Gündem
  • 25.10.2022 19:53

CHP'liler Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı'ya saldırdı

CHP'li İBB yönetimi, Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazcı'ya, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gerçekleştirdiği projelerden bahsettiği için darp girişiminde bulundu.

İstanbul Tuzla'da bugün, İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi’nin 3. Kademe Açılışı gerçekleştirildi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) Ekrem İmamoğlu'nun da katıldığı tesis açılışında, Tuzla Belediye Başkani Şadi Yazıcı bir konuşma yaptı.

Yazıcı, konuşmasında ise Tuzla'da AK Partili İBB döneminde yapılan projeleden bahsedip, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkürlerini iletirken şu ifadeleri kullandı;

"20 yıldır yapmış olduklarını 1 haftada anlatamam"

"Görüşünüz fikriniz ne olursa olsun her şeyi eleştirebilirsiniz ama 20 yıldır o işleri yapan kişiyi protesto ederken 20 yıldır yapmış olduklarını bir haftada anlatamam. Ama 30 yıl önce belediye başkanlığı yapmış olan Recep Tayip Erdoğan sadece Tuzla’da sayayım burası dahil, Kafkale Spor Kompleksi'nin yapımı ve onun kamulaştırması yapılması, İdris Güllüce Kompleksi Kütüphaneleri, Şifa yan yol yapılması, Sahil birinci ikinci etabın yapılması, Aydınlı Yolu'nun yapımını 4 yıl belediye başkanlığı yapmış Recep Tayyip Erdoğan yapmıştır. Bu protestonuzu kınıyorum. Teşekkür ederim. “

Saldırı girişimi

Yazıcı'nın ifadelerini CHP'li üyeler protesto ederken daha sonra Tuzla Belediye Başkanı'na toplu darbetmeye kalkıştı.

İmamoğlu saldırganları provoke etti

Daha sonra İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, kürsüye çıktığı sırada salonu terk eden Yazıcı için "O arkadaş burayı germeye gelmiş, provokasyon devam ediyor, kötü söz sahibine aittir." ifadelerini kullandı.

İBB Başkanı İmamoğlu, Tuzla Belediye Başkanı Yazıcı'ya saldırı düzenlenirken Şadi Yazıcı'ya "Nezaketsiz." diyerek saldırganları daha da provoke etti.

İşte o anlar;

Şadi Yazıcı'dan olanın bitenin özeti

Olay sonrası ise Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazcı, konuyla ilgili sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu.

Yazıcı, konuyla ilgili yaşanan hadiseleri tek tek izah ederken paylaşımda  şu ifadelere yer verdi;

"Tuzla İleri Biyolojik Arıtma Tesisi’ni büyük bir çevre vizyonu olarak başlatan dönemin belediye başkanı Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a ve 2. Etap Yatırımını tamamlayıp, 3. Etap yatırımını başlatan Sayın Kadir Topbaş’a teşekkür ettim

Bu çevre vizyonunu takip ederek, 3. Etap yatırımını geç de olsa tamamlayan mevcut İstanbul Büyükşehir Belediyesi yönetimi ve başkanını tebrik ettim, kendilerine teşekkür ettim.

Tuzla için imkan bulduğum bütün platformlarda dile getirdiğim üzere İstanbul Büyükşehir Belediyesi başkan ve yönetimine; Tuzla’ya söz verdikleri, görev, yetki ve sorumluluklarında bulunan işleri nezaketle hatırlattım. 3. Etap yatırımı tamamlanan tesisin banisi Cumhurbaşkanımız ve onun izinden giderek yatırıma devam eden Sayın Kadir Topbaş’a yaptığım teşekküre, salonda bulunan, demokrasiden, söz hakkından nasibini almamış bir kısım katılımcılar tepki gösterdiler.

İBB’nin Tuzla’ya söz verdiği yatırımları, belediye yönetimi ve Sayın Başka'na bizzat hatırlatmam ve bunları talep etmem de aynı grup tarafından tepkiyle karşılandı. Konuşma hakkıma saldırıldı. Bu saldırıya rağmen haklı talebimi dile getirdim.

Konuşmamın ardından fiziki şiddete varan bir saldırıya uğradım. Emniyet güçlerimiz eşliğinde açılış alanından ayrıldım. Söz hakkına yönelmiş bu gözü dönmüş saldırıdan dehşete düştüm. Maalesef, Sayın İBB Başkanı, Cumhurbaşkanımıza yapılan saygısızlıktan dolayı alandan ayrılmamdan sonra yaptığı konuşmada; 'provokasyon yaptığım', 'muhatabı olmadığım', '1,5 sene sonra olmayacağım' vurguları yaparak, konuşmasında saldırıyı devam ettirmiş. Sayın Başkan'ı yaptığım konuşmayı bir kez daha dinlemeye davet ediyorum. İlgi duyan herkes bakabilir.

Konuşmamda hiçbir hakaret, tahrik edici bir cümle, nezaketsizlik yok. Zaten olamaz. Ağırbaşlı bir hak araması var. Rahatsız oldular diye hakkımızdan vaz mı geçelim?"

Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı, saldırının ardından konuştu

CHP’li İBB yönetiminin saldırdığı Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı olaya ilişkin, “Korumalar ve polisler olmasa beni darbetmeye gidecek kadar ilerlettiler işi.“ açıklamasında bulundu.

Tuzla’da İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı’nın da katılımıyla İSKİ Tuzla İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi 3. Kademe açılış töreni düzenlendi.

Başkan Yazıcı kürsüde konuşma yaptığı sırada Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı ve projenin bir kısmını tamamlayan eski İBB Başkanı Kadir Topbaş'ı da anması üzerine bazı kişiler Yazıcı’nın sözünü keserek konuşmasına engel oldu.

Konuşmaların ardından Başkan Yazıcı’yı makam aracına kadar takip eden şahıslar, Başkan Yazıcı’ya saldırdı.

Başkan Yazıcı makam aracına binerek oradan uzaklaştı.

"Türk siyasetine ve Türk demokrasisine de yakışmıyor maalesef"

Olay sonrası açıklamalarda bulunan Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, “22 yıldır siyasi hayatımda yaşadığım, Türk demokrasisine ve Türkiye'deki siyaset yapanlar adına talihsiz bir gün yaşadık. Üzgünüm. Hem şahsım hem de bulunduğum konum itibariyle böyle bir durum Türk siyasetine ve Türk demokrasisine de yakışmıyor maalesef. Açılan 3. etap bir tesisin 1'inci ve 2'nci etabının temelini atmış, uygulamış ve hizmete sokmuş olan, 30 yıl önce belediye başkanlığı döneminde 1'inci etabı 1998’de hizmete girmiş olan 2‘ncisi ise 2009'da girmiş olan ve 3'üncü etabının da ihalesini yapmış Kadir Topbaş Bey de dahil olmak üzere Sayın Cumhurbaşkanımızın çevre vizyonunun ifadesi olarak gelen ama 3'üncü ihalenin de yapılmasından sonra tamamlayan ekibe teşekkür ettim. Ve en sonunda ben aradaki yapmış olduğum Tuzla'daki eksik kalan, daha önce başlanmış bitmeyen projeleri rica ediyoruz.

"Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum' deyince ortalık karıştı"

Tuzla'nın, İstanbul yükünü taşıyoruz. Bunlar da bitmesi gerektiğini' söylediğimde doz biraz daha arttı. Fakat en son kapanışta ben tekraren 'başkana, yönetimine, merhum Kadir Topbaş’a ve bu tesisi baştan beri 90’lı yıllarda yapan, 98’de ilk açan Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum' deyince ortalık karıştı. Protestoların dozu arttı, hakaretler başladı. Ben durdum ve Sayın Cumhurbaşkanımızla ilgili 30 yıl önce Tuzla'da yaptıklarını sadece anlattım. Sadece bu tesis değil. Dolayısıyla bu hakareti kabul etmiyorum diyerek tepki gösterdim. Fakat aşağı indiğimde Sayın Başkanı çok daha farklı gördüm, ‘Kurnazca bir konuşmaydı’ dedi. 'Sayın Başkan kurnazca bir konuşma yoktu' dedim. 'Söylediklerimde bir yanlışlık mı var, benden önce konuşan İSKİ Genel Müdürü Recep Tayyip Erdoğan’a Kadir Topbaş Bey'i ağzına aldı mı, almadı' dedim ve ben onlara teşekkürü bir vefa olarak görüyorum. Kurnazlık değil. Ama sizin yapmaya çalıştığınız doğru değil, dedim” dedi.

"Bu konuşma gerçekleştikten sonra arabaya giderken saldıranlar oldu"

İHA'nın aktardığına göre Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı devamında, “Protesto sürecinde zaten konuşmada ilk aşamada teşekkür edince konuşmamın içeriğini de bozmaya çalıştılar. 'Yeter artık, bitir artık konuşmayı, kes' gibi sözler duyuyordum. Hizmetlerdeki eksiklikleri devam eden ve bitmeyen 2019’dan beri çivi çakılmayan projelerden bahsedip 'Tuzla olarak rica ediyoruz, bunu istiyoruz, derdimiz var' sözleri tabii canlarını sıktı. Provokasyonlar can sıkıcı bir durumdu. Üzüldük ve daha sonra indik. Bu konuşma gerçekleştikten sonra arabaya giderken saldıranlar oldu, korumalar ve polisler olmasa beni darp etmeye gidecek kadar ilerlettiler işi. Ama bu arada basındaki arkadaşlarımızın gömleği yırtılan, pantolonu yırtılan, şimdi öğrendim kamerası kırılan olmuş. Ben çok nezaketli konuştum kelimeleri seçerek konuştum. Asla kırmadım ama Tuzla'nın hakkı olan hizmetleri istemek de benim görevim gereği gerekli diyerek nezaket de söyledim.“ diye konuştu.

 

Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı, saldırının ardından konuştu #2

 


 

 

CHP liler Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı ya saldırdı #1

 

 

CHP liler Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı ya saldırdı #2

 

 

CHP liler Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı ya saldırdı #3

 

 

CHP liler Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı ya saldırdı #4

 


 

Güncellenme Tarihi : 25.10.2022 20:12

İLGİLİ HABERLER