Gündem
  • 3.4.2024 10:48

CHP'nin şımarttığı DEM Güneydoğu'da iki ili karıştırdı

an'da Seçim Kurulu, Dem Partili Abdullah Zeydan'ın seçilme yeterliliği olmadığına ve mazbatanın en yüksek ikinci oyu alan AK Parti adayı Abdulahat Arvas'a verilmesi kararı ortalığı karıştırdı.. Bu kararın ardından şehirde tansiyon yükseldi.

Zeydan ve destekçileri protesto gösterileri düzenledi, ancak polis müdahale etti ve olaylar büyüdü. Arbede saniye saniye cep telefonu kamerasıyla kaydedildi. Yaşanan gerginlik Van'da endişe ve tartışmalara neden oldu.

 

 

Van İl Seçim Kurulu, DEM Partili Abdullah Zeydan'ın seçilme yeterliliği olmadığına ve mazbatanın en yüksek ikinci oyu alan AK Parti adayı Abdulahat Arvas'a verilmesine karar verdi. Gelişme şehirde tansiyonun yükselmesine neden olurken, Zeydan ve beraberindeki partililerin protestosuna polis ekipleri gaz bombalarıyla müdahale etti. Arbede anı cep telefonuyla saniye saniye kaydedildi.

 

Türkiye hafta sonu yerel yöneticilerini seçmek için sandık başına gitti. Van Büyükşehir Belediyesi'nde yarışı oyların yüzde 55,48'ini alan DEM Partili Abdullah Zeydan birinci sırada tamamladı. Ancak Zeydan'ın memnu hakları seçimden hemen önce mahkeme kararıyla alındı.

 

KARAR SEÇİMDEN 2 GÜN ÖNCE VERİLDİ

 

DEM Partisi'nden yapılan yazılı açıklamada Zeydan'ın memnu haklarının 29 Mart Cuma günü, başsavcılık üzerine mahkeme kararıyla alındığı belirtildi. DEM, mahkeme kararına itiraz etti. Partiden yapılan açıklamada, itiraz süreci beklenmeden mahkeme kararının mazbata verilmemesi için Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) ulaştırıldığı belirtildi.

 

MAZBATA EN YÜKSEK İKİNCİ OYU ALAN ADAYA VERİLDİ

 

Tartışmalar sürerken, Van İl Seçim Kurulu Zeydan hakkındaki kararını verdi. Kurul, Zeydan'ın seçilme yeterliliği olmadığını bildirdi. Karar oy çokluğuyla alındı. Seçim Kurulu, mazbatanın en yüksek ikinci oyu alan adaya verilmesini kararlaştırdı. Van'daki seçimlerde en yüksek oyu AK Parti adayı Abdulahat Arvas almıştı.

 

VAN'DA TANSİYON YÜKSELDİ

Van'da başkanlığın DEM Parti'den alınıp AK Parti'ye verilmesi şehirde tansiyonu yükseltti. Abdullah Zeydan ve beraberindeki partililerin protesto gösterilerine polis ekipleri gaz bombalarıyla müdahale ederken, kalabalık gruplar bölgede sloganlar atarak yürüyüşe geçti. Yaşanan gerginlik cep telefonu kamerasıyla anbean kaydedildi.

31 Mart Yerel Seçim sonuçlarının kesin olmayan verilerine göre Van'da 14 belediyenin 14'ünü de alan DEM Parti, kutlama yaptı. Kentin en işlek bölgelerinde kutlama yaparak halay çeken partililerle polis arasında kısa süreli gerginlikler de çıktı. Polis ekiplerinin TOMA ile tazyikli su sıkıp gaz bombası da kullandığı olaylar, partililerin ara sokaklara dağılmasıyla son buldu.

SOKAKLARDA ATEŞLER YAKILDI, POLİS MEMURLARINA TAŞ ATILDI, ÇEVREYE ZARAR VERİLDİ

Van İl Seçim Kurulu sonrasında Dem Partiye oy veren destekçiler tarafından Van il Emniyet müdürlüğü ekiplerine taşlar atıldı. Caddelerde araç lastikleri yakalayarak, emniyet araçlarının girişleri engellendi. Van Merkezde bulunan Cumhuriyet Caddesi, Maraş Caddesi, İskele ve birçok mahalle ve caddelerde tepki gösterildi. Bunun üzerine Emniyet güçleri topluluğu dağıtmak için gaz bombaları ve tazikli su kullandı.

