Bilim
  • 29.4.2006 00:20

ÇÖP MESAJLARDAN KURTULMAK ÇOK ZOR!..

İnterneti ve elektronik posta servislerini kullanıyorsanız mesaj kutunuzu dolduran bir sürü istenmeyen mesaj, muhtemelen sizin de başınızı ağrıtıyor.
 
Tüm dünyada gönderilne elektronik postaların yüzde yetmişi 'çöp mesajlar'

Uzmanlar, şimdiye dek gönderici adlarına ya da konu başlığına bakıyor hatta mesaj filtresi denilen seçici yazılımları kullanıyor olsanız bile, yakında bu mesajlardan yakanızı kurtarmanın iyice güçleşeceğini söylüyorlar.

Zira uzmanlara göre yeni nesil çöp mesajlar 'dostlarınızdan gelmiş gibi görünebilir'.

Cinsel yaşamınızı yeni boyutlara taşımaktan, mucize ilaçlara veya kolay yoldan para kazanmanın yoluna kadar her konuda her gün dünya genelinde milyonlarca istenmeyen elektronik posta bilgisayar kullanıcılarının karşısına çıkıyor.

Günümüzde tüm dünyada gönderilen mesajların yüzde yetmişinin içeriği bu şekilde.

Mesaj filtresi olarak adlandırılan ve şüpheli mesajları engelleyen yazılımlar sayesinde bu mesajların yarattığı sıkıntı biraz olsun hafifledi.

Ancak Almanya'daki bir konferansta açıklanan yeni bir araştırmaya göre bu mesajlar yakında şahsi mesajlarımız görünümüne bürünebilir.

Kanadalı bilimadamları bir sonraki aşamada istenmeyen mesajların yakınlarımızdan veya arkadaşlarımızdan geliyor gibi görüneceğini söylüyor.

Bunu kanıtlamak üzere bir şirketin veri tabanını inceleyen araştırmacılar, imzalar, ortak kısaltmalar ve yaygın hataları belirledi.

Ardından da ellerindeki yazılımı kullanarak bunları bireyin kaleminden çıkmış gibi görünen imzalı mesajlara dönüştürdü. Bu tür mesajların filtreleri aşıp deneyimli kullanıcıları bile kandırabileceği belirtiliyor.

İstenmeyen mesajların yaratıcıları henüz bu kadar gelişmiş bir sisteme geçmiş olmasa da, uzmanlar bunun da vaktinin geleceğini söylüyor.

Tabii o zaman gözler yine bir sonraki önlemin geliştirilmesine çevrilecek.

/Matt McGrath - BBC

Güncellenme Tarihi : 25.3.2016 06:37

İLGİLİ HABERLER