Dünya
  • 31.5.2016 10:50

Dev gemi balinayı böyle biçti

Koca gemi balinayı adeta biçti. Geminin ön kısmında asılı kalan balina ancak gemi limana yanaştığında fark edilebildi.
Nesli tükenmekte olan hayvanlar sınıfında yer alan Fin balinası Alaska'dan gelen bir gezi gemisinin önünde ölü bulundu.Olay yerine gelen yetkililer bu nadir balinanın ölüm nedeni bulmak için otopsi yapmaya karar verdiler.
Holland America Line yolcu gemisi görevlileri çarpma hakkında bir şey bilmediklerini belirterek, asılı kalan balinayı bir çocuğun kendilerine haber veridğini söyledi.
Associated Press ajansına bir mail yollayan gemi yetkilileri, farkettikleri saatten yarım saat öncesinde orada bir balina bulunmadığını idida etti.
Fin balinaları 90 yaşına kadar yaşayabiliyor.

Oluklu balina ya da Fin balinası, Çatal kuyruklu balina (Balaenoptera physalus), oluklu balinagiller(Balaenopteridae) familyasına ait bir balina türü. Gök balinadan sonra yaşayan ikinci büyük balina, ikinci en büyük canlı türüdür ve 27 metreye kadar büyüyebilirler. Dünyadaki okyanuslardan her birinde yaşayan oluklu balinalar kutupsal iklimden, tropikal iklime kadar her türlü suda yaşamlarını sürdürebilirler. Bulunmadıkları kısıtlı yerler okyanuslardanuzak, hareket olanağını azaltan, kuzey ve güney kutuplarındaki yüzen buz kütlelerinin olduğu alanlardır. Popülasyonlarının en çok olduğu yerler ılıman sulardır.20. yüzyılda kontrolsüz avlanmaları sonucu bugün sayıları oldukça azdır bu nedenle koruma altındaki türler arasında yer alırlar. Uluslararası Balinaavı Komisyonu (IWC) bu türün avlanmasına ilişkin bir erteleme kararı yayınlamıştır.

Güncellenme Tarihi : 31.5.2016 11:33

İLGİLİ HABERLER