DEM Partililer Van'dan sonra Hakkari'yi de karıştırdı
Van Büyükşehir Belediye Başkanı olarak seçilen DEM Partili Abdullah Zeydan'ın memnu haklarının geri alınmasının ardından Van'da çıkan olaylar Hakkari'ye de sıçradı. Yürüyüş yapmak isteyen gruba polis müdahale etti.

Van Büyükşehir Belediyesi'nde, aldığı yüzde 55,48 oy oranıyla DEM Parti'den Abdullah Zeydan, seçimi önde bitirdi.

Ancak Zeydan’ın memnu hakları, seçimden hemen önce mahkeme kararıyla alındı ve Seçim Kurulu, mazbatanın AK Partili Abdulahat Arvas'a verilmesine hükmetti.

Van'daki olaylar gece de devam etti

Zeydan'ın memnu haklarının Adalet Bakanlığı'nın seçime 2 gün kala yaptığı itiraz üzerine geri alındığının açıklanmasının ardından gündüz başlayan protesto olayları, iftar saatinden sonra da devam etti.

Kentin cadde ve sokaklarında bir araya gelen DEM Partili ve PKK yandaşlarına polis, basınçlı su ve biber gazı sıkarak müdahale etti.

Van Valiliğinden Son Dakika Yasaklama Kararı

Van Valiliği, Van ilinde 03/04/2024 tarihinden itibaren 15 gün boyunca 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu kapsamında düzenlenecek gösteri yürüyüşleri, açık hava toplantıları ve kapalı yer toplantılarını yasakladı. Basın açıklamaları, oturma eylemleri, anketler, çadır ve stant kurulumu gibi faaliyetler de yasaklandı. İl ve ilçe sınırlarında kanuna aykırı eylemlere katılması muhtemel kişilerin giriş ve çıkışlarına izin verilmeyeceği ifade edildi.

Van Valiliğinden Van Haber Gazetelerine servis edilen habere göre; "Van ili coğrafi sınırları içerisinde 03/04/2024 tarihinden geçerli 17/04/2024 tarihi de dâhil olmak üzere (15) gün süre ile; Valilik ve Kaymakamlık makamlarınca uygun görülenler hariç olmak üzere, 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu hükümlerine göre düzenlenecek gösteri yürüyüşü, açık hava toplantıları ve kapalı yer toplantılarının 2911 Sayılı Kanunun ilgili hükümlerine istinaden YASAKLANMASI,

Yine Valilik ve Kaymakamlık makamlarınca uygun görülenler hariç olmak üzere, basın açıklaması, oturma eylemi ve anket yapılması, çadır ve stant kurulması/açılması, imza kampanyası düzenlenmesi, bildiri, broşür ve el ilanı dağıtılması ve her türlü protesto eylemi şeklindeki faaliyetlerin de 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11. Maddesinin (a) ve (c) fıkra hükümleri gereğince belirtilen tarihler arasında YASAKLANMASI,

Yine yukarıda belirtilen tarihler arasında, ilçelerimizden veya çevre illerden bireysel veya toplu olarak veya ilimiz güzergâhını kullanarak, başta yukarıda belirtilen paylaşımlarda bahsedilen konu ve benzer konulara ilişkin her türlü kanuna aykırı eylem/etkinliklere katılım sağlanmasının önlenmesi amacıyla, kanuna aykırı eylem/etkinliklere katılması muhtemel şahıs/şahıslar/grup/grupların 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11. Maddesinin (c) fıkra hükümleri gereğince, ilimiz ve ilçelerimize girişlerine, buralardan bireysel veya toplu olarak çıkışlarına İZİN VERİLMEMESİ hususunda Valilik makamınca karar alınmıştır.

Kamuouna saygıyla duyurulur."denildi.

Olaylar Hakkari'ye de sıçradı

Van Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Abdullah Zeydan'ın memnu haklarının geri alınması, Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde de protesto edildi.

İftar sonrası ilçenin Cengiz Topel caddesinde bir araya gelen grup, yürüyüş yapmak isteyince polis müdahale etti.

Basınçlı su ve biber gazı ile yapılan müdahale sonrası gruptakiler ara sokaklara dağıldı. İlçedeki olaylar yer yer devam ediyor.

29 gösterici gözaltına alındı

Olaylar ilçede geç saatlere kadar devam ederken, 29 göstericinin gözaltına alındığı öğrenildi. Yaşanan olaylarla ilgili soruşturma devam ediyor.

 

Haber Kaynağı: Demirören Haber Ajansı (DHA)

 

EtiketlerAk Parti Van Hakkari Adalet Bakanlığı

Güncellenme Tarihi : 3.4.2024 11:00

İLGİLİ HABERLER