Spor
  • 26.4.2024 09:58

Büyükekşi herşeyi anlattı.. Ali Koç Riyad'da Atatürk'ü bahane edip maça çıkmadı

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi ilk kez konuştu! Yeniden başkan adayı olacak mı? Riyad'da neler yaşandı? Her şeyi açıkladı..

Futbol kamuoyunun gündemindeki isim Mehmet Büyükekşi sessizliğini bozdu, FANATİK'e konuştu. 
Büyükekşi Riyad skandalının perde arkasında Atatürk'ün değil Ali Koç'un ısrarla yabancı hakem diye tutturması olduğunu belirtti. Koç'un bu olmayınca Atatürk'ü bahane edip olmayan bir skandalla Türkiye'ye geri döndü.

HER ŞEYİ ANLATTI 
Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi, futbol ateşinin alev alev yandığı günlerde FANATİK’e çok özel açıklamalar yaptı. Kulüpler Birliği ile yaptığı kısa toplantı sonrası, “Geri adım yok. Seçim 18 Temmuz tarihinde” mesajı veren Büyükekşi, kamuoyunda merak edilen her şeyi anlattı.

MERAK EDİLENLERDEN DAHA FAZLASI... 
Riyad, Şanlıurfa, hakem atamaları, adaylık süreci, kulüplerle ilişkiler, imza toplama sürecinde yaşananlar ve daha fazlası...

SÖZ BÜYÜKEKŞİ'DE... 
Mehmet Büyükekşi’nin, 2 yıllık görev süresinin muhasebesini de yaptığı bu söyleşide birçok şeyi ilk kez öğreneceksiniz. Şimdi söz Türk futbolunun patronunda...

'ELBETTE RAHATSIZLIK verdi
“Futbolun geleceğine dair ciddi adımlar atıp, önce TFF’nin kurumsal yapısını değiştirdik. 100’den fazla bankamatik çalışanı vardı. Elbette bu bir rahatsızlıığa neden olacaktı..Bu değişim, bir kesimi mutlu etmedi."

'SİSTEMİ UYGULAYAN İLK ÜLKEYİZ' 
"Hakemler dünyanın her yerinde tartışmalı. Bugün El Clasico’da hâlâ top çizgiyi geçti mi geçmedi mi tartışılıyor. Orada olmayan teknoloji bizde var. Bizde böyle bir tartışma mümkün değil. İtalya’dan sonra yarı otomatik ofsayt sistemini uygulayan ilk ülkeyiz. İspanya ile birlikte VAR kayıtlarını açıklayan iki ülkeden biriyiz."

'YABANCI VAR DEDİLER...' 
"Tüm bu kararları kulüplerimizle birlikte aldık. ‘Yabancı VAR’ dediler, onu da uygulamaya başladık. Hakem polemiğini bir kenara koyun, TFF’yi eleştirebilecekleri ne var? 100’e yakın proje yapmışız, bunları konuşmaktan o projeleri konuşamıyoruz.”

'İLK KEZ AÇIKLIYORUM...' 
"Riyad süreci en acımasızca eleştirildiğimiz dönemdi. Geçen sezon başında kulüplerin isteği ile bir gelir kalemi yaratıp Süper Kupa’yı yurt dışında oynatma kararı aldık. Kulüpler istedi bunu. Suudiler’le anlaştık, 1.6 milyon dolar Galatasaray’a, 1.6 milyon dolar Fenerbahçe’ye avans aldık. Sonra ne mi oldu? İlk kez açıklıyorum."

'ALİ KOÇ YABANCI HAKEM İSTEDİ' 
"Bir hafta kala Ali Koç, Spor Bakanımız Osman Aşkın beyin de bulunduğu ortamda, ‘Bu maça yabancı hakem atamazsanız, U19’la çıkarım’ dedi. ‘Düşünelim’ dedik."

'TÜRK HAKEMİNE EL ÇEKTİRMEK DOĞRU OLMAYACAKTI' 
"Halil Umut Meler’in saldırıya uğradığı bir dönemde Türk hakemine el çektirip, yabancıyı atamak doğru olmayacaktı. Yine Türk hakemlerine güvendik. Ali Koç da zaten Riyad’a U19 takımını tam kadro getirdi! Yorum sizin...”

'KULÜPLERİMİZE 1 LİRA MALİYET oluşturmadık
“VAR kayıtlarını açıklamaya başladık. İspanya’dan sonra ilk biz yaptık. Yarı otomatik ofsayt sistemini kulüplerimize 1 lira maliyet oluşturmadan hayata geçirdik. İtalya ve bizde var sadece."

