Gündem
  • 5.5.2021 20:03

Bülent Turan'dan CHP'li Erdoğdu'ya sert tepki: Darbeden korkmadık senden mi korkacağız?

AK Parti Grup Başkanvekili Turan, MHP'nin 100 maddelik anayasa önerisine ilişkin, "MHP bizim rakibimiz değil refikimiz. MHP'nin bu davetimize olumlu yaklaşıp, büyük bir mesai harcayıp, emek verip, bu çalışmasını hızlı şekilde nihayete erdirip kamuoyuyla paylaşmasını çok kıymetli buluyoruz." ifadelerini kullandı. CHP'li Erdoğdu'nun Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik sözlerine ilişkin de konuşan Turan, "Biz darbeden, silahtan, dünyaya meydan okumaktan korkmadık, Aykut'tan mı korkacağız?" dedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yeni anayasa çağrısı üzerine, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin dün "100'üncü yılda 100 maddelik anayasa" çalışmasını kamuoyuyla paylaştığını anımsattı.

Turan, "MHP bizim rakibimiz değil refikimiz. MHP'nin bu davetimize olumlu yaklaşıp, büyük bir mesai harcayıp, emek verip, bu çalışmasını hızlı şekilde nihayete erdirip kamuoyuyla paylaşmasını çok kıymetli buluyoruz." diye konuştu.

Bu süreçte her çalışmanın özel değerlendirileceğini, çok kıymetli olduğunu belirten Turan, "Önümüzde darbe ürünü bir anayasa var. 40 yılda tam 19 defa değişmiş, milletimizin yıllarını çalmış, vesayetin büyümesine en büyük katkıyı vermiş, imam hatiplerin kapatılması, başörtüsü ve katsayı meselesi, 367 krizi gibi meselelerle ülkemize onlarca yıl kaybettiren, sorunların temelinde yatan darbe ürünü bir anayasa var." ifadelerini kullandı.

Bülent Turan'dan CHP'li Erdoğdu'ya sert tepki: Darbeden korkmadık Aykut'tan mı korkacağız?

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, CHP'li Aykut Erdoğdu'nun Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik sözlerine tepki gösterdi. Turan, 'Biz darbeden, silahtan, dünyaya meydan okumaktan korkmadık, Aykut'tan mı korkacağız?' dedi.

"Büyük oranda nihayete erdi"

AK Parti'nin, yeni anayasaya Prof. Dr. Yavuz Atar'ın başkanlığında önemli ve nitelikli bir ekip ile çalıştığını belirten Turan, çalışmaların büyük oranda nihayete erdiğini fakat siyaset dili açısından bakıldığında bu çalışmaların parti kurullarınca tartışılacağını, değerlendirileceğini ve şekillendirileceğini bildirdi.

Turan, "Bizim de bu şekilde metnimiz ortaya çıktıktan sonra bunu Cumhur İttifakı başta olmak üzere bütün paydaşlarla paylaşacağımızı, partilerin hepsinin de bu tartışmaları yapmasının kıymetli olduğunu belirtmek isterim." dedi.

Türkiye'nin polemiklerle çok zaman kaybettiğini ifade eden Turan, "Artık bize yakışmayan, adeta bize dar gelen, hiçbir sorunumuza çözüm üretmeyen bir anayasayla yolumuza devam etmek istemiyoruz." mesajını verdi.

Bahçeli'nin, MHP'nin anayasa önerisini açıklanmasından kısa süre sonra İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan'ın, Meclis'te basın toplantısı düzenleyerek, "teklifi reddettiklerini" ifade ettiğini anımsatan Turan, şöyle devam etti:

"Siyasi kararlarıdır, saygı duyuyorum fakat asgari nezaket diye bir beklenti olması gerektiğini düşünüyorum. Bir metni okumadan, incelemeden, metne bakmadan, gerekli kurullarla tartışmadan reddedilir mi? Sorsanız hep uzlaşma taraftarılar, hep kutuplaşmaya karşılar ama yaptığınız metni bile okumaktan uzak olan bir anlayışla bu ülkede siyaset yapma imkanı olmadığı kanaatindeyim. Bu, tarihi bir fırsat. Bu fırsatı kaçırmamak lazım. Her parti farklı düşünebilir. İttifaklarımız, partilerimiz, tüzüklerimiz farklı olabilir ama bu ülkede aynı bayrağın altında yaşıyoruz. Anayasamız, hepimizin gururla savunacağı bir metin olması lazım. Bunu yapmak için de beraber çalışmanın, karşılıklı adım atmanın kıymetli olduğunu hatırlatmak istiyorum."

İLGİLİ HABERLER