Asayiş
  • 4.5.2013 14:34

Derede kaybolan çocuğun cesedi bulundu

Edinilen bilgiye göre, Üçevler Mahallesi’nde ikamet eden Fatih Okulu 7/A sınıfı öğrencisi Yunus Malay, dün saat 14.00 sıralarında amcasının oğlu Ahmet Malay ve beraberindeki arkadaşları ile okula gitmek için evden ayrıldı. Okula gitmeyen 5 arkadaş, bisikletlerini alarak Kozluca köyü mevkisindeki dereye gitti. Yüzme bilmeyen Yunus Malay, arkadaşları ile birlikte derenin akıntılı yerine girerek yüzmeye başladı. Akıntıyla sürüklenen öğrenci, arkadaşlarından yardım istedi. Kuzenini elinden yakalayarak kurtarmaya çalışan Ahmet Malay, bir anda eli kayınca akıntıyla sürüklenen çocuk suda kayboldu. Ahmet Malay ve arkadaşları durumu ailesine bildirdi. Haberi alır almaz olay yerine gelen ailesi ve vatandaşlar, durumu itfaiye ve 112’ye bildirdi.

"GÖZÜMÜN ÖNÜNDE GİTTİ"
Olay yerine gelen itfaiye ekipleri için yapacak bir şey kalmayınca, durum AKUT ve NAK arama kurtarma ekiplerine haber verildi. Yüzme bilen vatandaşlar da karşıdan karşıya ip atarak, suya girip çocuğun cesedini aradı. Suya tek başına giren boğulan çocuğun komşusu Tarkan Çelik, çocuğun boğulduğu kısımda dibe dalarak cesede ulaşmaya çalışsa da başarılı olamadı. Çelik, "Su fazla derin, elimden geleni yaptım. Bu şekilde bulmak zor. Kim olursa olsun yine de o suya girip kurtarmak isterdim" dedi.
Gözü yaşlı şekilde olanları anlatan Ahmet Malay, "Yüzmeye geldik. Yunus’un gelmesini istememiştim. Yüzme bilmiyordu . Yolda gelirken inşallah bir şey olmaz diye dua ettim. Yunus’a ’Sana bir şey olursa annene babana ben ne diyeceğim? Suya girme’ dedim. 5-6 kişi suya girdik. 2 kişi kaçtılar. Ağaçların yanına gittik. İlk önce ileri doğru sürüklendi. Elimi attım, tuttum. Baktım ikimiz birden sürükleniyoruz. Bırakmak zorunda kaldım, sonra bir arkadaş yüzdü. Tuttu getirdi. Akıntı ikisini de götürüyordu, maalesef arkadaş da bırakmak zorunda kaldı. Biraz çırpındı, gözümün önünde gitti" dedi.
Dere kenarına gelen anne Emine Malay, kurtarma çalışmalarını ağıtlar yakarak izlerken, eşi Zihni’ye tokat atarak çocuğunu kurtarmasını istedi. Anne babanın göz yaşları yürek dağladı.

ACILI BABA GÖZYAŞINA BOĞULDU
Olay yerine gelen AKUT ve NAK arama kurtarma dalgıçları, tüple dalarak çocuğun kaybolduğu alanda arama yaptı. Akıntının olduğu bölümlerde de aramalarını sürdüren dalgıçlar, yaklaşık 100 metrelik alanda yapılan arama çalışmalarına havanın kararmasıyla ara verdi. 6 saat süren arama çalışmaları havanın kararmasıyla beraber son buldu.
Bu sabah tekrar başlayan arama çalışmalarında öğle saatlerinde cesedi ulaşıldı. Yunus Malay’ın cesedi boğulduğu yerin 600 metre ilerisnde 2 metre derinlikte çalılıkların altında bulundu. NAK ile Yalova deniz polisi kurbağa ağamlar ekibi cesedi dereden çıkardı. Oğlunun cansız bedenini gören acılı baba Zihni Malay göz yaşlarına boğuldu. Acılı babayı yakınları teskin etmeye çalıştı.
112 ekiplerinin ve savcının incelemesinin ardından ceset Bursa Adli Tıp Kurumu’na kaldırıldı.
(İHA)

 

İLGİLİ HABERLER