Dünya
  • 29.4.2024 23:30

Dışişlerinden Fransa Meclisi’nin Osmanlı'yı karalayan skandal kararına tepki

Dışişleri Bakanlığı, Fransa Ulusal Meclisi'nin bugün Asuriler ve Keldanilere ilişkin aldığı kararın yok hükmünde olduğunu duyurdu. Osmanlı dönemine dair hukuki ve tarihi temelden yoksun olduğu belirtilen kararın, 1948 BM Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesine aykırı olduğu da vurgulandı.

Dışişleri Bakanlığı, Fransa Ulusal Meclisi’nin 29 Nisan 2024 tarihli Asuriler ve Keldanilere ilişkin kararında Osmanlı dönemine dair hukuki ve tarihi temelden yoksun ithamlarına tepki gösterdi.

Bakanlık, Fransa Meclisi'nin skandal kararına ilişkin yazılı açıklamada bulundu.

Söz konusu kararın yok hükmünde olduğunu belirten Bakanlık, kararın 1948 BM Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesine aykırı olduğunu da vurguladı.

Açıklamada Fransız hükümetinin, 2023'te, Fransız Senatosunda kabul edilen benzer bir kararı desteklemediği de hatırlatıldı.

"Karar yok hükmündedir"

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Fransa Ulusal Meclisi'nin 29 Nisan 2024 tarihinde kabul ettiği Asuriler ve Keldanilerle ilgili karar yok hükmündedir.

Geçtiğimiz yıl Fransız Hükümeti, Fransız Senatosu'nda kabul edilen benzer bir kararı desteklemediğini açıklamıştı. Aynı mesnetsiz ithamların bu kere iktidar partisi milletvekilleri tarafından Ulusal Meclis gündemine taşınması, tarihi olayların siyasi çıkarlar uğruna çarpıtılması gayretlerinin bir örneğidir.

Parlamentoların tarihi yorumlama ve yargılama yetkisi bulunmamaktadır.

Bu karar, soykırım suçunun ancak yetkili bir mahkeme tarafından isnat edilebileceğini öngören 1948 BM Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesine de aykırıdır."

Güncellenme Tarihi : 29.4.2024 23:31

İLGİLİ HABERLER