Gündem
  • 9.4.2017 00:05

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Dürüst olun, ülkeyi bitirdiniz'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yenikapı Meydanı'nda düzenlenen "İstanbul Buluşması"nda konuşuyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Geldiğimiz noktada artık bize sadece anayasa değişikliğini geçirmek yetmez, çok daha büyük bir sorumlulukla karşı karşıyayız." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "İstanbul 16 Nisan’da ‘evet’ diyerek 15 Temmuz’da bu ülkeyi işgal etmeye çalışanların taşeronluğunu yapan FETÖ hainlerinin kökünü kurutmaya hazır mı? İstanbul PKK terör örgütünün kökünü kazımaya hazır mı? İstanbul ‘evet’ diyerek DEAŞ denen katliam makinesinin, DHKPC denen cinayet şebekesinin kökünü kurutmaya hazır mı? İstanbul FETÖ’nün avukatlığına soyunan CHP yönetimine dersini vermeye hazır mı?" dedi.

Evet Platformu" tarafından düzenlenen Büyük İstanbul Buluşması, vatandaşların yoğun ilgisiyle başladı. Mitinge, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın yanı sıra Başbakan Yardımcıları Nurettin Canikli, Numan Kurtulmuş, Maliye Bakanı Naci Ağbal, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, siyasiler ve vatandaşlar katıldı.
Mitingde kürsüye eşi Emine Erdoğan ile birlikte çıkan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kalabalığı selamladı.

Mitingde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’u şiirlerle anlatarak, “İstanbul Türkiye’dir, Türkiye İstanbul. Bugün İstanbul bir başka güzel. Bugün Yenikapı bir başka güzel. İnanıyorum ki yarın da bir başka güzel olacak. Çünkü ‘evet’ler semaya yükseliyor. İnşallah haftaya Pazar sandıklar ‘evet’ ile bir başka güzel. Yenikapı’dan nüfusumuzun yüzde 20’sini sinesinde yaşatan İstanbul’u sevgiyle selamlıyorum” diye konuştu.
"16 Nisan'da İstanbul FETÖ'nün, PKK'nın, DEAŞ'ın, DHKP-C'nin kökünü kurutmaya hazır mı"
16 Nisan’da anayasa değişikliğinin kabul edilmesinden daha büyük bir sorumlulukla karşı karşıya olduklarını söyleyen Erdoğan, “İstanbul öyle bir ‘evet’ demeli ki 99 yıl önce bu mübarek şehir ayaklarla kirletenlerden başlayarak Türkiye’ye kem gözle bakan kim varsa hepsinin yüreği titremeli. İstanbul 16 Nisan’da ‘evet’ diyerek hala 99 yıl öncesindeki o kara günlerin hayaliyle yanıp tutuşanlara dersini vermeye hazır mı? İstanbul 16 Nisan’da ‘evet’ diyerek 15 Temmuz’da bu ülkeyi işgal etmeye çalışanların taşeronluğunu yapan FETÖ hainlerinin kökünü kurutmaya hazır mı? İstanbul PKK terör örgütünün kökünü kazımaya hazır mı? İstanbul ‘evet’ diyerek DEAŞ denen katliam makinesinin, DHKPC denen cinayet şebekesinin kökünü kurutmaya hazır mı? İstanbul FETÖ’nün avukatlığına soyunan CHP yönetimine dersini vermeye hazır mı? İstanbul, bir kısım Avrupa ülkelerine ‘Avrupa Avrupa duy sesimizi’ demeye hazır mı?” ifadelerini kullandı.

'Dürüst olun, ülkeyi bitirdiniz'

Cumhurbaşkanı Erdoğan Yenikapı'daki mitingde milyonlara hitap etti. Büyük zorluklar yaşayarak bu günlere geldiğimizi vurgulayan Erdoğan: 'Seçimler her 5 yılda bir yapılmış olsaydı topu topu 15-20 hükümet kurulacaktı. Hala bakıyorsunuz karşımızdakiler bir şeyi temelsiz şekilde savunuyor. Dürüst olun' dedi.

Türkiye’nin çok siyasi ve ekonomik açıdan büyük zorluklar yaşayarak bu günlere geldiğini vurgulayan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Ülkemizde 48 hükümet kuruldu. Seçimler her 5 yılda bir yapılmış olsaydı topu topu 15-20 hükümet kurulacaktı. Hala bakıyorsunuz karşımızdakiler bir şeyi temelsiz şekilde savunuyor. Dürüst olun. Ülkeyi batırdınız, bitirdiniz. Devraldığımızda 3 bin 400 dolardı, şimdi 11 bin dolara ulaştırdık. Amerika’ya bakıyoruz tarihi boyunca 17 başkanla yönetilmiş. Aynı dönemde Fransa 11 Cumhurbaşkanı, İngiltere 15 hükümet kurmuş. En fazla Almanya hükümet değiştirmiş, o da 24 hükümetle bu güne ulaşmış. Bizim 48 hükümet kurmamış olmamız demokrasimizin gücünün değil, istikrarsız olduğumuzun ifadesidir. Ülkemizde tek partili dönemlerde ortalama yüzde 6 büyüme yakalanmış. Buna karşı koalisyon dönemlerinde yüzde 4’ü bile bulamadık. Şayet Türkiye hep güçlü hükümetler tarafından yönetilseydi bugün bulunduğumuz yerin tam iki kat ilerisinde olacaktık. Bunlara bakıyorsun faiz faiz. Faizle adam olunur mu? Bunlar yıllarca bu ülkeyi böyle sömürdüler. Kime faiz lobisine. Bakınız istihdam sayımız 27 milyon yerine 34 milyon olsa fena mı olurdu. 1970’li yıllara aşağı yukarı benzer şartlarda girdiğimiz Güney Kore ve Portekiz gibi ülkeler istikrarı güvence altına alarak şu anda 23 -24 bin dolar milli gelire ulaşmış durumdalar. Biz de ulaşacağız. Onun için 16 Nisan çok önemli. İstikrar ve güven ortamının önemini sadece biz mi keşfettik. Ülkemiz ve milletimiz istikbali için endişe duyan tüm siyasiler bu gerçeği görmüşler. 16 Nisan’da yaptığım Amerika’yı yeniden keşfetmek değil, merhum Özal’dan Demirel’e, Türkeş’ten Erbakan’a kadar bütün liderlerin özlemi olan bir değişimi hayata geçiriyoruz. Elbette bu adımı atmak bizim için de kolay olmadı. Ne zaman ülkemizin geleceği için önemli bir projeyi hayata geçirmeye kalksak, birileri ortalığı toz dumana karıştırdı. Karanlık cinayetlerle, bildirilerle, tahriklerle önümüzü kesmeye çalıştılar. Her seçim bir imtihana dönüştü. Her saldırı milletimiz ile birlik olup söndürdüğümüz bir ateş topuna dönüştü”

 Türkiye her şeyi gibi demokrasisini de hak ettiği bir ülke olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, milletin 15 Temmuz gecesi Boğaziçi köprüsünü, İBB’yi Üsküdar Meydanı’nı darbecilere bırakmadığını söyledi. ‘İdam’ sloganları üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, “ Benim kararımı biliyorsunuz. 16 Nisan’da çıkacak ‘evet’ onun da yolunu açacaktır. Kılıçdaroğlu ‘hayır’ demem diyor. Bahçeli, ‘Evet’ derim diyor. Sayın Yıldırım’ın kanaatini de biliyorum. Meclisten geçip bana geldiğinde tereddütsüz onaylarım. Şehitlerimizin katillerini affetme yetkimiz yok” diye konuştu.

İLGİLİ HABERLER