Gündem
  • 29.11.2014 20:18

Diyanet İşleri Başkanı'ndan Papa'ya tarihi mektup

Görmez'in Papa Francesco'ya hediye ettiği mektubun Başbakanlık Osmanlı Arşivi'ne ait olduğu ve baskı için yapımı yüz seneyi aşkın aharlı kağıtların kullanıldığı ifade edildi.

"IŞİD GİBİ SAPKIN OLUŞUMLARIN BAHANE OLARAK KULLANILMASI GELECEK ADINA KAYGI VERİCİ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı ziyaretinin ardından Diyanet İşleri Başkanlığı'nı ziyaret eden Papa Francesco, Başkan Görmez ile bir görüşme gerçekleştirdi. Diyanet İşleri Başkanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre görüşmeye, Diyanet İşleri Başkan yardımcıları ile Papa Francesco'nun beraberindeki heyeti de katıldı. Görmez'in görüşmelerinde Papa Francesco'ya Batıda yaşayan Müslüman kardeşlerimize yönelik ağır baskı, yıldırma, ayrımcılık, dışlanma ve fiili saldırılarda IŞİD gibi sapkın oluşumların bahane olarak kullanılmasının gelecek adına endişe ve kaygı verici olduğunu söyleyerek, batıdaki Müslüman azınlıklara, bilhassa Batı kamuoyunda yaygınlaştırılmış bulunan İslamofobik paranoyaya karşı Papa'yı inisiyatif almaya çağırdığı belirtildi.

"İLİŞKİLERİMİZİ DAHA İYİ NOKTALARA GÖTÜRELİM"

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Papa Francesco'ya Papa X. Pius'un Sultan II. Abdulhamit'e gönderdiği mektubun yer aldığı tabloyu hediye ettiği sırasında "Seleflerimizi hayırla yad edelim ki ilişkilerimizi daha iyi noktalara götürelim" ifadesini kullandı. Görmez, ayrıca Papa Papa Francesco'nun heyetindekilere de oltu taşından yapılmış tesbih ve kol düğmesi hediye etti. Papa Francesco da Mehmet Görmez ve yardımcılarına birer hediye verdi.

"PADİŞAH HAZRETLERİNİN MUTLULUĞU İÇİN DUA EDERİZ"

1903-1914 yılları arasında papalık yapmış asıl adı Giuseppe Melchiorre Sarto olan Onuncu Pius tarafından 34. Osmanlı Padişahı ve 113.İslam Halifesi II. Abdülhamid'e yazılan mektupta şu ifadeler yer alıyor:"Yüce Padişah Hazretlerine Papa Onuncu Pius Hazretleri tarafından gönderilen nâmenin tercümesidir. Unvanlardan sonra Padişah Hazretlerinin iltifatlarını bildirir namelerini aldık. İşbu nameleri Antakya Rum Melkit Patriği Siyril biraderimizin tarafımıza tebliğ ettiği hükümdarlık şefkatinin yeni bir delilidir. Adı geçen Patrik, huzurunuza çıkma şerefine nail olduğunda, ne derece iltifata mazhar olduğunu haber verdikten başka, samimi teveccühlerinin memleketlerinde bulunan Katolik dostlarına şamil olduğunu da bildirmiştir. Bunun için cihanı fetheden Yüce Cenaplarına şu güzel işaretlerden dolayı sonsuz teşekkürlerimizi arz eder ve Yüce teveccühlerinin memleketlerindeki Katolikler hakkında gittikçe artması temennileri arkasından bahtiyarlıklarının tam olması, padişah hazretlerinin nihayetsiz mutluluğu ve bahtının açık olması için dua ederiz

"İmza Onuncu Pius"

MEKTUP BAŞBAKANLIK OSMANLI ARŞİVİ'NDEN

Papa Francesco'ya Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez tarafından verilen mektup hakkında şu bilgiler kaydedildi: "Başbakanlık Osmanlı Arşivi, Yıldız Evrakı, Parekende Kısmı, Name-i Hümayunlar, Numara: 9/54 Mektup, Başbakanlık Osmanlı Arşivi Yıldız evrakı perakende kısmı name-i hümayunlar bölümünden çıkarılıp taranarak dijital ortamda Sufiyane'ye teslim edilmiştir. Baskı için yapımı yüz seneyi aşkın aharlı kağıtlar Hattat Mehmed Özçay'dan temin edilmiştir. Kağıtlar Hattat Tuğrakeş İsmail Hakkı Altunbezer'e ait olup terekesinden torunu vasıtası ile Mehmed Özçay'a geçmiştir. Yazıldığı döneme ait kağıtlara baskısı yapılan bu iki mektup atölyemizde çerçeve içerisine yerleştirilirken asitsiz bant ve paspartu kullanılmıştır. Çerçevesi el varağı ahşap çerçeve olup müze cam kullanılmıştır"


Bahar DEMİREL / ANKARA, (DHA)

Güncellenme Tarihi : 18.3.2016 23:59

İLGİLİ HABERLER