Gündem
  • 27.8.2023 23:55

CHP'liler çıldıracak.. Babacan Kılıçdaroğlu'ndan ödünç vekil istedi

Babacan’dan CHP’lileri kızdıracak bir hamle daha! ‘Ödünç vekil’ istiyor
TBMM’nin yeni yasama döneminde grup oluşturmayı planlayan Deva Partisi yine CHP’nin kapısına dadandı. CHP listelerinden 15 vekil çıkaran Deva Partisi, 5 ödünç milletvekili arıyor.

HABER7
Demokrasi ve Atılım Partisi’nde gündem Meclis grubu.

Saadet Partisi ve Gelecek Partisi ile yürütülen grup kurma görüşmeleri olumsuz neticelenen Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan; Temel Karamollaoğlu ve Ahmet Davutoğlu’nun TBMM’de birlikte grup kurma kararı üzerine boşta kalmıştı. TBMM’de haftalık grup toplantıları düzenleyerek konuşma yapmayı ve medyada bu şekilde var olmayı çok istediği bilinen Ali Babacan’ın yeni dönemde 5 ödünç milletvekili bularak grup kurmak istediği belirtiliyor.

Genel seçimlerde CHP listelerinden, CHP’lilerin oylarıyla TBMM’de 15 milletvekiliyle temsil hakkı kazanan Deva Partisi’nde grup kurmak için 20 vekil sayısına ulaşmak için diğer partilerin kapısı çalınıyor.

DP ‘TAMAM’ DESE BİLE YETMİYOR
Kulislere yansıyan bilgilere göre Deva Partisi ilk olarak Demokrat Parti’nin kapısına gitti. CHP listelerinden Meclis’e 3 milletvekili gönderen Demokrat Parti’nin, Deva Partisi ile mutabık kalması durumunda grup kurulması için 2 milletvekili daha gerekiyor.

GÖZLER CHP'DE
Deva Partisi ve Demokrat Parti arasında olası anlaşma durumunda kalan 2 milletvekili konusunda adres yine CHP olacak.

Ali Babacan’ın diğer 2 milletvekili için CHP’den “ödünç vekil” istediği belirtiliyor.

Seçimlerde CHP ve Kemal Kılıçdaroğlu’na oy katkısı olmadığı yönünde eleştirilen Deva Partisi’nin bu partiden 2 vekil daha alacak olmasının ciddi rahatsızlık oluşturacağı kaydediliyor. CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun bu nedenle ödünç vekil formülüne soğuk yaklaştığı ifade ediliyor.

Deva Partisi kurmaylarının seçim sonrasında CHP’ye yönelik eleştirileri ise CHP tabanında büyük rahatsızlığa sebep olmuştu. Ali Babacan, kendileri olmadan CHP’nin seçim kazanmasının mümkün olmadığını öne sürerek tepki toplamıştı. Babacan, “CHP kendi başına bugün herhangi bir seçime girip Türkiye genelinde, Türkiye’nin tümü için kazanması mümkün mü? Siz hayal mi görüyorsunuz? Bu ülke öyle bir ülke mi?” demişti.

DEVA Partisi Sözcüsü İdris Şahin ise, “CHP ile işbirliğinde DEVA Partisi olarak biz de karşılığını alamadık” ifadesini kullanmıştı.

AKŞENER NE YAPACAK?
Deva Partisi’nin ödünç vekil konusunda CHP’nin yanı sıra İyi Parti’ye de teklif götürdüğü gelen bilgiler arasında. Altılı masaya kapılarını tamamen kapatan Meral Akşener’in, Babacan’ın ödünç vekil teklifine nasıl bir karşılık vereceği merak konusu.

 

Güncellenme Tarihi : 28.8.2023 00:03

İLGİLİ HABERLER