Gündem
  • 9.7.2024 21:18

CHP’de cadı avı başladı! 394 kişilik operasyon listesi hazırlandı

CHP’de eski Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu taraftarlarına yönelik cadı avı başlatıldı. Partide 394 kişilik operasyon listesi hazırlandı.

CHP, 31 Mart Yerel Seçimleri’nde parti aleyhine çalıştığı tespit edilen üyeler için harekete geçti. MYK, somut delillere dayanan şikayetleri il disiplin kurullarına ileterek süreci başlattı. Bu kapsamda 81 ilden CHP Genel Merkezi'ne 1819 isim ve dosya iletilirken, bunlardan 394'ü hakkında disiplin sürecinin başlatılmasına karar verildi.

Odatv'de yer alan habere göre; yerel seçimler döneminde sosyal medya hesaplarından ya da seçim mahallerinde CHP adayları aleyhine çalışma yürüten ve başka parti adayları lehine çalıştığı tespit edilen CHP üyeleri hakkında yürütülen disiplin sürecinde özellikle 31 Mart Yerel Seçimleri döneminde yeni CHP yönetiminin başarısız olması için çalışan Kılıçdaroğlu taraftarı olan isimler dikkat çekiyor.

"31 MART BAŞARISI BOZGUNA UĞRATTI"

Örneğin Samsun Atakum Belediyesi'nin eski CHP'li Başkanı Cemil Deveci disipline sevk edilenler arasında bulunuyor. 31 Mart seçimlerinde CHP'deki siyasi ikbalini özellikle İstanbul'da yaşanacak olası bir başarısızlık senaryosu üzerine kuran Kılıçdaroğlu taraftarları kimi zaman açık kimi zaman örtülü olarak CHP aleyhine çalıştı. CHP kaynakları, planlarını başarısızlık üzerine kuran çevrelerin seçim sonuçları üzerine "bozgun" yaşadığını belirtiyor.

Bu gelişmeler üzerine, 31 Mart Yerel Seçimleri sonrasında CHP MYK'sı üzerinden Hukuktan Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığının 81 il örgütüne ulaştırılan genelge ile yerel seçim döneminde CHP aleyhine çalışan üyelerin tespiti istenilmişti.

394 KİŞİ HAKKINDA OPERASYON HAZIRLIĞI

CHP il ve ilçe örgütlerinden gelen 1819 dosyada belge ve delil içeren dosyalar tarandı. bunlardan 394'ü hakkında disiplin sürecinin başlatılmasına karar verildi. İl örgütleri öncelikle disiplin süreçlerini kendi bünyesinde işletecek. İl'deki süreçler tamamlandıktan sonra dosyalarla ilgili gerek şikayet edilen üyelerin gerekse de şikayetçi olanların varsa itirazları YDK'da görüşülecek.

CHP MYK'sının da aktif görevdeki yöneticiler, eski milletvekilleri ya da il ve ilçe başkanları hakkında soruşturma talep etmesi mümkün. Fakat CHP kulislerinden edinilen bilgiye göre henüz MYK'dan YDK'ya ulaşmış bu türde bir soruşturma bulunmuyor. Fakat MYK'da konuyla ilgili çalışmaların sürdürüldüğü belirtiliyor.

Güncellenme Tarihi : 9.7.2024 21:22

İLGİLİ HABERLER