Asayiş
  • 22.10.2022 23:26

Bursa'daki terör saldırısının faillerinden Cebrail Gündoğdu yakalandı

Bursa'da cezaevi personelini taşıyan servis aracına yönelik saldırının faillerinden MLKP üyesi Cebrail Gündoğdu, İzmir'de yakalandı. Gündoğdu'nun yurt dışına kaçmak için hazırlandığı belirtildi.

Bursa’nın Osmangazi ilçesinde cezaevine göreve giden infaz koruma memurlarının içinde bulunduğu otobüste 20 Nisan 2022 günü patlama meydana geldi.

Patlamada infaz koruma memuru Cengiz Yiğit şehit oldu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, o dönem servis otobüsünün geçişi sırasında meydana gelen patlamanın EYP’li saldırı olduğunu açıkladı.

Firariydi, yakalandı

Bugün saldırıyı gerçekleştiren teröristlerden firari olarak aranan “Emre-Zafir” kod adlı Cebrail Gündoğdu yakalandı.

İçişleri Bakanlığı’ndan operasyona ilişkin bilgiler paylaşıldı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Başkanlığı koordinesinde İstanbul, Bursa, Balıkesir ve İzmir emniyet müdürlüklerince, Bursa'da cezaevi personelini taşıyan servis aracına 20 Nisan'da uzaktan kumandalı EYP ile saldırı gerçekleştiren MLKP terör örgütünün silahlı yapılanması FESK hücresine yönelik düzenlenen operasyonda, 3 failin İzmir'in Dikili ilçesinde yakalandığı hatırlatıldı.

Tüm birimler alarma geçti

Operasyonda firari olarak aranan, Bursa'daki eylemde bombanın Balıkesir'deki hücre evinde hazırlanması ve getirilmesi sürecinde yer aldığı belirlenen Emre-Zafir kod adlı Cebrail Gündoğdu'nun ise yakalanması için tüm birimlerin alarma geçirildiği belirtildi.

Yurt dışına kaçacaktı

Hareket alanı daraltılan Cebrail Gündoğdu'nun yeni güvenli nokta bulma veya yurt dışına kaçmak amacıyla İzmir'e geldiğinin tespit edildiği vurgulanan açıklamada, İstihbarat Başkanlığı koordinesinde sürdürülen ve MİT Başkanlığınca destek verilen çalışmalar sonucu Menemen ilçesinde İzmir Emniyet Müdürlüğü ekiplerince yakalandığı bildirildi.

 

Bursa daki terör saldırısının faillerinden Cebrail Gündoğdu yakalandı #1

 

Adım adım takip edildi

Cebrail Gündoğdu'nun İzmir'de yakalanmasına ilişkin detaylar da ortaya çıktı.

İzmir Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürlüğü ekipleri sahada yaptıkları çalışmalarda Cebrail Gündoğdu'nun Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde saklandığını tespit etti.

Ekipler, Cebrail Gündoğdu'nun, Dikili ilçesinde 17 Eylül günü saldırının üç failinin yakalanmasından sonra Ayvalık'ta saklandığı hücre evinden çıkıp İzmir'in Bergama ilçesine gittiğini belirledi.

Sürekli yer değiştiren Gündoğdu'nun Bergama’nın ardından, Dikili, Çiğli ve en son Menemen ilçelerinde örgütün hücre evlerinde kaldığı saptandı.

Gündoğdu'nun bağlantılı olduğu tüm kişilerin deşifre etmek isteyen ekipler, şüpheliyi adım adım takip etti.

Yurt dışına kaçmak istediği tahmin edilen Cebrail Gündoğdu, bugün Menemen'de sokakta yürüdüğü sırada yakalanıp, gözaltına alındı.

 

Bursa daki terör saldırısının faillerinden Cebrail Gündoğdu yakalandı #2

 

5 yıl cezaevinde kaldı

MLKP terör örgütü içerisindeki faaliyetlerde bulunduğu belirtilen Cebrail Gündoğdu'nun terör örgütü üyesi olduğu için 1997 yılında gözaltına alındığı ve daha sonra ise tutuklandığı bildirildi.

5 yıl cezaevinde kaldıktan sonra tahliye olan Gündoğdu'nun, 2014 yılına kadar terör örgütü üyesi olma ve izinsiz gösteriye katılma suçlarından iki kez daha gözaltına alındığı, işlemlerinin ardından serbest bırakıldığı belirtildi.

İzmir Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde sorgusu devam eden Cebrail Gündoğdu'nun işlemlerinin ardından adliyeye sevk edileceği bildirildi.

 

Bursa daki terör saldırısının faillerinden Cebrail Gündoğdu yakalandı #3

 

 

Bursa daki terör saldırısının faillerinden Cebrail Gündoğdu yakalandı #4

(Şehit Cengiz Yiğit)

 

Güncellenme Tarihi : 23.10.2022 01:21

İLGİLİ HABERLER