Sağlık
  • 26.1.2024 21:47

Cinsiyet değiştirme operasyonu geçirmek üzere olan trans erkek hamile çıktı

Sapkınlıklar dünyayı şok ediyor.. Cinsiyet değiştirme operasyonu geçirmek üzere olan trans erkeğin 5 aylık hamile olduğu ortaya çıktı

Erkek olmaya geçiş yapan bir İtalyan kadının mastektomi ameliyatı geçirdikten sonra beş aylık hamile olduğu ortaya çıktı.

Erkek ismi Marco'yu alan kişi, göğüslerini aldırdığı için cinsiyet değiştirme sürecinin ileri bir aşamasındaydı.

Roma'daki bir hastanedeki doktorlar hamileliğini fark etmeden önce, rahminin alınması için histerektomi ameliyatı geçirmesi gerekiyordu.

İtalya'da türünün ilk vakası olduğu düşünülen sürpriz keşif, bebeğin sağlığı ve Marco'nun bugüne kadar geçirdiği işlemlerden fetüsün etkilenip etkilenmediği konusunda endişeleri artırdı.

Endokrinolog ve cinsiyet terapisi uzmanı Giulia Senofonte, "Hamilelik fark edildiğinde yapılacak ilk şey, hormon tedavisini derhal askıya almaktır" dedi.

“Tedavinin hemen durdurulmaması durumunda, özellikle bebeğin organlarının gelişimi için önemli bir dönem olan hamileliğin ilk üç ayında bunun sonuçları olabilir.

"Bu konu hakkında soyut terimlerle konuşmak zor ama her şey kişinin aldığı testosteron dozajının ne zaman durdurulacağına bağlı."

Doktorlar ayrıca bu durumun, vücudunda kıllanma ve sakal uzatma yeteneği gibi erkeksi fiziksel özellikler sergilemeye başlayan Marco üzerindeki etkisinden de endişe duyuyor.

Kardiyolojik risk

Bazı uzmanlar, bir kişinin vücudundaki yüksek düzeydeki hem erkek hem de kadın hormonlarının kardiyolojik risk oluşturabileceğine, kalp krizi ve felç olasılığını artırabileceğine inanıyor, ancak konuyla ilgili kesin bir araştırma bulunmuyor.

Marco'nun artık hamileliğini sürdürmesi ve bebeği doğurması bekleniyor.

İtalyan yasalarına göre, 90 günden sonra kürtaja yalnızca hamileliğin annenin sağlığını ciddi şekilde tehlikeye atması veya fetüste ciddi sorunlar olması durumunda izin veriliyor.

Marco bebeğin biyolojik annesi olacak ancak yasal olarak babası olarak kaydedilecek .

Alışılmadık vaka, onu "denizatı babaları" olarak bilinen, bebek taşıyan trans erkeklerden oluşan küçük bir kategorinin üyesi yapıyor . Terim, denizatları arasında yavruları taşıyan ve doğuranın erkek olduğu gerçeğinden türetilmiştir.

Marco bir kadın olarak hiçbir zaman kendini rahat hissetmemişti ve birkaç yıl önce cinsiyet değiştirmeye karar vermişti.

Vakayı ilk kez ortaya çıkaran La Repubblica gazetesine konuşan Dr Senofonte, "Hormonal tedavi adet döngüsünü engelliyor ancak doğum kontrol yöntemi değil" dedi.

"Kişi yumurtlamaya devam edebilir ve bunun sonucunda hamile kalma riskiyle karşı karşıya kalabilir. Bu geçişleri denetleyen uzmanlar normalde tedavi sırasında alınabilecek doğum kontrol haplarını öneriyor."

Muhafazakar bir Katolik vakfı olan Pro Vita e Famiglia'nın başkanı, Marco'nun tedavisini kalıcı olarak durdurmaya karar vermesini umduğunu söyledi.

Toni Brandi, "Cinsiyet akışkanlığı teorisi tam bir çılgınlık" dedi. “Bu bilime ve doğaya aykırı. Bu vaka toplumsal cinsiyet teorileri için bir meydan okumadır çünkü kadının kadın olduğunu göstermektedir.”

Güncellenme Tarihi : 26.1.2024 21:53

İLGİLİ HABERLER