Asayiş
  • 12.1.2014 12:42

Çocuk gelinin sır ölümü

Siirt'in Pervari ilçesinde 12 yaşında görücü usulüyle evlendirilen ve 13'ünde anne olan 14 yaşındaki Kader Erten, bir süre önce erken doğumla dünyaya getirdiği ikinci çocuğunun ölümünün ardından evinde silahla vurulmuş halde bulundu.

Yaklaşık 2,5 yıl önce Van'ın Çatak ilçesinde yaşarkan, ailelerin onayı üzerine Mehmet Atak ile evlendirilen Kader Erten, Siirt'in Pervari ilçesine bağlı Düğümcüler köyüne gelin olarak geldi. Resmi nikahsız eşi Atak'ın ailesiyle yaşamaya başlayan Kader Erten, 13 yaşında anne oldu.

Yaklaşık bir yıl sonra ikinci çocuğuna hamile kalan Erten'in eşi, iki ay önce vatani görevini yapmak üzere Edirne'nin Keşan ilçesindeki birliğine teslim oldu. Bir yaşındaki çocuğu ve karnındaki 7 aylık bebeğiyle askerdeki eşinin yolunu gözleyen Erten, erken doğumla dünyaya getirdiği ikinci çocuğunu kaybetti.

Evladını kaybetmenin üzüntüsünü yaşayan genç kadın, odasında silahlı vurulmuş şekilde ölü bulundu.

Savcılık, Erten'in ölümünü şüpheli buldu

Olayın ardından genç kadının cesedi, otopsi için Diyarbakır Adli Tıp Kurumuna gönderildi. Pervari Cumhuriyet Başsavcılığı da genç kadının ölümünü şüpheli bularak, soruşturma başlattı. Savcılık, Kader Erten'in eşinin ailesindekilerin ifadelerine başvurdu.

Eşi Mehmet Atak'ın ailesi, gelinlerinin ikinci çocuğunu kaybettikten sonra bunalıma girdiğini ve odasından çıkmadığını iddia ederek, silahla intihar ettiğini ileri sürdü.

"Gerçek yaşı 17'dir"

Nüfus cüzdanında doğum tarihi 21 Temmuz 2000 olan Kader Erten'in eşinin ailesi, ifadelerinde, gelinlerinin nüfus kaydının doğru olmadığını savunarak, "Geçen yıl onun gerçek yaşını belirlemek adına kemik yaşı tespiti yapılması için mahkemeye başvurduk. Halen mahkeme sürüyor" dedi.

ÇOCUK GELİN KÖYÜNDE DEFNEDİLDİ

Siirt’te evinde silahla vurulmuş olarak bulunan 13 yaşındaki K.E., yapılan otopsinin ardından köyünde defnedildi.
Nüfus kayıtlarında 13 yaşında olarak görülen K.E. adlı kadın, Pervari ilçesi Yapraktepe köyünde iki gün önce ikinci çocuğunu dünyaya getirdi. Erken doğan bebek hayatını kaybetti. Genç kadın bugün evde silahla vurulmuş olarak bulundu. Pervari Devlet Hastanesi’ne kaldırılan kadın yolda yaşamını yitirdi. Eşi Mehmet Atak'ın asker olduğu öğrenilen K.E.’nin iki gün önce dünyaya getirdiği ikinci bebeğinin hayatını kaybetmesi sonucu bunalıma girdiği ve intihar etmiş olabileceği ileri sürüldü. K.E., Diyarbakır Tıp Fakültesi’nde yapılan otopsinin ardından Pervari Kaymakamlığı’nın tahsis ettiği 2 adet ciple alınarak köyünde defnedildi.
Dini nikahlı olduğu öğrenilen K.E.’nin kayınpederi Tahir Atak, Van'ın Çatak ilçesinde oğlu Mehmet ve gelini K.E.’nin birbirini severek evlendiğini söyledi. Atak, “Kızımın (gelini) öldüğünde haberimiz olmadı, en küçük kızım odasına giderken onu yerde kanlar içinde görmüş. Hiçbir sorunu yoktu. Koşup odasına girdiğimizde kanlar içinde bulduk. Gelinimizin kimlik yaşı küçük olabilir ama gerçek yaşı 18’dir. 3 yıl önce köy meydanında yaptığım düğünle Van ili Çatak ilçesinden aldık” dedi.
Mehmet Atak'ın akrabası Abdulhamit İpekten ise, yengesinin ailesiyle hiçbir problemi olmadığını dile getirdi. İpekten, "Olay dün öğleden sonra saat 12 civarında meydana geldi. Kimse silah sesini duymadı. Kız kardeşim kapıyı açıp odasına girdiğinde kanlar içinde bulmuş. Ağabeyim ile yengem kendi rızalarıyla evlendiler, daha önce birbirlerini görmüş ve sevmişlerdi" diye konuştu.
Siirt Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada da, Siirt'te meydana gelen intihar olayı ile ilgili Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam'ın talimatıyla soruşturma başlatıldığı belirtildi. Siirt Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Hıfzullah Canpolat, Pervari ilçesinde 12 yaşında görücü usulüyle evlendirilen ve evinde ölü bulunan K.E. ile ilgili Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam'ın talimatıyla inceleme başlatıldığını belirterek, "K.E.’nin küçük yaşta evlendirilmesi ve çocuk yaşta doğum yapmasıyla ilgili araştırma yapacağız" dedi.

iha-akşam

İLGİLİ HABERLER