Sağlık
  • 28.8.2021 15:46

Delta virüs bulaşana 52 bin lira para

Ezber bozan deney: Delta olana 52 bin TL verecekler!

İngiliz bilim insanları son dönemde gündemden düşmeyen Delta varyantı ile ilgili hayli ilginç bir deneye imza atmaya hazırlanıyor. Sağlıklı gönüllülere Delta bulaştırıp inceleyecek olan ekip katılımcılara 4 bin 500 sterlin yani yaklaşık 52 bin TL ödeme yapacak.

2019'un son günlerinde hayatımıza giren koronavirüs son dönemde varyantları ile gündemde.

Bu varyantlardan en dikkat çekeni ise DSÖ'ün 'endişe verici' olarak tanımladığı Delta. İlk olarak Hindistan'da ortaya çıkan Delta'nın daha bulaşıcı olduğu kanıtlanmış durumda.

Bilim dünyası ise Delta'ya çözüm bulabilmek için yoğun mesai harcıyor. Bu kapsamda yüzler çalışma yürütülürken bir tanesi kısa sürede sosyal medyada gündem olmuş durumda.

Zira söz konusu çalışma dünya üzerinde milyonların kaçtığı Delta'ya yakalanmanız için gönüllü olmanızı istiyor.

Delta'ya karşı yeni aşılar ve tedaviler geliştirmek amacıyla kasıtlı olarak katılımcıları virüse maruz bırakacak olan ekip, gönüllülere 4 bin 500 sterlin yani yaklaşık 52 bin lira ödeyecek.

Imperial College London ve Oxford Üniversitesi tarafından gerçekleştirilecek olan deneyler Mart ayında Londra'da başlamıştı.

Bu kapsamda 40 sağlıklı genç gönüllü orijinal koronavirüs türüne maruz bırakılmıştı. Ekip şimdi aynı çalışmayı Delta ile yapmak istiyor.

'Meydan okuma denemeleri' olarak adlandırılan bu yöntem kapsamında sağlıklı insanlara kasıtlı olarak virüs bulaştırılıyor ve ardından aşının virüsü temizleyip temizleyemeyeceği test ediliyor.

Bu tip çalışmalar daha önce sıtma, tifo ve grip gibi birçok hastalıkla yapılmıştı. Ancak şu anda dünya çapında yürütülen 23 klinik koronavirüs aşısı denemesinin hiçbiri tartışmalı çalışma yöntemini kullanmadı.

Bu nedenle İngiltere'de yapılan araştırmanın sonuçlarının Delta'yı daha iyi anlamamıza yardımcı olabileceği belirtiliyor.

Kore Hastalık Kontrol ve Önleme Ajansı (KDCA), geçtiğimiz günlerde Delta'nın 300 kat daha fazla viral yüke sahip olduğunu belirlemişti.

Bilim insanları bunun semptomlarının ilk görüldüğü zamanda ortaya çıktığını ve zaman içinde düşüşe geçtiğini duyurmuştu.

Söz konusu çalışmaya göre, Delta olan kişideki viral yük dört günde 30 kata ve dokuz günde 10 kata kadar iniyor. 10 gün sonra ise diğer varyantlarda görülen seviyeye geriliyor.

Delta iki kat hastanelik ediyor..

Son dönemde adını sıkça duymaya alıştığımız Delta varyantı ile ilgili İngiltere'den çok konuşulacak bir araştırma sonucu geldi. Delta varyantından hastaneye yatma riskinin iki kat fazla olduğu belirlendi.

 İngiltere'de yapılan bir araştırmaya göre, şu anda İngiltere dahil birçok ülkede baskın koronavirüs varyantı haline gelen Delta varyantına yakalananların hastanede tedavi ihtimali Alfa varyantına kıyasla iki kat daha fazla.

Araştırmanın sonuçları tıp dergisi Lancet'te yayımlandı. Uzmanlar, bu araştırmanın, aşının önemini bir kez daha ortaya koyduğunu söylüyor.

İlk olarak Hindistan'da ortaya çıkan Delta varyantı şu anda İngiltere'de yayılan hemen hemen tek varyant haline geldi. Alfa varyantı ise geçen yıl ilk olarak İngiltere'nin Kent bölgesinde ortaya çıkmış ve yayılmıştı. Aşı, hangi varyant olursa olsun ağır hastalık riskini önemli ölçüde azaltıyor.

İngiltere Kamu Sağlığı Kurumu (PHE) ile Tıbbi Araştırmalar Konseyi'nin yaptığı araştırmada, hem Alfa hem de Delta varyantının dolaşımda olduğu Mart-Mayıs ayları arasında 43 binden fazla Covid vakası incelendi. Bu vakaların çoğu, henüz aşı olmamış kişilerde ortaya çıkmıştı.

Güncellenme Tarihi : 28.8.2021 23:17

İLGİLİ HABERLER