Gündem
  • 12.8.2018 21:10

CHP'de FLAŞ gelişme

Olağanüstü kurultay talebiyle imza veren 630 delegeyi temsilen her  ilden en az 1 kişi olmak üzere 400 kişinin toplantıya katıldığını belirten  Usluer, 24 Haziran seçimleri sonrasında CHP'nin yapamadığı siyasal  değerlendirmenin burada yapıldığını ifade etti.

CHP'de muhalifler partiyi tüzük kurultayına götürüp götürmemeye karar vermek için bugün Ankara'da toplandı. Çağrı grubuna göre kurultay için imza verdiği iddia edilen 630 ancak genel merkez tarafından 569 oldukları açıklanan delegelerden ancak 200 kadarı toplantıya katıldı.

Muharrem İnce'ye destek veren delegeler toplantıda söz alarak çağrı grubunu eleştirdi. İmza toplama sürecinin iyi organize edilmediğini savunan delegeler İnce'nin imza sürecine başta katılması gerekiğini söyledi. Delegeler tüzük kurultayıyapılsa bile bir sonuç alınamayacağını kaydetti.

Toplantı sonunda partiyi tüzük kurultayına götürmeme yönünde bir irade çıkacağı tahmin ediliyor.

TÜZÜN: HENÜZ KURULTAYA GİTMEME YÖNÜNDE KARAR ALINMADI

Çağrı Grubu üyelerinden Yaşar Tüzün Hürriyet'e yaptığı açıklamada 30 civarında delegenin söz aldığını, bunlardan bir kişinin çağrı grubunun illere gitmemesi nedeniyle eleştiride bulunduğunu belirtti. Henüz toplantıda tüzük kurultayına gitmeme yönünde karar alınmadığını kaydeden Tüzün, tüm konuşmaların bitiminde değerlendirme yapacaklarını belirtti.

GAYE USLUER: 630 İMZA VEREN DELEGEMİZ HALA İMZALARININ ARKASINDALAR
CHP’li Gaye Usluer kurultay talebine ilişkin, "Olağanüstü kurultay talebi veren 630 delegeyi temsilen her ilden en az bir kişi olmak üzere yaklaşık 400 kişi bugün burada bir araya geldik. 630 delegenin imzası bir şekilde 600’ün üzerine düşürüldü. 630 imza veren delegemiz hala imzalarının arkasındalar" dedi. 

CHP’li Gaye Usluer kurultay talebine ilişkin şu ifadeleri kullandı: "Olağanüstü kurultay talebi veren 630 delegeyi temsilen her ilden en az bir kişi olmak üzere yaklaşık 400 kişi bugün burada bir araya geldik. 630 delegenin imzası bir şekilde 600’ün üzerine düşürüldü. 630 imza veren delegemiz hala imzalarının arkasındalar. Bu toplantıda ana tema delegelerimiz 630 imzanın gereğinin yerine getirilmesini istiyorlar. ’CHP’de yeni bir yönetim anlayışı gerekli’ demiştik delegelerimiz bu söylemin arkasında. Bundan sonra ne olacak? Farklı seçenekler önümüzde. Bunlardan biri yerel seçimler öncesinde olağanüstü seçimli kurultayın yapılması. Bunun dışında başka seçeneklerimiz tabii ki var tartışılıyor. Belki de oylama yapılacak. 630 noter tasdikli imzalı belge toplanmıştır. Süreç içerisinde, 630 delegeden 31’i farklı beyanlarda bulunarak imzalarını çekmiştir. Onun dışındaki açıklamalara itibar etmiyoruz. İmzaları çekenlerin de noter tasdikli belgelerinin bir kopyasının da bizde olmasını istiyoruz. Olağanüstü kurultay talebi tüzüğün bize verdiği bir haktır. Buradan bir disiplin süreci çıkmaz sayın genel başkanımızın da açıklamasını da o yönde anlamadım." 

 

"Her seçenek konuşuluyor"

"Yeniden bir imza toplama süreci olacak mı? Tüzük kurultayına  gidilecek mi?" sorusunu Usluer, "Her seçeneğin konuşulduğu, tartışıldığı bir  toplantı devam ediyor." şeklinde cevapladı.

Usluer, bu seçenekler arasında yargı yolunun hiç gündeme gelmediğinin  altını çizdi.

Öte yandan, toplantı başladığında salonda olan CHP'li Muharrem İnce,  yaklaşık 40 dakika kaldıktan sonra ayrıldı. Toplantı, daha sonra İnce olmadan  devam etti.

Toplantıya, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve İzmir  Milletvekili Mehmet Ali Çelebi de katıldı.

İLGİLİ HABERLER