'EN ÜST DÜZEY HAKEMLERİ GETİRME NİYETİNDEYİZ' 
"Yabancı gözlemci getirdik. Ki burada yabancı - yerli gözlemcilerin raporları birbiriyle çok uyumlu. Yabancı VAR uygulamasını başlattık. Orada da kriterimiz var. İtalya, Fransa, Almanya, Belçika, Hollanda ve İspanya federasyonları ile sınırlıyız. En üst düzey hakemleri buraya getirmek niyetindeyiz."

'İFTİRALAR ATTILAR' 
"Adaleti sağlayabilmek için elimizden gelen her şeyi yaptık. Ama yine kara propaganda ile karşılaştık. Yabancı VAR hakemleri için daha maç başlamadan yalan yanlış sözler söyleyip, iftiralar attılar.”

'YAZI YOLLAYIP ERTELEME İSTEMEDİLER!' 
"Süper Kupa sürecinde de kara bir propaganda ile yanlış bilgilerle TFF’yi hedef tahtasına koymak istediler. Süper Kupa’nın Şanlıurfa’da o tarihte oynanmasına iki kulüp de tam iki ay önce onay verdi. Hiç itiraz olmadı. Sonrasında Trabzonspor - Fenerbahçe maçının ardından ‘Süper Kupa ertelensin. Avrupa’daki tüm takımların maçları ertelendi. PSG’nin, Olympiakos’un maçları ertelendi’ dediler. Oysa ki 7 Nisan maçları değil 14 Nisan maçları ertelendi. Biz de ‘14 Nisan’daki Karagümrük maçınızı erteleyelim’ dedik. İstemediler! Yazı yollayıp, ‘Erteleme istemiyoruz’ dediler. Riyad’da, Şanlıurfa’da kulüpler ne istediyse onu yaptık. Tüm bunlara genel bir fotoğraf olarak bakın, TFF’nin kabahatli olduğu yer neresi!”

'3 HAFTADA 60 İMZA TOPLANDI' 
"İmza toplama sürecinde bir dolu karalamayla karşılaştık. Kulüplerin demokratik hakkına saygı duyduk. Hâlâ da saygı duyuyoruz. TFF ana statüsü, maddeler, hukuksal çözümler net. Üstelik daha 3 yıl süremiz varken, olağanüstü genel kurul kararı aldık. Kim yapar bunu! Ama azınlıktaki bazı kulüpler demokratik yollarla imza toplamak yerine başka yollara saptılar. Şu ana kadar 8 Süper Lig kulübü imza verdi, bir başkan verdi. Alt liglerde imza verenlerin tamamı, bir alt lige düşenler ya da düşmesi muhtemel olanlar. Yaklaşık 3 hafta geçti, TFF’ye ulaşan imza sayısı 60 civarı. Birkaç kulüp, tüm kulüpler adına konuşma çabasında."

'AVRUPA'NIN 3. İSİM SPONSORLUĞU BİZDE' 
"Finansal konularda hep kulüplerimizin yanında olduk. Naklen yayın ihalesi, gelir getirici diğer modeller yanı sıra isim hakkından kimsenin hayal etmediği bir para aldık. Trendyol ile 700 milyon liralık anlaşmamız var. Avrupa’da en fazla gelir getiren 3. isim sponsorluğu bu. Sponsorluk gelirlerinde yüzde 230 civarı gelir artışı sağladık. Naklen yayın ihalesinde sezonluk ödeme TL iken, yarısını döviz yarısını da TEFE/ TÜFE’nin üstünde olacak bir şekilde yayıncıya kabul ettirdik. Tüm bunları ‘TFF problemli’ denilen bir dönemde yaptık. Bakın, bazı kulüplerin gece maçları nedeniyle yıllık elektrik harcaması 30 milyon TL civarında. Karaman’da kulüplere güneş enerjisi tesisi için arsa tahsisi aldık. Malatya’da da TFF için GES tesisi için arazi tahsisi sağladık. AKSA ile çalışıyoruz. Böylece TFF tesislerinde yeşil enerji ile sürdürülebilirlik atılımı yapacağız. Kimin aklına gelirdi. Tamamen kişisel ilişkilerim ve TFF yönetimindeki arkadaşlarımızın bireysel çabaları, bakanlıklarımızın, bürokrat dostlarımızın katkılarıyla bu imkanlara ulaştık. Bugün 30 milyon TL’ye Süper Lig’de 2-3 oyuncu oynatan kulüp var. Onlara 3 transfer yapmışız gibi düşünmek lazım."

