Gündem
  • 30.5.2018 00:13

CHP'nin bölücü seçim beyannamesi HDP'de sevinçle karşılandı

CHP'nin seçim beyannamesi HDP'de sevinçle karşılandı..

CHP’nin seçim beyannamesinde yer alan ‘Yerel Yönetimler Özerklik Şartnamesi’ ile ilgili vaatler, HDP’de sevinçle karşılandı..

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, CHP’nin seçim beyannamesinde yer alan özerklik maddesi ile ilgili, “CHP’nin bu konuda bizimle aynı noktaya gelmesi sevindirici” dedi. HDP Milletvekili adayı Ferhat Tunç da “24 Haziran’da HDP baraj altında kalırsa hepimiz kaybedeceğiz, CHP’de kaybetmiş olacak” ifadelerini kullandı.

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ve Aydın milletvekili adayı Ferhat Tunç, seçim çalışmaları için toplantı düzenlendi. Toplantıda konuşan HDP’li Buldan, Cumhurbaşkanı adaylarının cezaevinde olması nedeniyle seçim çalışmalarını tam anlamıyla yürütemediğini söyledi.

“ERDOĞAN’IN GİTMESİ İÇİN HER ŞEYİ YAPACAĞIZ”

24 Haziran Genel seçiminin önemli olduğunu vurgulayan Buldan, AKP’nin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçimi kaybetmesi için çalışacaklarını söyledi.

“Hepimizin tek amacı AKP’den kurtulmak. Erdoğan’dan kurtulmak” diyen Buldan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Amacımız 25 Haziran sabahı Erdoğan’sız ve AKP’siz bir Türkiye görmek. Elbette ki Erdoğan’ın gitmesi için farklı bir karar alacağız yani. Şu andaki görüşümüz bu olduğuna göre, Erdoğan’ı desteklememiz hiçbir şekilde söz konusu değil. Erdoğan’ın gitmesi için her şeyi yapacağız.”

“CHP BİZİMLE AYNI NOKTADA”

CHP’nin seçim beyannamesinde yer alan ve aynı zamanda PKK’nın da talepleri arasında yer alan Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartnamesi’ndeki çekincelerin kaldırılması vaadi sorulan Buldan, beyannamede yer alan bu maddenin sevindirici olduğunu söyledi.

CHP’nin bu konuda HDP ile aynı noktaya geldiğini vurgulayan Buldan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“CHP’nin Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartnamesindeki bazı çekincelerin kaldırılması noktasında bizimle aynı noktaya gelmesi sevindirici bir durumdur. Biz bugün Ankara’dan değil yerelden, her bölgenin kendi içerisinde kendi farklılığıyla, kendi zenginliğiyle, kendi diliyle, kimliğiyle kendisini yönetebilen, eğitimini, sağlığını, ulaşımını, bütün kararlarını orada yaşayan bölge halklarıyla birlikte veren bir sistemi oturtmaya çalışıyoruz. Demokratik Özerklik dediğimiz mesele tam da budur. CHP’nin bu çekincelere karşı çıkması anlamlıdır. Ancak bunun da devamının olması gerektiğini düşünüyorum.”

Toplantıda konuşan HDP Aydın Milletvekili adayı Ferhat Tunç da 24 Haziran seçimlerinin kritik önemde olduğunu söyledi. CHP ile HDP’nin kaderinin sandıktan çıkacak sonuca bağlı olduğunu ifade eden Tunç, “HDP’ye güç verirsek, destek verirsek her şeyin başka olacağına inanıyorum. 24 Haziran seçimleri bu anlamda kritik rol oynuyor. HDP baraj altında kalırsa hepimiz kaybetmiş olacağız. CHP de kaybetmiş olacak. Meselenin çözümü HDP’nin bu dönem güçlü bir şekilde temsiliyetinin ortaya çıkartılmasında.”

HDP/PKK hayali CHP seçim beyannamesinde

HDP/PKK hayali CHP seçim beyannamesinde

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu seçim beyannamesini açıkladı. Kılıçdaroğlu'nun skandal beyannamesinde Kamu Yönetimi Reformu başlığında açıkça; “Kamu yerel birimlerinin idari ve mali özerkliklerini sağlayacağız” ifadesi yer aldı". CHP'nin, HDP ve PKKortak projesi olan "özerklik sağlama" vaadi, beyannamenin kimin için hazırlandığı sorusunu akıllara getirdi.

Güncellenme Tarihi : 30.5.2018 02:27

İLGİLİ HABERLER