Gündem
  • 28.2.2024 16:30

CHP’li Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül’e 5 yıl hapis

Cumhuriyet gazetesinin Ankara temsilciliği yaptığı dönemde FETÖ'nün MİT Tırlarının durdurulması olayına ilişkin görüntüleri yayınladığı gerekçesiyle yargılanan CHP’li Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül’ün davasında karar verildi. Mahkeme, Gül’e “Terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etme” suçundan 5 yıl hapis cezası verdi.

YARGITAY BOZMA İLAMINA UYULDU

Bunun üzerine yapılan temyiz başvurusu sonrasında dosya Yargıtay 3. Ceza Dairesine geldi. Dosyayla ilgili olarak temyiz incelemeleri tamamlandıktan sonra daire heyeti, 20 Aralık 2022'de ilgili başvuruyu müzakere ederek sanıklar Kadri Enis Berberoğlu ve Erdem Gül hakkında verilen kararların bozulmasına hükmetti. Yargıtay'ın bozması sonrasında Enis Berberoğlu ve Erdem Gül, 13 Eylül 2023'de İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeniden hakim karşısına çıkmıştı. Mahkeme, CHP'li Enis Berberoğlu hakkında milletvekili seçilmesi gerekçesiyle yasama dokunulmazlığı kaldırılıncaya kadar yargılamanın durmasına, Erdem Gül hakkındaki dosyanın ise ayrılmasına karar vermişti.5 YIL HAPİS CEZASI ALDI

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, sanık Erdem Gül ve avukatları katıldı. Duruşmada söz verilen sanık Erdem Gül, mütalaaya karşı bir şey söylemeyeceyeceğini belirterek "Çünkü gazetecilik suç değildir" diyerek suçlamaları reddetti. Son sözünde ise beraatını talep etti. Kararını açıklayan mahkeme heyeti Erdem Gül'e "Terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım" suçundan 5 yıl hapis cezasına çarptırdı.

"HABERE CEZADIR"

Duruşmanın ardından açıklamada bulunan Erdem Gül, "Dosyada sadece eylem olarak bir tane haber var. Dolayısıyla bu ceza direkt habere cezadır" dedi.

Öte yandan Erdem Gül hakkında verilen cezanın kesinleşmesi halinde 2 yıl 6 ay hapis yatması bekleniyor.

Güncellenme Tarihi : 28.2.2024 16:32

İLGİLİ HABERLER