Gündem
  • 25.6.2024 10:55

DEM'li kongre üyesi Fenerbahçe'yi karıştırdı

Fenerbahçe’de DEM Partili kongre üyesi ortalığı karıştırdı.. 

Fenerbahçe Spor Kulübü kongre üyelerinden bir kısmı, diğer bir kongre üyesi DEM Partili Arda İlaldı’nın kulüp kongre üyeliğinden ihraç edilmesi talebiyle imza kampanyası başlattı. İlaldı’nın politik mesajları ve sosyal medya paylaşımları, söz konusu ihraç talebine gerekçe olarak sunulurken, İlaldı’dan “hak” vurgusu geldi.

Fenerbahçe'de DEM Partili kongre üyesi ... | Rudaw.net

"Fenerbahçe Kongresi’nden İhraç Dilekçesi" başlığıyla hazırlanan bir metin imzaya açılarak, Kongre Üyesi, Siyasetçi ve İş İnsanı Arda İlaldı’nın kulüp üyeliğinden ihraç edilmesi talep edildi.

Arda İlaldı (@ardailaldi) / X

Arda İlaldı’nın, X hesabı üzerinden Muharrem İnce’nin bir paylaşımını alıntılayarak, “Seni Kürdistan’a bekleriz” şeklinde paylaşımda bulunması üzerine başlayan süreç, sosyal medya üzerinden adeta bir linç kampanyasına dönüştürülmeye çalışılıyor.

Fenerbahçe Spor Kulübü Disiplin Kurulu’na sunulan, İlaldı’yı ihraç istemli dilekçe de, “Sayın Yetkili, Bulgaristan Fenerbahçeliler Derneği ve Kulübümüzün XXXXX sicil numaralı üyesi olarak, kulübümüzün bir üyesi olan Arda İlaldı’nın sosyal medya hesaplarında yaptığı paylaşımlar sebebiyle kulüp üyeliğinden ihraç edilmesi talebiyle bu dilekçeyi yazmaktayım. Fenerbahçe Spor Kulübü, her zaman Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı, ülkemizin birlik ve beraberliğini savunan bir duruş sergilemiştir. Kulüp üyelerimizin de aynı değerlere sahip olması ve bu değerleri koruyup yüceltmesi gerektiğine inanmaktayız. Ancak Arda İlaldı’nın sosyal medya hesaplarında terör örgütü yanlısı paylaşımlar yaptığına dair somut deliller bulunmaktadır.

İlgili paylaşımların görsellerini dilekçeme ek olarak sunuyorum.

Bu tür paylaşımlar, kulübümüzün saygınlığına zarar vermekte ve camiamızın huzurunu bozmaktadır. Bu sebeple, Fenerbahçe Spor Kulübü Tüzüğüne aykırı hareket eden ve kulübümüzün değerleri ile bağdaşmayan bu tür davranışlarda bulunan Arda İlaldı’nın savunmasının alınmasını, gereken incelemelerin yapılıp, Fenerbahçe Spor Kulübü Tüzüğümüzün ilgili maddeleri uyarınca Fenerbahçe Spor Kulübü üyeliğinden ihraç edilmek de dahil olmak üzere gereken tüm cezaların verilmesi hususunda Disiplin Kurulumuza sevkini talep ediyorum. Gereğini bilgilerinize arz ederim” İfadeleri yer alırken, İlaldı’dan ise “Bu ülkenin her yerinde ve her şeyinde hakkımız var” mesajı geldi.

Konuya dair Rûdaw’a konuşan İlaldı, “Kürt Halkı bu ülkenin her kademesinde olma hakkına sahip olduğu gibi spor kulüplerinde söz sahibi olması konusunda da hak sahibidir ve bu doğaldır da. Evvelden beri oluşturulan ve aslında temenni edilen bir Kürt profili var ne yazık ki, ancak bu temenniye uymayan bir profil çıktığında tahammülsüzlük, hazımsızlık ve linç de beraberinde başlıyor” dedi.

“Spor kulüpleri ideolojinin tahakkümünde değildir”

Spor kulüplerinin sadece spor ile ilgilenmesi ve kulüplerin kimsenin römorku olmaması gerektiğini sözlerine ekleyen İlaldı; “Bir spor kulübü herhangi bir ideolojinin veya siyasi herhangi bir akımın arka bahçesi olamaz. O kulübe gönül veren herkes o kulübün sahibidir ve diğer herks gibi eşit haklara sahiptir. Dil, din, ırk gözetmeksizin, spor kulüpleri her siyasi görüşten taraftarı içerisinde barındırır. Ben de küçük yaşlarımdan beri Fenerbahçe’ye gönül vermiş biriyim. Kürdüm, iş insanıyım ve DEM Parti bünyesinde de siyaset yapıyorum. Nasıl ki her vatandaş istediği partide siyaset yapma özgürlüğüne sahipse, ben de kanunlar çerçevesinde siyasi faaliyet sürdüren, parlamentoda grubu bulunun, Türkiye’nin en büyük üçüncü partisi DEM Parti’de siyaset yapıyorum. Bu ülkedeki her vatandaş gibi benim de bu ülkeye daha fazla demokrasi ve daha fazla barış gelmesi konusunda politikasına inandığım bir siyasi parti var. Bu bir Çorumlu’ya ne kadar hak ise, bir Elazığlı’ya da bir Diyarbakırlı’ya da haktır. Tıpkı herkes gibi gönül veridiğim bir spor kulübü var ve kongre üyesiyim. Herkesle aynı haklara sahibim zira herkesin yerine getirdiği kriterleri de yerine getiriyorum. Fenerbahçe’yi ilgilendiren budur. Siyasi görüşüm beni ilgilendirir, Fenerbahçe’yi değil. Kulübe, siyasi duruşum ve mesajım hiçbir zarar getirmez. Bilakis, insanları Fenerbahçe taraftarı olmaya teşvik eder” dedi.

Kardeşi üzerinden linç edilmişti

İlaldı ailesi geçmişte de birçok kez sosyal medya linçine maruz kalmıştı. Bir süre önce Arda İlaldı’nın kardeşi Rojda İlaldı’nın sosyal medya hesabı üzerinden paylaştığı ve ailesinin günlük hayatından bir kesite yer verdiği videosu nedeniyle adeta linçe maruz kalmıştı. Bir çok tanınmış şahsiyet, İlaldı ailesinin ekonomik durumu üzerinden, “Bir Kürt nasıl böyle bir hayata sahip olabilir” göndermeli paylaşımlar yapmış, medyada da benzer haberler geçilmişti.

İlaldı ailesi Elazığılı Kürt bir aile ve inşaat başta olmak üzere birçok sektörde önemli yatırımları olan ve her yıl yüklü miktarda vergi veren şirketlere sahip. Ailenin bu durumu zaman zaman değişik gerekçelerle gündeme getirilerek magazin ve beraberinde de sosyal medya linçi başlatılıyor.

Son olarak Fenerbahçe Spor Kulübü Disiplin Kurulu’na sunulan yukarıdaki dilekçeye de daha önce gündeme getirilen paylaşımlar gerekçe olarak sunuluyor.

Güncellenme Tarihi : 25.6.2024 11:06

İLGİLİ HABERLER