Gündem
  • 24.9.2023 09:00

Destici: Doğu Türkistan özgür olmadan geri adım atmayacağız

Uygur Türkleri'nin sorunlarıyla ilgili konuşan Mustafa Destici, "Doğu Türkistan'da yaşayanların kimliklerinin, dillerinin, inançlarının yok edilmeye çalışıldığı, o coğrafyanın tartışılmaz bir gerçeğidir" dedi.

Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği ile Uluslararası Doğu Türkistan STK'lar Birliği tarafından Esenyurt'taki bir otelde 6. Doğu Türkistan Milli Birlik Şurası düzenlendi.

Programa Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici de katıldı.

Destici burada yaptığı konuşmada, Türkiye'nin her zaman Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki halkın yanında olduğunu belirterek, Çin yönetiminin bölgedeki tutumunu eleştirdi.

"Dünya barışı için bir tehdit olarak algılanmalıdır"

Destici, bugün yüzbinlerce kişinin toplama kampında tutulduğunu ve buradaki halkın aile yapılarının siyasi kararlarla tahrip edilmeye çalışıldığını ifade ederek şunları söyledi:

Doğu Türkistan'da yaşayanların kimliklerinin, dillerinin, inançlarının yok edilmeye çalışıldığı, o coğrafyanın tartışılmaz bir gerçeğidir ve bu gerçek uluslararası bağımsız gözlemciler tarafından da sayısız kez tespit ve teyit edilmiştir. Çin Halk Cumhuriyeti ve benzer politikalarla yönetilen ülkeler, sadece ülkelerinde yaşayan mazlumlar ve bulundukları bölgeler için değil, dünya barışı için bir tehdit olarak algılanmalıdır.

Mustafa Destici: Doğu Türkistan özgür olmadan geri adım atmayacağız
"Doğu Türkistan özgürlüğe kavuşmadan mücadelemizde geri adım atmayacağız"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, BM'nin 78. Genel Kurulu'ndaki konuşmasında Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki ihlalleri dile getirdiğini aktaran Destici şöyle devam etti:

Bu gelişmeyi anlamlı ve önemli görüyor ama yeterli bulmuyorum. Doğu Türkistan'da insan hakları ihlalleri, katliamlar, soykırım bitmeden, Doğu Türkistan özgürlüğe kavuşmadan mücadelemizde geri adım atmayacağız.

Güncellenme Tarihi : 24.9.2023 09:35

İLGİLİ HABERLER