Spor
  • 9.7.2009 15:49

DİRSEĞİ ATTI, TAKIMINI 500 BİN DOLARDAN ETTİ

Gençlerbirliği futbolcusu Mehmet Polat, geçen sezonun son maçında rakibine attığı dirsek nedeniyle, takımını Fair Play Ligi'nde 500 bin dolardan etti.

Gençlerbirliği Başkanı İlhan Cavcav, 2008-2009 sezonunda Futbol Federasyonu ile Turkcell işbirliğiyle oluşturulan, Turkcell Fair Play Ligi'ni ilk sırada tamamlayan takıma verilen 500 bin doları, son maçta kaybettiklerini belirterek, ''Sezonun son maçına kadar ilk sırada bulunduğumuz Fair play Ligi'nde, ne yazık ki, futbolcumuz Mehmet Polat'ın, son maçta Kayserisporlu bir futbolcuya dirsek atmasıyla bir anda 4. sıraya indik. Bu dirsek hem bize 500 bin dolara mal oldu, hem de ikinci ve üçüncü sıradaki takımlara verilen 300 bin ve 200 bin dolarlardan da etti'' diye konuştu.

Cavcav, Mehmet Polat'ın bu hareketi sonrası ligde kalma mücadelesi veren takımın zor anlar yaşadığını da ifade ederek, ''Takımı 10 kişi bırakarak, rakibimiz karşısında moral bakımından da çöküntü yaşamamıza neden oldu. Bir anda 4-0 yenik duruma düştük ve ligde kalmamız ancak, bir başka maçın neticesine bağlı oldu. Böyle futbolcuyla yollarımızı hemen ayırdık'' dedi.


ALACAĞINA ŞAHİN, VERECEĞİNE KARGA İlhan
Cavcav, Mehmet Polat'ın kulüpten ayrılırken alacağını kuruşuna kadar istediğini ifade ederek, şöyle konuştu: ''Mehmet Polat ile yollarımızı ayırdık. 38 milyar lira bir alacağı vardı verdik. Mukavelesini fesh ettik. Alacağı 38 milyar liranın hesabını yaparken, fair play ödülü olarak kulübü 500 bin dolardan ederken hiç düşünmeden hareket etmesi, camia olarak bizleri çok üzdü. Bu tür futbolcuların Gençlerbirliği'nde yeri yok. Bize zarar veren hiçbir futbolcuyla çalışmayız.

'' FUTBOL FEDERASYONUNA SİTEM
Başkan Cavcav, Futbol Federasyonu Tahkim Kurulu Başkanı Adnan Türkkan'dan Mehmet Polat'a verilen 2 maçlık cezanın 1 maça indirilmesi konusunda ricada bulunduklarını da vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü: ''Bir futbolcunun o şekilde hareketini onaylamak mümkün değil. Ancak üzülerek şunu ifade edeyim, futbolcuya 2 maç ceza verilmiş. Tahkim Kurulu Başkanına telefon ederek, (lig bitti bu çocuğa 1 maç ceza verilmesi suretiyle bize bir indirim yaparmısınız?, eğer olmuyorsa hiç müracaat yapmayalım) dedim. Ama ne yazıktır ki, Futbol Federasyonu Tahkim kurulu Başkanı Adnan bey, bana müracaat edin demesine rağmen, yine 2 maçlık cezayı tasdik etmesi suretiyle, biz böyle bir paradan olduk.'' Tahkim kurulunun, noter görevi görmesinin doğru olmadığını bildiren Cavcav, ''Tahkim kurulu, ceza kurulunun vermiş olduğu kararı, ille noter gibi tasdik edecek diye bir hükme de sahip değil. Önemli olan burada futbol federasyonunun kararını dahi dinlemeyen bir tahkim kuruluyla çalışıyoruz. Bu durumu futbol federasyonu başkanımıza arz ettim. Ama maalesef yine aynı kurulla göreve devam edeceklerini ifade ettiler. Hatta Mahmut beye dedim ki (Futbol federasyonuna gerek yok. Tahkim kurulu Türk futbolunu yürütsün) Bununla ilgili de samimi olarak genel kurula çıkıp konuşma yapacaktım. Mahmut kardeşimin hatırı için, çıkıp bu durumu genel kurulumuzun değerli üyelerine anlatmadım. Bunun takdirini de ben bütün kulüplerimize bırakıyorum. Federasyon değerlendirsin o benim işim değil'' diye konuştu.


FAİR PLAY LİGİ ŞAMPİYONU GAZİANTEPSPOR

İlk kez geçen sezon uygulanmaya başlanan Turkcell Fair Play Ligi'nde, 94 toplam ceza puanı ile birinci olan Gaziantepspor'un 500 bin dolar, 100 ceza puanı ile ikinci olan Trabzonspor 300 bin dolar, 112 ceza puanıyla üçüncü olan Denizlispor ise 200 bin dolar para ödülünün sahibi olurken, ligin son haftasına kadar Fair Play Ligi'nin ilk sırasında yer alan Gençlerbirliği ise Mehmet Polat'ın attığı dirsek sonucu gördüğü kırmızı kartla, aldığı 2 maç ceza nedeniyle 113 puanla 4. sıraya indi ve ödül alamadı.

İLGİLİ HABERLER