Bilim
  • 31.1.2012 13:37

Denizin dibinde inanılmaz keşif!

"Ocean Explorer" adlı gemi enkazı araştırma şirketi, denizin dibindeki gemi enkazlarını bulup, kurtarılabilir ne varsa sudan çıkararak bir tür "enkaz avcılığı" yapıyor.
Şirket 2011 yılı Haziran ayında Baltık Denizi'nde, yüzeyin 91 metre altında çapı 50 metrenin üzerinde daire şeklinde bir cisim bulduklarını açıklamıştı.
Cismin bulunduğu tam noktayı açıklamayan ekip, o dönem CNN'e bunun bir "uçan daire" olabileceği esprisini yapmıştı.
Ancak şimdi bu kalıntıdan 200 metre uzaklıkta ikinci bir daire şeklinde obje bulunduğunu açıklayan Ocean Explorer, ilk bulunan objenin de denize çakılırken denizin dibinde uzunluğu 300 metreye yakın bir alanda hasara sebep olduğunun keşfedildiğini duyurdu.
Şirket, denizin dibine ses dalgaları gönderip, bunların yansımalarına göre aşağıdaki kalıntıları belirleyebildiğini açıklarken, bilim adamlarının bile açıklama bulmakta zorlandığı keşiflerini daha detaylı inceleyebilmek için baharı beklediğini bildirdi.
Baltık Denizi enkaz araştırmaları için adeta bir altın madeni olarak nitelendiriliyor. Şu anda suyun altında tam 20 bin obje bulunduğu, bunların çoğunun da gemi enkazı olduğu tahmin ediliyor.
Şirketin keşfettiği bu enkaz için internette farklı yorumlar yapılırken, kimileri de cismin aslında George Lucas'ın efsanevi eseri Star Wars'ta kaçakçı Han Solo'nun kullandığı "Millenium Falcon" adlı gemi olduğunu iddia ediyor.

 

Güncellenme Tarihi : 23.3.2016 10:09

İLGİLİ HABERLER