Gündem
  • 4.12.2022 11:46

Demirtaş : Erdoğan Külliye'de bana sinkaflı küfür etti

7 Haziran seçimleri sonrası Ahmet Davutoğlu'nun HDP'ye ziyarete geldiğini aktaran Demirtaş şöyle devam etti:

"Koalisyona hazır olduğumuzu söyledik. Aksi halde kurulacak bir azınlık hükümetine de dışardan da destek verebileceğimizi, güven oyu verebileceğimizi söyledik. 'CHP ile kurun destek verelim' dedik. Çözüm sürecinin devamı için ise yine o günlerde Erdoğan’la geçmişten gelen dostlukları olduğu için Celal Doğan’ı bizzat saraya görüşmeye gönderdik.  Doğan, Tayyip Erdoğan’ın ne çözümü ne süreci deyip kendisine (Demirtaş’a ) ağza alınmayacak hakaret ve küfürlerde bulunduğunu söyledi. Yani mesele bu denli olmasına rağmen kişiselleştirmedik. Biz İmralı’ya gittiğimizde yemek gelirdi. Heyetimiz yemeğe başlamadan Öcalan kaşığını kaldırmazdı. ‘Sizler seçilmiş insanlarsınız, önerilerimi sunuyorum’ derdi. ‘Uygun görürseniz’ derdi

İDDİANAMEDEN: İÇ SAVAŞ AMAÇLANDI

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Kobani olaylarına ilişkin hazırlanan iddianamede; Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Halkların Demokratik Kongresi (HDK), HDP, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), KCK, ve örgütün kadın yapılanması (KJA) ve ilgili kuruluşların eş başkanları ile yönetici konumunda bulunan şahıslar tarafından örgütün yapmış olduğu çağrı/talimatlar doğrultusunda açıklamalarda ve çağrılarda bulunulduğu belirtilerek, “Yapılan çağrılarda; PKK/KCK silahlı terör örgütünün Kobani bölgesi başta olmak üzere ülkemiz sınırlarında oluşturmak istediği terör koridoru ile birlikte demokratik özerklik ilanı, akabinde sözde Kürdistan devletini kurmak için başlayan silahlı çatışmaları ülkemiz geneline yaymak, ülke genelinde terörün amaçlarından olan korkutma, sindirme, bombalı, silahlı saldırı sonrası kaos ortamı yaratarak ülkemiz bölünmez bütünlüğü, üniter yapısı ve halkı devlete karşı isyana davet etmek suretiyle iç savaş yaratılmasının amaçlandığı, böylelikle ortaya çıkacak olan otorite boşluğundan faydalanarak, ülkemiz genelinde faaliyet gösteren başta PKK/KCK silahlı terör örgütü olmak üzere, diğer örgütler ile birlikte topyekün bir isyan başlatılmasının hedeflendiği yapılan çağrılardan anlaşılmıştır” denilmişti.

TERÖR ÖRGÜTÜNÜN HDP MYK İLE İRTİBATI

İddianamede, soruşturma kapsamında yakalanarak gözaltına alınan ve HDP-MYK üyesi olan Bircan Yorulmaz isimli şahıstan elde edilen dijital materyallere yer verilmişti. Yorulmaz’a 6 Ekim 2014’te saat 22:05:22’de PYD silahlı terör örgütü tarafından İngilizce bir mesaj geldiği kaydedilen iddianamede bu metinde, “Acil Çağrı: Kobani’de binlerce sivil katliam tehdidi altında. Şimdi harekete geçme ve Kobani’de yaşanacak büyük bir katliamı engelleme zamanı! Binlerce insan gözlerimizin önünde katledilmek üzere ve katlediliyor şimdi harekete geçme ve Kobani’de yaşanacak büyük bir katliamı engelleme zamanı. Demokratik Birlik Partisi (PYD) Medya ve Halkla İlişkiler Ofisi (Avrupa) Bilgi ve İlişkiler Merkezi” şeklinde ifadelerin yer aldığı, bu hali ile terör örgütünün HDP MYK’sı ile doğrudan irtibatlı olduğu, örgütün talimatıyla birlikte hareket edildiğine ilişkin somut delil niteliği taşıdığı kaydedilmişti.

AYDINLIK/ ANKARA

Güncellenme Tarihi : 5.12.2022 01:54

İLGİLİ HABERLER