Yaşam
  • 14.7.2009 11:03

DENİZ SEKİ'NİN ANNESİNDEN MEKTUP VAR...

Uyuşturucu satıcılığı suçlamasıyla aylardır içeride yatan ve ilk mahkemesine Ekim'de çıkacak olan Deniz Seki’nin annesi Güler Seki, TBMM İnsan Hakları Araştırma Komisyonu’na mektup yazarak kızının bir an önce yargılanmasını istedi.

Mektupta kızının içerideki duygularından bahseden anne Seki, kızının durumunu "Cezaevine ilk ziyaretine gittiğim gün önce sarıldık, sonra ağladık. Ağzından ilk dökülen cümle “Anne boğuluyorum” oldu." diye anlattı.

"Yazdığım mektupla kızımı savunmuyorum, sadece tarihte eşi benzeri görülmemiş bir şekilde tam 218 gün yargı önüne çıkmak için beklemek beni çok rahatsız ediyor." diyen Güler Seki kızının bir an önce yargılanmasını istiyor.

Annesi de Deniz Seki'nin yaptığı hataların farkında ve "Kızım, yargılama konusu dışında özel hayatında bazı hatalar yaptı ve bu hataların sonucunda şu anda bu durumda" diyor.

Sayın İnsan Hakları Araştırma Komisyonu Başkanı Ve Komisyonun Değerli üyeleri,

O BİRİNCİ OLUNCA ÇOK GURUR DUYMUŞTUM

Ben 26 Şubat 2009'dan beri Bakırköy Kadın Cezaevinde tutuklu bulunan Deniz Seki'nin annesi Güler Seki'yim.Bu mektubu size bir annenin sesi duyulur diye yazıyorum.Deniz, ülkesinde ve dünyada bir çok başarılara imza atmış,bir çok ödüle layık görülmüş bir sanatçı ve söz yazarıdır.Kızımı imkanlarım dahilinde hep iyi yetiştirmeye çalıştım.Ülkesine ve milletine bağlı bir evlat olarak büyümesi için her anne gibi çabaladım,emek verdim.

1995 yılında TRT gibi ulusal bir kanalın açtığı yarışmada sözlerini kendi yazdığı bir şarkıyla birinci olduğu günkü mutluluğumu ve gururumu anlatmam imkansız,tarifsiz bir duygu.1997 yılından sonra da ardarda birçok albüm yapıp konserler düzenledi,şarkıları listelerde uzun süre en üst sıralarda durdu.İnsanlar tarafından takdir topladı,sevildi,yüceltildi.Onunla hep gurur duydum.

ANNE BOĞULUYORUM

O güzel yıllarda bu günü yaşıyacağımı hiç düşünmezdim.13 Şubat sabahı oğlumun sesiyle sıçrayarak uyandım.Kızım gözaltına alınmıştı .Hangi anne bu olay karşısında suskun kalabilirdiki. Sustum, sabırla bekledim.Çünkü çocuklarım için yaşıyorum.Cezaevine ilk ziyaretine gittiğim gün kendimi kötü bir kabusun içine düşmüş gibi hissettim.Önce sarıldık ,sonra ağladık.Ağzından ilk dökülen cümle 'ANNE BOĞULUYORUM OLDU'.Siz benim yerimde olsanız napardınız?Canınızın yarısı karşınızda ve siz hiçbirşey yapamıyorsunuz.İçim acıyor.

KIZIMI SAVUNMUYORUM HATALAR YAPTI

Kıymetli komisyon üyeleri,

Ben bu yazdığım mektupla kızımı savunmuyorum.Bunun çok anlamsız olduğunun bende farkındayım,sadece tarihte eşi benzeri görülmemiş bir şekilde tam 218 gün yargı önüne çıkmak için beklemek zorunda kalmak beni çok rahatsız ediyor. Kızım, yargılama konusu olayın dışında özel hayatında bazı hatalar yaptı ve bu hataların sonucunda şuanda bu durumda. Ben Deniz'in bilerek bir şey yaptığına asla ihtimal vermiyorum. Bu konu zaten yargılamanın yapıldığı mahkemenin işi bunu da biliyorum.

ARTIK SABREDECEK GÜCÜM KALMADI

Sadece benim bilmenizi ve yardım etmenizi istediğim konu 2000'li yılları yaşadığımız bu modern çağda dünyanın hangi yerinde bir kişi ilk duruşmasını, kendini ilk kez hakim karşısında ifade edebilme hakkı için tam 218 gün kapalı bir odanın içinde bekler. Bu olay yeterince rahatsız edici değil mi?Kızım da size bu konuyla ilgili mektup yazdı ve yardım bekledi.

Ben artık anne olarak daha fazla sabır göstermek istemiyorum çünkü artık sabredicek gücümüm kalmadığını hissediyorum. Siz insan haklarını denetleme komisyonunun bu olaya duyarsız kalmasını kabullenmek istemiyorum. Değerli üyeler,benim amacım sizlerden kızımın aklanmasına yardımcı olmanız değil sadece biran önce yargılamasıdır.Ortada bir büyük bir hukuksuzluk örneği var. Ben kızım bir an önce hakim önüne çıkmasını istiyorum.

BANA BİR HEDİYE VERİN

1 Temmuz Deniz'in doğum günü. Anne olarak o gün için sizden bu konuda bir armağan bekliyorum.Yasal girişimde bulunmanızı ve benim içimde kopan acıyı anlamanızı istiyorum. Daha önce dediğim gibi ben sadece hukuk istiyorum, kızımın hakim önüne çıkmasını istiyorum. Lütfen bu çağrımı yanıtsız bırakmayın. Eminim ki bu istek sadece kızım adına yapılmış bir istek değil terazinin dengesinin şaşmaması adına atılmış bir adımdır. Bir an önce lütfen bu sapmayı dengeleyin.

Saygılarımla

GÜLER SEKİ

İLGİLİ HABERLER