'BAŞKANLIK KONUSUNDAKİ KARARIM...' 
"Başkanlık sorunuza gelince. Ben zaten şu anda başkanım. Bir hamle yapacak pozisyonda değilim. Orada da çirkin bir propaganda var. Yalan yanlış ‘Aday oldu, karar aldı’ diyen de var; ‘istifa etti, edecek, haftaya, bir dahaki aya’ diyen de var. Şu an için yüzde 50-50 diyelim. ‘Adayım ya da değilim’ demem doğru olmaz. Lig bitsin, futbol ailesinin genel beklentilerine bakalım. Kim burada, kim değil netleşsin! Projelerimizi gerçekleştirmek için hala uygun koşullarımız var mı bakalım, o zaman karar veririz. Ama futbol kamuoyu şunu bilsin, profesyonel iş hayatımda da TFF başkanlığımda da koltuktan güç almak için koltuğa oturmadım, oturmam!"

18 TEMMUZ'DA NİYET FARKLI!' 
"Kulüpler demokratik haklarını kullanmalı elbette. Şeffaflık, adalet, demokratik yöntemlere sırt çevirmemiz mümkün değil. Ancak bazı kulüpler farklı yöntemler uygulamaya başladı. ‘Tarih geç’ dediler, bahane ürettiler. Bakın biz seçildiğimizde bir dolu soru işareti vardı. Şimdi 3 temel konu var. Birincisi, yabancı oyuncu kuralını aylar önce kulüplerin onayıyla düzenledik. İkincisi tarihin en karlı naklen yayın anlaşmasını imzaladık, burada da kulüplerle birlikte hareket ettik. Üçüncüsü harcama limitleri.. O da hazır ve haziran ayında ilan edilecek. Bu şartlarda 18 Temmuz neden geç bir seçim tarihi oluyor? Buradaki niyet yeni sezon planlaması değil başka bir şey."

'KÜÇÜK GRUP YÖNLENDİRİCİ ROLÜNDE' 
"Kulüpler, kurulların değişmesi gerektiği argümanını kullanıyor. ‘18 Temmuz geç olacak’ demelerinin bir sebebi bu. Maalesef yanlış bilgiler servis ediliyor. Bu kurullar atandı. İstifa etmedikleri sürece görev sürelerinin sonuna kadar devam edebilirler. Hukuksal karşılığı bu. Azınlıktaki bir grup, bu gerçekleri bildiği halde kamuoyu önünde böyle konuşmuyor. Maalesef küçük bir grup, çoğunluk adına hareket etmeye çalışıyor. Futbol ailesinin tamamını temsil etmiyorlar. Geride kalan süreçte de bunu birkaç olayla deneyimledik. Son olarak Kulüpler Birliği açıklaması ve sonrasındaki beyanlar en ciddi örnek."

'SPOR MEDYASI BAŞKA, TROLLER BAŞKA' 
"Eleştirmek ile saldırmak ve iftira atmak arasında büyük bir fark var. Ana akım medyadaki eleştirileri görüyoruz, yorumcumların fikirlerine saygı duyuyoruz. Spor gazetecilerinin neredeyse tamamı, belli bir disiplinle ve ahlaki değerlerle habercilik yapıyor. Ama sosyal medya ve bazı youtube kanalları öyle değil. Zaten onları spor medyası olarak görmüyoruz. Hukuksal mücadelemiz devam ediyor elbette. Ama tespit zamanı geldiğinde yüzde 70’e yakınının bot hesap ve trollerden oluştuğunu görüyoruz. Buradaki niyet TFF’yi yıpratmakla birlikte hakemler üzerinde baskı kurmak. Bakın Halil Umut Meler ve ekibi EURO2024 kadrosuna seçildi. Liverpool - Atalanta maçını yönetti yakın zamanda. Önümüzdeki süreçte de Avrupa’da görev alacaktır, inanıyorum.”

'TÜRKİYE FUTBOLCU FABRİKASI OLACAK' 
“FIFA ile ilişkilerimiz kötü diyerek bir dolu komplo teorisi üretiyor, iftiralar atıyorlar. ‘Kayyum da geliyor’ demişlerdi. Öyle değil. Bizzat FIFA Başkanı Infantino, akademi projemiz nedeniyle bizi tebrik etti. Altyapıda 10+1 antrenöre tam 1 yıl eğitim verdik. 6 ay maaşlarını ödeyip, kulüplere kazandırdık bu hocaları. Sadece 6 ayda 500 bin çocuğa ulaşıp, eğitimlerini koordine ettik. Size bir rakam vereyim, UEFA ve FIFA yıllardır yürüttüğü projede 230 bin çocuğa ulaşabilmiş. Infantino’ya projeyi anlattık, şaşırıp kaldı. ‘Lütfen beni de lansmana çağırın’ dedi. Double Pass ile altyapı yatırımları dışında Milli Eğitim, Spor Bakanlığı ve Milli Eğitim okullarında 16 pilot ilde temel futbol eğitimi başlattık. Yeni hedefimiz 1 milyon çocuğa ulaşmak."

 

Güncellenme Tarihi : 26.4.2024 10:15

İLGİLİ HABERLER