Dünya
  • 7.6.2023 11:00

Dev baraj vuruldu, Ukrayna sular altında kaldı

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres Salı günü yaptığı açıklamada, Ukrayna'daki Kakhovka barajının kısmen yıkılmasının, Rusya'nın komşusunu işgalinin "bir başka yıkıcı sonucu" olduğunu söyledi.

Ukrayna'nın güneyindeki Rusların elindeki büyük baraja yapılan saldırı, küçük bir şehri sular altında bırakan bir su seline neden oldu, iki düzine köyü sular altında bıraktı ve 17.000 kişinin tahliyesine yol açtı.

Guterres, New York'taki BM karargahında gazetecilere yaptığı açıklamada, "Bugünkü trajedi, savaşın insanlar üzerindeki korkunç bedelinin bir başka örneğidir."

"Acıların baraj kapakları bir yıldan fazla bir süredir dolup taşıyor. Bu durmalı" diye ekledi. 

Moskova ve Kiev, Kiev'in Rusya'nın Ukrayna'nın uzun zamandır beklenen saldırısını engelleme girişimi olduğunu söylediği olayda barajda büyük bir delik açmakla suçlandı.

Guterres, BM'nin Kakhovka hidroelektrik santral barajının "yıkılmasına yol açan koşullar hakkında bağımsız bilgilere erişimi olmadığını" söyledi.

"Ama bir şey açık," diye ekledi. "Bu, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin bir başka yıkıcı sonucudur."

Rusya'nın işgalinin başlangıcından bu yana Moskova'yı BM sözleşmesini ihlal etmekle suçlayan Guterres, sivillere ve kritik sivil altyapıya yönelik saldırıların "durması gerektiğini" söyledi. 

Genel sekreter, "Ukrayna'nın Herson bölgesindeki muazzam insani, ekonomik ve ekolojik felaketin bugün ortaya çıkan trajik görüntülerini hepimiz gördük" dedi.

"Birleşmiş Milletler ve insani yardım ortakları, içme suyu ve su arıtma tabletleri ve diğer kritik yardımlar dahil olmak üzere Ukrayna hükümeti ile koordinasyon içinde destek için acele ediyorlar" diye ekledi.  

Baraj patlamasıyla ilgili bir Güvenlik Konseyi toplantısında konuşan insani yardım sorumlusu Martin Griffiths, barajın yıkılmasının bölgedeki gıda üretimine "büyük bir darbe" olduğunu ve su yoluyla mayın ve patlayıcıların önemli riskler taşıdığını söyledi. Daha önce güvenli kabul edilen alanlar.

Barajın yıkılması, "ön cephenin her iki tarafındaki - Ukrayna'nın güneyindeki binlerce insan için ev, yiyecek, temiz su ve geçim kaynakları kaybı yoluyla ciddi ve geniş kapsamlı sonuçlara yol açacak."