Gündem
  • 23.9.2022 21:20

Derya Yanık'tan LGBT mitingine karşı çıktı!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, İstanbul’da "LGBTİ karşıtlığı" için yapılan eyleme tepki gösterdi. Yanık, "Nefret söylemini yanlış buluyorum" dedi.

Geçtiğimiz hafta sonu Fatih ilçesindeki Saraçhane Parkı'nda, LGBT'ye karşı Büyük Aile Buluşması gerçekleştirildi.

Çocuklarını ve toplumu eşcinsellik baskısından korumak isteyen insanların organize ettiği yürüyüşe, birçok sivil toplum örgütünden destek geldi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, İstanbul’da "LGBTİ karşıtlığıiçin yapılan eylemi Hürriyet gazetesi yazarı Hande Fırat'a değerlendirdi.

"Devletin temel insan haklarını korumak yükümlülüğü bulunuyor"

"Herkesin bir değerler sistemi vardır. Bu değerler sistemi çerçevesinde eleştirebilme özgürlüğünüz vardır." diyen Bakan Yanık, "Hükümetimizin de doğal olarak değerleri var. Eşcinselliği normalleştirmek ya da normal görmek gibi bir lüksümüz yok. Devletin temel insan haklarını korumak ve teslim etmek yükümlülüğü bulunuyor." dedi.

"Nefret söylemini yanlış buluyoruz"

"Her grubun protesto hakkı vardır." diye belirten Derya Yanık, "Nefret söylemini yanlış buluyorum. Ben bir hukukçuyum ve mesleğimin büyük bölümü insan hakları temelinde geçti. Nefret söylemini kime karşı olursa olsun yanlış buluyoruz." dedi.

 

Derya Yanık tan LGBT mitingi açıklaması: Nefret söylemi kabul edilemez #1

 

 

"Sosyal medya kışkırtıcı olarak kullanılıyor"

"Sosyal medya çok kışkırtıcı bir mecra olarak kullanılıyor. Bu meselelerin orada kanırtılması doğru değil. Hükümetin hiçbir vatandaşından vazgeçme lüksü de hakkı da yoktur." diyen Yanık, "Otoriteler, cinsiyet konusunun biyolojik bir patoloji değil, psikolojik olduğuna dikkat çeker. 3 yaşına kadar cinsel kimlik belli olmaya başlar, 5 yaşında kesinleşir. Eğer anne baba modelinde sorun var ise patoloji gelişiyor. Bu nedenle erken çocukluk dönemi anne- baba rol modeli üzerine çalışma yapıyoruz. Bazıları ‘Çocuğu anne yetiştirir’ diyor. Oysa çocuğu anne baba beraber yetiştirir. Aileyi korumak, önce ailenin kendisinin yapması gereken bir şey." dedi.

Tepkilerin ardından çark etti ve yeni bir açıklamada bulundu

Bakan Derya Yanık'a, bu ifadeleri üzerine sosyal medya kullanıcıları tarafından tepki yağdı. Yanık, tepkilerin giderek büyümesi üzerine Twitter hesabı üzerinden bir açıklama yaptı. "Eşcinselliği normalleştirmek gibi bir bakış açımız asla olamaz" diyen Yanık, "Ancak özellikle bazı sosyal medya mecralarındaki şiddet ve nefret söylemlerine dikkat çekmek istiyorum. Nefret söylemi kimden gelirse gelsin, kime yönelirse yönelsin çok tehlikelidir" vurgusu yaptı.

LGBT'li sapkınların nefret söylemlerini görmezden gelen Yanık, kendisini böyle savundu

LGBT'lilerin provokasyonlarına sessiz kalırken Aile için yürüyen vatandaşları nefret söylemi üzerinden suçlayan Derya Yanık şu ifadelerle kendini savundu:

"Bugün medyada yer alan bazı haberler üzerine açıklama yapma gereği doğmuştur.

Haberde de net olarak ifade ettiğim üzere, herkesin bir değerler sistemi vardır. Bu değerler sistemi çerçevesinde eleştirebilme özgürlüğünüz vardır.

Eşcinselliği normalleştirmek gibi bir bakış açımız asla olamaz.

Ancak özellikle bazı sosyal medya mecralarındaki şiddet ve nefret söylemlerine dikkat çekmek istiyorum. Nefret söylemi kimden gelirse gelsin, kime yönelirse yönelsin çok tehlikelidir.

Kamusal düzenin devamı ve kaosun oluşmaması için bu dilden uzak durulmalı, ferasetle sorunların üzerine gidilmelidir.

Devlet temel insan haklarını koruma ve teslim etme yükümlülüğünü üzerinde taşıyan bir kurumdur. Her vatandaşını korumakla mükelleftir. Bu noktayı tartışmaya açmak da çok tehlikelidir.

Bununla beraber yürüyüşle ilgili olarak ifadelerim ve düşüncelerim protesto hakkının demokratik bir hak olduğu yönündedir.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olarak aileyi ve değerlerimizi korumak en önemli vazifelerimizin başında gelmektedir.

İnancımız ve değerlerimiz çerçevesinde bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da çalışmaya devam edeceğiz."

Sosyal medyadan tepki yağdı

Bakan Yanık çark etse de vatandaşlar tepkilerini sürdürmeye devam etti.

 

Derya Yanık tan LGBT mitingi açıklaması: Nefret söylemi kabul edilemez #2

 

 

Derya Yanık tan LGBT mitingi açıklaması: Nefret söylemi kabul edilemez #3

 

 

Derya Yanık tan LGBT mitingi açıklaması: Nefret söylemi kabul edilemez #4

 

 

Derya Yanık tan LGBT mitingi açıklaması: Nefret söylemi kabul edilemez #5

 

 

Derya Yanık tan LGBT mitingi açıklaması: Nefret söylemi kabul edilemez #6

 


 

İLGİLİ HABERLER