ona bakacaksın.Herkes mutlak doğruyu bilemez, Allah bilir. Biz, kendi doğrumuzu biliriz. Doğru bildiklerimizi söylersek karar vermemiz kolaylaşabilir. Şimdilik ikili görüşmeler yapıyoruz" ifadelerine yer verdi.

İLGİLİ HABERLER