Spor
  • 29.7.2019 20:15

Digitürk geri adım atmıyor!.. Maçların naklen yayını tehlikede

Digitürk son noktayı koydu: Anlaşma sürdürülemez!

Kulüpler anlaşmanın değişmemesi için direnirken Digitürk anlaşmanın "sürdürülemez" olduğunu ifade etti.

Spor Toto Süper Lig'in yayıncı kuruluşu BeİN Sports'un Türk lirasının değer kaybetmesinin ardından 2016'da yapılan anlaşmanın değiştirilmesini istemesi ve gerekli ödemeyi yapmamasından kaynaklanan kriz sürüyor. Kulüpler anlaşmanın değişmemesi için direnirken Digitürk anlaşmanın "sürdürülemez" olduğunu ifade etti.

Yeni sezonda dolar kurunu sabitlemek isteyen yayıncı kuruluşa kulüpler üst üste olumsuz cevaplar verirken, TFF ile Digitürk son bir buçuk ayda 12 defa konu hakkında görüştüğü ancak bir sonuca varamadığı  belirtildi.

Financial Times'ın Türkiye muhabiri Laura Pitel'e açıklamalarda bulunan Digitürk, "Mevcut anlaşma açıkça sürdürülemez. Hiçbir şirketin 2016 anlaşmasının şartları altında çalışması mümkün değil. Bu eşsiz ekonomik durumda ligin finansal diriliğini sırtlama sorumluluğu sadece bizde olmamalı. Ekonomik durum bütün şirketleri etkiliyor" ifadelerini kullandı.

Konuya yakın bir kaynağın aktardığına göre 2015 yılında Katarlı BeİN Media tarafından satın alınan Digitürk'ün yöneticileri Türk futbol kulüplerinin onları ekonomik zorluklardan "kurtaracağını" beklemesinden memnun değil. Konuya yakın bir başka kaynak ise Katarlı şirketin "blöf" yaptığını ve bahsedilen meblağın şirket için büyük bir miktar olmadığını ifade etti.

TFF ile BeİN arasındaki görüşmelere yakın bir başka isim ise iki taraf arasındaki anlaşmazlığın tek kaynağının bu olmadığını söyledi.

ŞANSAL BÜYÜKA: 2 MİLYAR KAYIP VAR

Spor basının önemli isimlerinden Şansal Büyüka, TFF’nin yayın haklarını korumadığını ve ülkede illegal yayının giderek çoğaldığını vurgulayarak TFF'nin yaptırım konusunda yetersiz kaldığını söyledi.

Büyüka sözlerine şöyle devam etti;

"İnanamayacaksınız ama Digitürk’ün illegal yayınlardan yılda tam 1.2-2 milyar TL kaybı var... Gelişen teknoloji ve artan alternatiflerle birlikte bugün maçın oynandığı stattan bile cep telefonları başta, canlı yayın yapıp, bu yayın çoğaltılabiliyor, dağıtılabiliyor... Bu konuda TFF’ye ısrarla müracaat edilmesine ve çok ciddi yaptırımlar talep edilmesine rağmen bugüne kadar bir girişim bile yapılabilmiş değil. Sonuç olarak iş TFF’nin yayın haklarını korumasına bakıyor. Çünkü beIN gelir gider ama halkın yarısı ligi illegal olarak bedava izlerken hiçbir yayın kuruluşu Süper Lig’in yayın haklarını almaz. Zaten bu yüzden Premier Lig, La Liga veya diğer ligler kaçak yayınlara karşı bu kadar yatırım uyguluyorlar. TFF ise aksine hiçbir aksiyon almıyor. Bu da kendi kendine zarar vermektir."

Güncellenme Tarihi : 30.7.2019 13:09

İLGİLİ HABERLER