Spor
  • 30.3.2013 22:30

Çalımbay giderse biz de gideriz

Sivasspor Başkanı Mecnun Otyakmaz, Rıza Çalımbay'ın istifasını kabul etmeyeceklerini açıkladı.

SİVASSPOR Teknik Direktörü Rıza Çalımbay 3-2 kazanılan Ordu maçından sonra yönetimle görüşerek görevi bıraktığını belirtti. Çalımbay, "Ben bırakmak istediğimi yönetime söyledim. Karar yönetimin" diye konuştu. Başkan Mecnun Otyakmaz ise bunu kabul etmediklerini belirterek, "Rıza hoca giderse biz de gideriz" dedi.

Karşılaşma sonrasında Sivasspor Teknik Direktörü Rıza Çalımbay, görevi bıraktığını belirtti. Maç içerisinde futbolcu Hayrettin Yerlikaya'ya yönelik olumsuz tezahüratlar ve kendisine yönelik istifa tezahüratlarından rahatsız olduğunu belirten Çalımbay, görevi bıraktığını ve kararın yönetiminde olduğunu belirtti. Maç sonrasında değerlendirmelerde bulunan Sivasspor Teknik Direktörü Rıza Çalımbay, "Bu maç 2 takım için de zor bir maçtı. Ordu takımı beklemediğimiz bir kadroyla çıktı. Bütün forvetlerini kullandı. Zor olacağı belliydi. Beklediğimiz gibi oldu. Biz oyundan hiç kopmadık. Bundan önce de defalarca kazandığımız gibi güzel bir maç kazandık. Kazandığımız için mutluyuz, ama taraftarın yaptığından dolayı mutsusuz. Ben görevi bıraktım yönetime de söyledim. Bütün her şey yönetimde. Çünkü ben Sivassporu aldığımız zaman çok zordu düşme potasında aldık. O sene takımı kurtardık, öbür sene play-offa girdik. Biz geçen sene futbolcularla tek başımıza kaldık. O zamanda mücadeleden kopmadan play-offa girdik. Şu anda Türkiye kupasında 4 takım var biri Sivasspor. Hem ligde, hem kupada gidiyor. 20 günde 7 maç oynadık. Sivas zor bir yer. Uzun deplasmanlara gidiyoruz. Aralarda lig maçı oynuyoruz. Kupa lig derken her yerde yolumuza devam ettik. Hayrettin öyle böyle Sivas'ın çıkardığı kendi bağırından yetiştirdiği bir oyuncu. Hayrettin olsun başka bir oyuncu olsun sahaya kötü olmak için çıkmaz. Hatalar olabilir. Böyle günde oyuncuya sahip çıkmak ve geçmişine bakmak lazım. Biz burda her şeyimizi veriyoruz, gecemizi gündüzümüze katıyoruz. Bir sürü teklif gelmesine rağmen Sivaslıyız, Sivasspor'u yarı yolda bırakmayız diyoruz.

Futbolcular yuhalama, istifa söylemleri. Tribünde kavga çıkıyor. Ben kendim buradan tatlılıkla ayrılmak istiyorum. Ben Sivaslıyım ve Sivas'a kırgın değilim. Beşiktaş'ta oynadığım dönemde beni en çok destekleyen Sivas halkıdır. Hepsine söylemiyorum, ama bugün yapılanları yakıştıramadım. Taraftar son 10 dakikada maçı bırakırken ben oyuncularıma devam etmelerini söyledim. Neticede Allah büyük yüzümüze güldü. Ben kendim bırakmak istiyorum. Ama hiç bir zamanda yarı yolda bırakmadıysam takdir yönetimindir. Yönetimimizin bana çok büyük desteği oldu. Ama ben bırakmak istiyorum. Hayrettin'e yapılan olay ve maç bitmeden desteğini çeken taraftar olmaz. Biz maç kazandık, ama lig bitmedi. Halen desteksizlik böyle devam ederse tehlike devam eder. Sivas'ın desteğe ihtiyacı var. Kendim için istemiyorum, takımınıza sahip çıkın dedim" diye konuştu.

BAŞKAN, 'HOCA YOKSA BİZDE YOKUZ'

Rıza Çalımbay'ın görevi bırakma kararının ardından Başkan Mecnun Otyakmaz kısa bir açıklamada bulundu. Otyakmaz, çok önemli bir maç oynadıklarını ve maçın gelip gittiğini belirterek son dakikalardaki gayretle takımın maçı kazandığını belirtti. Rıza Çalımbay'ın açıklaması için de Otyakmaz şunları söyledi: "Açıklamadan henüz haberim yok, ama öyle bir şey olması mümkün değil. Rıza hocamız takımın zor döneminde göreve geldi ve o kiritik eşiği halletti. Takımı küme düşmekten kurtardı. Geçen yıl sıkıntılı süreçte takımına sahip çıktı. Başarılı bir süreç geçirip play-offa kaldık. Kupada yarı fineldeyiz, Bugün 35 puanımız var ve 7 karşılaşma var. Üst sıralara tırmanmamız içten değil. Bu kadar hizmet etmiş bir insanın şuursiz bir kaç slogana teslim olup ayrılması mümkün değil. Yönetim kurulu arkadaşlarım da benimle aynı düşüncede. Hoca giderse biz de gideriz. Bunu gönül rahatlığı ile söylerim. Taraftarımız, o şuurlu insanlar dediğimiz insanların böyle bir düşüncesi varsa biz de yokuz. Böyle bir şey yok."

Orduspor Teknik Direktörü Hector Cuper ise, "Bazen maçların neden kaybedildiğini anlatmak zor olabiliyor, Bence 70 dakika çok iyi oynadı. Çok kötü oynadığmız 10 dakika var bu 10 dakikada Sivasspor kazanmayı başardı. Duran toplardan gol buldular. Hafta içinde havadan olan toplara çalıştık, ama maç içinde böyle oldu. Oynadığımız 10 dakika 3 puan alma hevesinden kaynaklandı. Çok iyi bir 70 dakika çıkardığımızı düşünüyorum. Geçen maçtan sonra istifa etmem gerekirse benim istifam duruyor dedim başkana. Başkan birlikte çalışmamız gerektiğini düşünüyor, ama o nedenle devam ediyoruz. Takımın iyiliği için kenara çekilmem gerekiyorsa bunu yapmasını da bilirim" dedi.

Sivassporlu Erhan Güven ve Pedrial Suarez, sezonun ön önemli maçı olduğunu bildiklerini iyi konsantre olduklarını, ama maçın zor geçtiğini belirterek sonuna kadar maçı bırakmadıklarını ve maçı kazandıklarını belirtti. Maçın son anlarında galibiyet golünü atan Pedriel, "Oyuna girerken arkadaşlarımın kazanma mücadelesini gördüm. Gol atarak katkıda bulunduğum için mutluyum" dedi.

Ordusporlu Barral ve Agustin ise hatırlamak istemediklerini belirterek rakibin duran toplardan bulduğu golle maçı kazandıklarını söyledi.

 

Güncellenme Tarihi : 19.3.2016 16:44

İLGİLİ HABERLER