Gündem
  • 27.1.2023 22:50

Dışişleri Bakanlığı'ndan tepki: Danimarka'yı lanetliyoruz

Dışişleri Bakanlığı, Danimarka’nın Kopenhag şehrinde Kuran-ı Kerim’e karşı yapılan saldırıya ilişkin yaptığı açıklamada, "Tüm uyarılarımıza rağmen engellenmemesi endişe vericidir" dedi.

Aşırı sağcı Rasmus Paludan, provokatif eylemlerini sürdürüyor.

İlk olarak İsveç'in başkenti Stockholm'de İslam'ı hedef alan Paludan, burada yere attığı Kur’an-ı Kerim’i daha sonra yaktı.

İsveç güvenlik güçlerinin gözü önünde yapılan çirkin saldırının ardından benzer bir görüntü Hollanda'da da ortaya çıktı.

Burada da kutsal kitabın yakılması, büyük tepkilere yol açtı.

Çirkin bir eylem daha

Son olarak tepkilerin odağındaki Danimarkalı siyasetçi Paludan, bugün Kopengah'daki bir caminin karşısında yeniden Kur’an-ı Kerim’i hedef aldı.

Ardından İslam'a ve Müslümanlara hakaret ederek, cami çıkışındaki vatandaşları tahrik etti.

Güvenlik çemberi oluşturuldu

Çirkin saldırıyı izlemekle yetinen polis, herhangi bir girişimde bulunmadı. Polis ekiplerinin Paludan'ın çevresinde güvenlik çemberi oluşturduğu görüldü.

Olayın ardından, Rasmus Paludan'ın Kur'an-ı Kerim yakma provokasyonuna izin veren Danimarka'nın Ankara Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı.

"Tüm uyarılarımıza rağmen engellenmemesi endişe vericidir"

Konuya ilişkin açıklama yapan Dışişleri Bakanlığı, saldırıya müsaade edilmesini en güçlü şekilde kınadı.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

İsveç’te kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’e karşı gerçekleştirilen nefret suçunun bugün Danimarka’nın Kopenhag şehrinde aynı İslam düşmanı şarlatan tarafından tekrar işlenmesine izin verilmesini en güçlü şekilde lanetliyoruz.

İsveç ve Hollanda’dan sonra bu defa Danimarka’da gerçekleştirilen bu alçak eylemin tüm uyarılarımıza rağmen engellenmemesi Avrupa’da dini hoşgörüsüzlük ve nefretin sözde özgürlük ortamını suistimal ederek eriştiği tehlikeli boyutları ortaya koyması bakımından endişe vericidir.

Avrupa’da milyonlarca insanın hassasiyetlerini rencide eden bu tür iğrenç eylemlere müsamaha gösterilmesi barış içinde bir arada yaşama pratiğini tehdit etmekte ve her gün Avrupa’nın bir yerinde meydana gelen ırkçı, yabancı düşmanı ve İslam karşıtı saldırıları kışkırtmaktadır.

Avrupa toplumunun ayrılmaz parçası olan Müslümanları ötekileştiren bu eylemler karşısında tepkisiz kalan yönetimlere sorumluluklarını hatırlatıyor, savunduklarını iddia ettikleri evrensel değerlerin ayaklar altına alınmasına seyirci kalmamaya davet ediyoruz.

Güncellenme Tarihi : 27.1.2023 19:52

İLGİLİ HABERLER