Yaşam
  • 28.2.2005 05:49

'CESETLİ POSTANE' YA DA 'DEĞERLİ EŞYA SERVİSİ'!..

Mahkemelerin kanıt araştırması için Adli Tıp'a gönderdiği kemik, kafatası ve hatta bütün haldeki cesetler postayla taşınıyor.

İstanbul Posta Müdürlüğü'nün Avrupa Yakası Paket Merkezi'nde ilginç bir bölüm var: Değerli Eşya Servisi. Yurt çapındaki mahkemelerden gelen koliler bu serviste toplanıyor.

HEPSİ MÜHÜRLÜ
Normal posta hizmetiyle taşınan bu mühürlü kolilerde Adli Tıp Kurumu'na gönderilmiş ceset parçaları, kan ve sperm örnekleri ile bunlara ilişkin dosyalar bulunuyor.

AYDA 2-3 BİN KOLİ
Merkeze gelen koli eksik çıkarsa iade ediliyor. Bazen tabutla ceset bile geliyor. Posta İdaresi ayda 2-3 bin koliyi Adli Tıp'a teslim ediyor.

Avrupa'da özel araçla taşınıyor
Batı ülkelerinde kritik deliller Türkiye'deki gibi postayla taşınmıyor. Deliller adli tıp uzmanları tarafından özel araçlarla taşınıyor.


Burası cesetli postane

Savcılıklar tarafından 'koliler içinde' Adli Tıp Kurumu'na gönderilen 'insan kemikleri', Posta Müdürlüğü Değerli Eşya Servisi'nde toplanıyor. İnsan iskeletinin yanı sıra, kan ve sperm örneği ceset parçaları gibi tıbbi delillerin bulunduğu koliler, 'normal posta' muamelesi görüyorlar.Avrupa Yakası Posta Müdürlüğü Paket Merkezi "Değerli Eşya Servisi"ndeki 'kolilerin' içinde ceset var!.. 81 ilin savcılıkları tarafından Adli Tıp Kurumu'na gönderilen kafatasları, kemikler, balistik incelemesi yapılan silahlar ve kıyafetlerle kan örnekleri, 'normal posta işlemi' görerek Paket Servisi'ne ulaşıyor. Mühürlü olarak yılda çok sayıda dosya ve bu dosyalara ait tıbbi delillerin, "Değerli Koli" adıyla gönderildiği posta merkezindeki 'Değerli Eşya Servisi'nin anahtarı ise, sadece 3 kişi de bulunuyor. SABAH, sivillerin girmesine kesinlikle izin verilmeyen merkeze girdi ve bazılarının içinde cesetlerin de bulunduğu bu 'Değerli Koli'leri görüntülemeyi başardı.

KOLİLER MÜHÜRLENİYOR
Zehirlenme olaylarının tespit edilmesi için gönderilen kemikler, ölüm sebebinin belirlenmesi için gönderilen kafatasları, atış mesafesinin tespit edilmesi için gönderilen silah ya da kıyafetler, niteliğinin belirlenmesi için gönderilen kimyasal sıvılar, biyopsi yapılacak ceset parçaları, DNA incelemesi yapılacak kan ve sperm örnekleri ile çok önemli mahkeme dosyaları, kolilere konularak savcılık tarafından mühürlü olarak tutanak karşılığı PTT görevlisine teslim ediliyor. Söz konusu koliler, normal posta işlemiyle Avrupa Yakası Posta Dağıtım Müdürlüğü'ndeki "Değerli Koli Servisi"ne ulaştırılıyor. Kolilerin bulunduğu torbaların dikişleri ve geldiği savcılığa ait mum mühürü titiz bir incelemeden geçiriliyor. Ardından da kolilerde yırtılma ya da bozulma olup olmadığı kontrol ediliyor. Herhangi bir deformasyon tespit edildiğinde koli iade ediliyor. Tartılan ve eksik çıkması halinde yine iade edilen kolilerin kabul işlemi bu kadarla sınırlı değil. Her koliye ait resmi mühür taşıyan yazı ile koli üzerindeki mühür de kıyaslanıyor. Bu işlemlerin ardından koliler Adli Tıp Kurumu'na verilmek üzere kayıtlara geçiriliyor.

