Gündem
  • 29.11.2014 15:07

Davutoğlu'ndan Bahçeli'ye ikinci teklif

AK Parti'nin il kongresi için Erzurum'a gelen Başbakan Ahmet Davutoğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye yüklendi.AK Parti, il kongrelerine Erzurum’dan başladı. Kongre için sabah saatlerinde Erzurum’a gelen Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, tarihi Erzurum Kongre Binası’ndaki incelemelerinin ardından il kongresinin yapılacağı Kazım Karabekir Spor Salonu’na geçti. Başbakan Davutoğlu salona girişinde partililerin yoğun sevgi gösterileriyle karşılandı.

"MEVLAYA EMANET VATAN DA ERZURUM’A EMANET. VATANIN KİLİDİ ERZURUM’A EMANET"

Partililerin tezahüratların eşliğinde kürsüye gelen Başkaban Davutoğlu, “Aziz vatanımızın kilidi Erzurum’a selam olsun. Yar, şehri, bar şehri, ar şehri Erzurum’a selam olsun. Avlarlı Efe buyuruyor; Mülki kilidi İslam’ın, Mevlaya emanet olsun Erzurum, Erzurum Mevlaya emanet vatan da Erzurum’a emanet. Vatanın kilidi Erzurum’a emanet. Erzurum bir başka heyecan verdi bize. Bağrıma basıyorum. Selam olsun Erzurum’un yiğitlerine. Kongre planlamasını yaparken ilk il kongresini nerede yapalım diye. Vatanımızın kalesi Erzurum’da yapmaya karar verdik.

Erzurum kale şehirdir. Erzurum kongre binasında nene hatunun torunuyla kucaklaştık. 93 harbinde düşman işgalinde bütün bedeniyle ruhuyla elinde silahı bittiğinde direnen Erzurumludur. Nene hatun asırların timsalidir. Bu aşk Erzurum’da oldukça bizim karşımızda kimse duramaz. Bir millet bu aşk sesiyle ayağa kalkıyor. Bu vatanın birliği için gece gündüz çalışacağız. Erzurum kongresi ilk defa milli iradeyi kullandı. Aziz Erzurum kongresi mensupları bugünde milli iradenin savunucusu AK Parti kadrolarıdır. Erzurum kongresiyle AK parti kongresi arasında böyle bir manevi bağ vardır. 2002 seçimlerinde Erzurum yine milli irade sesi verdi. Erzurumlulara bu salon çok küçük geliyor. En kısa zamanda en az 10 bin kişilik bir kapalı spor salonu yapacağız. Erzurum’da bu aşk varken bu dava yüreği varken her şeyi hak ediyor Allah’ın izniyle. Erzurum’da her zaman yüzde 70’e varan desteğinizi hissettik” dedi.

"BU ÜLKE ÇATIYA BAKMAZ TEMELE BAKAR"

Gezi olayları ve 27 Aralık operasyonlarıyla milli iradeye tahrip edecek darbe girişimleri olduğunu anlatan Başbakan Davutoğlu, “30 Mart’ta halkımız bu tür komplolara karşı gereken cevabı verdi. Erzurumlu milli iradeye bir kez daha sahip çıkmaya hazır. Bu ülke çatıya bakmaz temele bakar. Barış için ayağa kalkın Ey Erzurum. Bugün bize aşk verdiniz. Şevk verdiniz. Mücadele azmi verdiniz. İşte Erzurum’un farkı bu. Bur şehir ölçeğinde düşünmez. Erzurum cihan ölçeğinde düşünür. Nerede bir mazlum varsa ona sahip çıkar. Nerede bur zalim varsa karşısında durur. Cumhurbaşkanlığı seçiminde bütün Anadolu’dan büyük bir destekle zaferle çıktığımızda kutsal emaneti omuzlarımızda hissettiğimizde hükümeti kurduk, kongrelerle milli irade ruhuna sahip çıkmaya devam ettik. Kobani olayları ile yeni planlar yaptılar ama biz yangın yerinde gül yetiştirdik. Her yerinden milli irade sesi vermeye devam edeceğiz.

Başbakanlık görevini aldıktan sonra Türkiye’nin çeşitli illerine ziyaretler yapmaya başladım. Öğleden sonra Kars’tayım. Türkiye’nin her yerini dolaşacağım. Bahçeli bizi ihanetle suçladı. İhanet sözünü Ankara’da ağza almak kolay. Gidin Tunceli’ye dedik. Sözümüzü dinledi ve gitti. Bu güzel işaret. Sözümüzü ve tavsiyemizi dinledikleri için teşekkür ediyorum. Tunceli valiliği önünde konuştu. Esnafı ziyaret edebildi mi? Tek bir Tunceli ile kucaklaştı mı? Cemevine gideceğim dedi, gitti mi. Al bayrağı AK Parti bayrağı ile dalgalandırıyoruz. Türk kürt kardeştir ayrım yapan kalleştir. Biz de Tunceli’ye gittik. Erzurum kongresinde Dersimli bir mebus vardı. Rahmetle anıyorum. Halkımızla kucaklaştık. Hak Muhammed Ali denilerek cemevinde misafir edildik. Tunceli merkez ilçe kongresini yaptık. Onurla bir kongre gerçekleştirdik. Bahçeli ne yaptı, kendi partililerine hitap etti. Çağrıda bulunuyorum. Devam edin. Hakkari’de de, Bitlis’te de, Bingöl’de de bekliyoruz" diye konuştu.

