Gündem
  • 29.9.2023 12:48

Dağlık Karabağ yok oldu 88 bin 780 Ermeni Ermenistan'a gitti

Dağlık Karabağ nüfusunun yüzde 70'inden fazlası Ermenistan'a kaçtı

Dağlık Karabağ'dan yaklaşık 88.780 kişi Ermenistan'a geldi Başbakanlık Basın Sözcüsü Nazeli Bağdasaryan bugün yaptığı açıklamada, 29 Eylül saat 10.00 itibarıyla Dağlık Karabağ'dan 88.780 kadar kişinin Ermenistan'a geldiğini söyledi.

Mülteciler kucaklaşıyor

Bağdasaryan, halihazırda 63 bin 483 kişinin sosyal yardıma kayıt yaptırdığını da söyledi. Sabah 10.00 itibarıyla 18 bin 756 aracın Hakari Köprüsü'nden Dağlık Karabağ'dan Ermenistan'a geçtiğini ifade etti.

19 Eylül'de Azerbaycan, Karabağ güçlerinin beyaz bayrak kaldırması, silahlı kuvvetlerini dağıtması ve "yasadışı rejimini" sona erdirmesi talebiyle bölgede "terörle mücadele" operasyonu başlattı.

24 saat süren şiddetli çatışmaların ardından Stepanakert'teki etnik Ermeni yetkililer pes etti. Azerbaycan tarafından belirlenen ateşkes şartları ve sahadaki Rus barışı koruma birliğinin komutası uyarınca Karabağ silahlı kuvvetleri tamamen dağıtılmayı ve silahsızlandırılmayı taahhüt etti.

Dağlık Karabağ'da 24 saat süren çatışmasında aralarında çocukların da bulunduğu 200'den fazla kişi öldü, 400'den fazla kişi de yaralandı.

Azerbaycanlı yetkililer ve Karabağ'ın Ermeni temsilcileri "yeniden entegrasyon" görüşmeleri için şimdiden bir dizi toplantı yaptı.

Saldırıdan önce Karabağ'ın Ermeni nüfusunun 120.000 olduğu tahmin ediliyordu. 

Karabağ'da 2'inci tarihi zafer yaşandı.

Azerbaycan'ın, 19 Eylül'de düzenlediği antiterör operasyonu ile Karabağ'da tam hakimiyeti sağlandı.

2020 yılında 1992'de Ermenistan tarafından işgal edilen Dağlık Karabağ, özgürlüğüne kavuşmuş oldu.

Zafer, 24 saatte geldi. Silah bırakan yasa dışı Ermeni güçler, bölgeden çekilme kararı aldı. Ardından bölgeden Ermenilerin tahliyeleri başladı.

Kendilerini feshettiler

Bugün ise yeni bir gelişme yaşandı. Karabağ'daki ayrılıkçı rejimin geri kalanları, kendilerini feshettiklerini açıkladı.

Sözde 'Dağlık Karabağ Cumhuriyeti'nin varlığı, 1 Ocak 2024'ten itibaren sona erecek.

Tarih verildi: 1 Ocak

İşgal rejiminin sözde 'cumhurbaşkanı' Samvel Şahramanyan, yeni yıldan itibaren tüm sözde 'devlet' kurumlarını feshetme kararını imzaladı.

Şahramanyan, bölgedeki mevcut zorlu siyasi ve askeri duruma bağlı olarak bir kararname imzaladığını belirtti.

Kararnamede, "1 Ocak 2024 tarihine kadar kendi bakanlıklarına bağlı tüm devlet kurum ve kuruluşları feshedilir ve Dağlık Karabağ Cumhuriyeti'nin (Artsakh) varlığı sona erer." ifadesi yer aldı.

Ermeni spiker gözyaşlarını tutamadı

Yaşanan gelişme dünya gündeminde yer aldı. Konu, Ermeni Spiker tarafından da duyuruldu.

Kararı canlı yayında anlatan kadın spiker, gözyaşlarını tutamadı.

Güncellenme Tarihi : 29.9.2023 13:10

İLGİLİ HABERLER