Gündem
  • 30.11.2012 09:40

Dışişleri'nden 'Filistin' açıklaması

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Filistin'in BM’de “üye olmayan gözlemci devlet” statüsü kazanmasını memnuniyetle karşılandığı belirtilirken, "Bu tarihi oylamayla Filistin, uluslararası camiada tanınmış bağımsız ve egemen bir devlet olarak hak ettiği konumu elde etme yönünde büyük bir adım atmıştır. Mazlum Filistin halkının baskı, zulüm ve acılarla dolu tarihinde yeni bir sayfa açan bu hayati karar, başta Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi olmak üzere, uluslararası toplumun üyelerine anlamlı bir mesaj teşkil etmektedir" denildi.
Filistin davasına verilen desteğin en üst düzeyde bir ifadesi olarak, Türkiye'yi Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun bizzat temsil ettiği hatırlatılan açıklamada, şunlar kaydedildi:
"Sayın Bakanımız, oylama öncesinde BM Genel Kurulu’na hitaben yaptığı konuşmada, Filistin halkına, Birleşmiş Milletler’in 1947’de aldığı kararla verilen kendi kaderini belirleme ve devlet olma hakkının tanınmasının uluslararası toplum için bir seçenek değil, ahlaki, siyasi, stratejik ve hukuki bir yükümlülük olduğunu ifade etmiştir. Gözlemci devlet kararının sadece bir başlangıç olduğunu, 1967 sınırları dahilinde barış içinde yan yana var olacak iki devletli çözüm temelinde, başkenti Doğu Kudüs olan Filistin Devleti’nin bayrağı, tam üye olarak Birleşmiş Milletler’de diğer bayraklar arasında dalgalanıncaya kadar, Filistin halkına on yıllardır uygulanan zulüm ve haksızlığın sona ermiş sayılamayacağını vurgulamıştır. El Halil’den Ramallah’a, Kudüs-ü Şerif’den Gazze’ye tüm Filistinlilere seslenen Sayın Bakanımız, Türk halkının Filistinli kardeşlerini hiçbir zaman yalnız bırakmayacağını ifade ederek, uluslararası toplumu kapsamlı, adil ve sürdürülebilir bir barış için her türlü çabayı göstermeye çağırmış, Filistin’in uluslararası camiadaki haklı yerine kavuşması gerektiğini dile getirmiştir."
Davutoğlu'nun konuşmasından sonra geçilen oylamada, Filistin Devleti’ne Birleşmiş Milletler’de “üye olmayan gözlemci devlet” statüsünün verilmesini öngören kararın 9 aleyhte ve 41 çekimser oya karşılık, 138 olumlu oyla kabul edildiği kaydedilen açıklamada, "Bu tarihi oylamayla Filistin, uluslararası camiada tanınmış bağımsız ve egemen bir devlet olarak hak ettiği konumu elde etme yönünde büyük bir adım atmıştır. Mazlum Filistin halkının baskı, zulüm ve acılarla dolu tarihinde yeni bir sayfa açan bu hayati karar, başta Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi olmak üzere, uluslararası toplumun üyelerine anlamlı bir mesaj teşkil etmektedir. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda ezici bir çoğunlukla desteklenen, Filistin’e gözlemci devlet statüsü tanıyan bu kararla, başta BM Güvenlik Konseyi üyeleri olmak üzere, tüm uluslararası topluma verilen bu önemli mesajın doğru algılanmasını temenni etmekteyiz. Filistin meselesinde çözüm olmadan bölgede barış sağlanmasını beklemek gerçekçi değildir. Filistin liderliğinin iki devlet vizyon temelinde barış sürecini ilerletmeye yönelik tüm iyi niyetli ve yapıcı çabalarına rağmen İsrail, iki devletli çözümün hayata geçirilmesini imkânsız hale getirecek politikalarıyla kalıcı ve adil bir barışın tesisine engel olmayı sürdürmektedir. Türkiye, Filistin’in bugün kaydettiği tarihi aşamanın adil, kalıcı ve kapsamlı barışın tesis edilmesine katkı sağlayacağına inanmakta ve bu çerçevede, taraflar arasında iki devlet temelinde kapsamlı barış görüşmelerinin en kısa sürede yeniden başlatılmasını teminen, Birleşmiş Milletler ve uluslararası toplumu göreve çağırmaktadır. Filistin’in yakın gelecekte BM üyeliğine kabul edilmesi için çabalarımızı diğer uluslararası ortaklarımızla birlikte kararlılıkla sürdürecek ve Filistinli kardeşlerimizin haklı davasını savunmaya devam edeceğiz" ifadeleri kullanıldı.
 

İHA

Güncellenme Tarihi : 22.3.2016 10:49

İLGİLİ HABERLER