Başbakan Ahmet Davutoğlu "’Yufka yüreklilerle çetin yollar aşılmaz dedi’ Bahçeli, katı yüreklilerle gönül kazanılmaz. Bizim yüreğimizin ne anlama geldiğini gidin bir sabah vakti Kerkük’tü Türkmenlere sorun. Cesaretimi ölçecekseniz bombalar altında Gazzelilere sorun. Suikast istihbaratlarına rağmen Gazze’ye, Kerkük’e giden biziz. Bizim yüreğimiz her türlü zorluğa direnecek kadar güçlüdür" dedi.

"EL ÖPMEK KONUSU POLEMİK KONUSU OLDU"

Konuşmasını sürdüren Davutoğlu şunları ifade etti: "Diyor ki devlet diz çöktürmez, devlet el öptürmez, millete diz çöktürmez.’ El öpmek konusu bir polemik konusu oldu. Devlet Beye sesleniyorum, herhalde Devlet diye kendini kastediyor. Sıra sıra vatandaşlara el öptürdüğünü biliyoruz. AK Parti genel başkanı olarak talimat olarak söylüyorum. Başbakan olarak söylüyorum. Hiçbir devlet memuru vatandaşa el öptürmeyecek. 80 yaşındaki bir alevi dedenin, bugün beni karşılayan 90 yaşındaki hacı babanın elini öperim, ben onurla öperim, devlet olarak öperim. Aramızdaki zihniyet farkı bu. Ankara’da oturup devlete çeki düzen verilmez. Artık millet amir devlet memurdur. Bu millete talim olmak hepimiz için en büyük şereftir. Dadaşlar yanımızda ya bize gam yok. Devlet Bahçeli’nin yanıldığı konu şu, millete zulmeden tek parti anlayışına sahip çıkıyor. Gelsin millete sorsun tek partisi dönemi. Erzurum’un bu dönemde nasıl kan anladığını görsün. Biz diyoruz ki insanı yaşat ki devlet yaşasın. O devleti yaşat insan ne olursa olsun. Milletten kopuk bir devlet insana huzur getirmez, baki de olmaz. Bahçeli CHP ile işbirliği yaparak Tunceli’ye gitti. Biz milletle buluşmak için gideriz. Bahçeli CHP’den izin aldı gitti ama al bayrağı dalgalandıramadı. Tek parti dönemini savunmasın. Türkiye’nin birçok köşesine de gidemez. Hatıraları hala zihinde tutan aziz milletin huzuruna çıkamaz. Olumlu bir adım olarak görüyorum Tunceli ziyaretini. MHP bu tutumu alırken CHP bir anda eski dönemleri keşfetti. ’Devleti biz iyi biliriz’ dedi. Memur zihniyetini bir türlü kafasından çıkaramadı."

"YALOVA’DAKİ AĞAÇ KATLİAMI"

Yalova’da CHP’li belediyenin yaptığı ağaç katliamına değinen Başbakan, "Gezi olaylarında bütün dünyayı ayağa kaldırmaya çalışan Yalova’da asırlık çınarları kesilirken sessiz kalıyorlar. Kılıçdaroğlu konuşamaz, korkar. Kimseyi karşısına almak isteyemez. Biz konuşuruz. Nasıl büyükşehirleri idare ettiysek devleti de öyle idare ederiz diyor. İstanbullular onların yönetiminde nasıl çöp dağlarına dönüştüğünü, yaşanan su sıkıntısını bilirler. Bu şu demek, ’aman bize sakın oy vermeyin yeniden eski günlere dönersiniz’ anlamına gelir. Erzurum’dan aldığımız bu gür sesi Türkiye’nin her yerine taşırız. Artık demokrasi şöleni başlamıştır. Kongrelerimizi tamamlayacağız. Sonra seçime gideceğiz. 2015 haziranına giderken milli irade bu memlekette bu hakim olacaktır diyecek misiniz, 2015 haziranında yüzde 75’i aşmaya söz veriyor musunuz? Silme Ak Parti milletvekilleri çıkarmaya söz veriyor munuz? Bizden hak ettiği her türlü hizmeti alacaktır" dedi.

Öte yandan, AK Parti il kongresinde mevcut başkan Fatih Yeşilyurt tek liste halinde seçime gidiyor.

AHMET AKBUĞA - DURSUN MURAT AYDIN - E.MEHMET YILMAZ - MERVE KALAYCI
 

Güncellenme Tarihi : 18.3.2016 23:59

İLGİLİ HABERLER