Spor
  • 30.3.2012 04:02

Demirören'in formülü Türk futbolunu böyle batırır

Demirören'in, "5 yıl Avrupa gitmezsek ne olacak? Kendi aramızda oynarız.Olur biter" sözünden yola çıkan Milliyet Gazetesi Yazarı Uğur Meleke, "5 yıl Avrupa'ya gitmezsek temelli yok oluruz.Bugünkü seviyeye gelmemiz için 5 yılın üstüne en az bir 5 yıl daha gerekir.Bu da Türk futbolunun sonu olur" diye yazdı.
Üç senede Avrupa’da yok oluruz/UĞUR MELEKE / MİLLİYET

Avrupa kupaları sıralamasında şu anda 11. olan Türk futbolu, 5 yıl mücadelenin dışında kalırsa 53.’lüğe (yani San Marino düzeyine) gerileyecek.
3 yıl Avrupa kupalarının dışında kalmamız halindeyse 11,225 puanla muhtemel derecemiz 30’unculuk olarak gerçekleşiyor. Bu da lig şampiyonumuzun 3 ön eleme oynaması anlamına geliyor. Avrupa Ligi’ne yine 3 takım gönderebiliyoruz, ama onların da ikisi dört, biri 3 ön eleme turu oynamak zorunda kalıyor.
3 yıl Avrupa kupalarının dışında kalmamız halinde tekrar bugünkü derecemize (yani Avrupa 11.’liğine) dönüş de belki 10 senemizi alacak. Çünkü daha fazla ön eleme oynayıp, daha az takımla gruplara girmemiz, daha az puan toplamamız ve daha yavaş yükselmemiz anlamına gelecek.

İŞTE O TABLO

Güncellenme Tarihi : 22.3.2016 19:13

İLGİLİ HABERLER