Gündem
  • 14.1.2014 01:14

Çiçek 'En köklü çözüm HSYK değişikliği'

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, HSYK düzenlemesinin Anayasa Komisyonu'nda incelenmesi için talep geldiğini belirterek,iç tüzük hükümleri bakımından kendilerine verilen yetkileri kullandıklarını ifade etti.
Çiçek, HSYK düzenlemesinin Anayasa Komisyonu'nda incelenmesi için talep geldiğini belirterek,iç tüzük hükümleri bakımından kendilerine verilen yetkileri kullandıklarını ifade etti.
TBMM Adalet Komisyonu'ndaki HSYK Kanun Tasarısı görüşmelerinde çıkan tartışmalara ilişkin değerlendirmede bulunan Çiçek, "Kavgalardan Türkiye çekti. Kim ne söyleyecekse iç tüzüğe uygun olarak bunu tartışmaktır. Bunun dışında hiçkimse kavga doğrudur diyemez" dedi.
Komisyonu'nda kanun tasarı ve teklifleri görüşülürken komisyona kimlerin davet edileceğine komisyonun kendinin karar vereceğini belirten Çiçek, "Görüş bildirmek gerekiyorsa yazılı bildirebilirler, aksi takdirde herkes her konuda bilgi vereceğim deniyorsa Türkiye'de hiçbir kanunu çıkarma şansı yok. Onun için elbette STK'ların görüşlerinin alınması demokrasilerde arzu edilen bir husustur, ama bunun da bir sınırı vardır. Buna komisyon karar verir. Meclis Başkanı olarak ben 'şu gelsin dinlensin' demem. Bazı tartışmalar bu kurala uygun değildir. Hukuk talep edenler, hukuka uymalıdır" diye konuştu.
Çiçek, Cumhurbaşkanı Gül'ün HSYK düzenlemesi kapsamında siyasi parti liderleriyle görüşmesine ilişkin, "Yaşanan sıkıntılar Türkiye'de içeride ve dışarıda çok meşgul ediyor. Elbette bir anayasa gerekirse partilerin bunlara nasıl baktığı önemlidir. En köklü çözüm HSYK'nın yapısında bir değişiklik yapmakla mümkün olabilir" dedi.
Çiçek, yolsuzluklar konusunda gerekenin yapılması gerektiğini dile getirdi. 

İLGİLİ HABERLER