'POSTA NAMUSTUR'
Değerli Koli Servisi Şefi Mustafa Taviloğlu, Adli Tıp Kurumu'na her ay yaklaşık 2 ile 3 bin "Değerli Koli' teslim ettiklerini belirterek, "En büyük korkumuz bu kolilerin kaybolması, bu yüzden gelen kolileri önce tartıyoruz. Eğer bir eksik çıkarsa koliyi kabul etmiyoruz ve tutanakla geri gönderiyoruz" diyor. "Kolilerde ne olduğunu merak ediyor musunuz?" sorusuna, "Posta namustur. Bize teslim edilen hiçbir koli ya da mektubun içinde ne olduğunu merak etmeyiz" diye cevap veren Taviloğlu, kimi zaman posta yoluyla gönderilen cesetlerle de karşılaştıklarını ifade ediyor. Avrupa Yakası Paket Merkezi Müdürü Rıfat Biçer de, "Burada herhangi bir paketin kaybolması mümkün değil. Bütün işlemler kayıt karşılığı yapıldığı için nerede yok olduğu ortaya çıkar. Eğer merkezimize girişi yapılmışsa, çıkışı da yapılmıştır" diyor.

Almanya'dan 6 Şubat 2003 tarihinde kendisine ait araçla Alanya'ya gelen Hans Horst Zierach isimli 53 yaşındaki Alman turist, bir süre sonra kayıplara karıştı. Yapılan tüm aramalara rağmen bulunamayan Zierach'ın cesedi, 18 Şubat 2005'de Antalya'nın Gazipaşa ilçesine bağlı Yakacık Köyü yakınlarında çoban Ali Dağver tarafından bulundu. Ormanlık alanda, hurdaya dönmüş otomobili bulan çoban, jandarmaya haber verdi. Aracın içinden çıkan iskeleti özel bir metal kutuya yerleştiren Antalya Gazipaşa Savcılığı, cesedi İstanbul Adli Tıp Kurumu'na posta yoluyla gönderdi. Hans Horst Zierach'ın cesedi, posta yoluyla geldiği paket merkezinde SABAH tarafından görüntülendi.

Avrupa'da nasıl yapılıyor?

Adli Tıp Kurumu'na gönderilen tıbbi deliller, yapılacak incelemenin türüne göre ilaçlanarak gönderiliyor. Bir ceset üzerinde inceleme yapılacaksa, 'Formol' adlı ilaçla ilaçlanıyor. Dünyanın her yerinde bu işlem uygulanıyor. İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, gelişmiş ülkelerde delillerin posta yoluyla değil, Adli Tıp Uzmanları tarafından özel araçlarla laboratuvarlara götürüldüğünü söylüyor.

Kafatası postada kayboldu

61 yaşındaki Mehmet Çelik, akrabaları Nedim ve Mehmet Ali Çelik ile girdiği kavgada başına aldığı darbeyle hayatını kaybetti. Mahkeme, Çelik'in kafatasının Adli Tıp Kurumu'na gönderilerek ölüm sebebinin belirlenmesine karar verdi. 11 Haziran 2002'de mezarından çıkarılan Mehmet Çelik'in kafatası İstanbul Adli Tıp Kurumu'nda incelendi ve ölüm nedeni, "Kafatasında çökme ve ezilme sonucu beyin kanaması" olarak tescil edildi. Çelik'in yakınları kafatasını alıp mezarını yaptırmak istiyordu. Ancak beklenen kafatası bir türlü gelmedi. Mehmet Çelik'in oğlu Selahattin Çelik savcılığa koştu ama, "Babanızın kafatası bize ulaşmadı" yanıtını aldı. Kafatası kaybolmuştu.

'Deliller özel araçla getirilmeli'

Adli Tıp Kurumu İhtisas Kurulu'nun eski Başkanı Prof. Dr. Şevki Sözen, Adli Tıp Kurumu'na gönderilen postaların delil niteliği taşıdıklarını belirterek şunları söyledi: "Bu örnekler hayati önemdedir. Adli Tıp doktorlarının en büyük korkusu bu delillerin niteliklerinin bozulmasıdır. Nasıl bir olay yerindeki deliller polis tarafından özel araçlarla toplanıyorsa, mahkemelerdeki delillerin de aynı işlemi görmesi gerekir."

Sabah

Güncellenme Tarihi : 17.3.2016 11:11

İLGİLİ HABERLER