Gündem
  • 28.2.2013 10:28

Davutoğlu'ndan kritik görüşmeler

'SURİYE'nin Dostları' toplantısı ve Transatlantik yemeğine katılmak üzere Roma'da bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen ile Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Koalisyonu (SMDK) Başkanı Muaz El Hatip ile görüştü.

 Görüşmede, Türkiye'ye yakın zamanda gelmeyi planlayan Rasmussen'in bu ziyaretine ilişkin anlaşmaya varıldığı belirtildi. Ayrıca Türkiye'ye kurulan Patriot hava savunma sisteminin de ele alındığı, Bakan Davutoğlu'nun da, bunun ittifak içerisinde gösterilen dayanışmaya önemli örnek olması dolayısıyla genel sekretere teşekkür ettiği bildirildi. Rasmussen'in, Suriye'deki duruma ilişkin Davutoğlu'ndan bilgi aldığı ve Bakan'ın da bu konuda detaylı bilgileri paylaştığı, özellikle insani durumun düzeltilmesi konusunda harekete geçilmesinin önemine değindiği aktarıldı. Görüşmenin ardından Davutoğlu ve Rasmussen, İtalya'nı ev sahipliğini üstlendiği, aralarında 23'ü dışişleri bakanı olmak üzere 34 temsilcinin katıldığı Transatlantik yemeğine geçti.

Devlet Konk evi Villa Madama'da verilen yemek öncesi temsilciler tek tek binaya giriş yaparken, İtalya Dışişleri Bakanı Giulio Terzi'nin, sadece ABD'li meslektaşı John Kerry ile İngiltereli mevkidaşı William Hague'yi kapıda karşılaması dikkat çekti. Diğer konukları ise, protokol genel müdürünün karşıladığı görüldü. Yemek öncesi bir aile fotoğrafı da çekildi.

Yemek ardından ise Bakan Davutoğlu, konakladığı St. Regis Otel'de, Muaz El Hatip ve Suriyeli muhaliflerden bazı temsilciler ile Katar Başbakanı ve aynı zamanda Dışişleri Bakanı olan Hamad Bin Casim Bin Cabir El-Sani ile üçlü bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede, Suriye'nin Dostları Toplantısı'nda ele alınacak konular üzerinde durulduğu belirtildi. 

 

DHA

Güncellenme Tarihi : 19.3.2016 17:38

İLGİLİ HABERLER