Asayiş
  • 28.9.2022 02:00

Denizaltında doğalgaz boru hattında şiddetli patlamalar.. Kaza değil, kasıtlı

Dünya bu haberi konuşuyor... Danimarka'dan flaş iddia: Kaza değil, kasıtlı

Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen, Kuzey Akım boru hatlarında tespit edilen sızıntıların kaza olmadığını ve kasıtlı eylemlerden kaynaklandığını iddia etti. Danimarka ve İsveç'teki sismologlar ise sızıntıların yakınında güçlü patlamalar tespit etti.

Danimarka, Rus gazını Baltık Denizi üzerinden Avrupa'ya taşıyan Kuzey Akım 1 ve Kuzey Akım 2 boru hatlarında toplam 3 gaz sızıntısı olduğunu tespit etmesinin ardından Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen, sızıntıların kaza olmadığını ve kasıtlı eylemlerden kaynaklandığını iddia etti.

"KAZA DEĞİL, KASITLI"

Frederiksen gazetecilere verdiği demeçte, "Bunların kasıtlı eylemler olduğu artık yetkililer tarafından net bir şekilde değerlendiriliyor. Bu bir kaza değildi. Bu eylemin arkasında kimin olabileceğine dair henüz bir bilgi yok" dedi.

Avrupalı bir güvenlik kaynağı ise basına verdiği demeçte, "Kasıtlı hasar olduğuna dair bazı işaretler var" ifadelerini kullanarak, sonuca varmak için henüz çok erken olduğunu belirtti.

“BÖLGEDE PATLAMA RİSKİ ARTTI”

Danimarka Enerji Ajansı Başkanı Kristoffer Bottzauw yaptığı açıklamada, sızıntıların çok büyük olduğunu ve gazın Kuzey Akım 2 boru hattından tahliyesinin durmasının belki bir hafta sürebileceğini ifade ederek, "Deniz yüzeyi metanla dolu, bu da bölgede patlama riskinin arttığı anlamına geliyor" dedi.

SIZINTILARIN YAKININDA GÜÇLÜ PATLAMALAR TESPİT EDİLDİ

İsveç Ulusal Sismoloji Merkezi tarafından yapılan açıklamada, dün Danimarka ve İsveç'teki sismologların söz konusu sızıntıların yakınında güçlü patlamalar kaydettiği aktarıldı. Alman jeolojik araştırma merkezi GFZ ise, Danimarka'nın Bornholm Adası’ndaki bir sismografın dün iki kez ani artış kaydettiğini aktardı.

İsveç Ulusal Sismik Ağı’nda (SNSN) öğretim görevlisi olan Björn Lund basına verdiği demeçte, sızıntıların yaşandığı bölgede 2,3 büyüklüğünde depreme benzer bir sarsıntı tespit edildiğini aktararak, ilk patlamanın Danimarka'nın Bornholm Adası’nın güneydoğusunda, ikinci ve daha güçlü olan patlamanın ise Ada’nın kuzeydoğusunda olduğunu ifade etti. Lund, sarsıntıların nedeninin bölgede meydana gelen 2 güçlü patlamadan kaynaklandığını açıkladı.

 

Güncellenme Tarihi : 28.9.2022 02:01

İLGİLİ HABERLER