Gündem
  • 10.7.2024 12:01

Doğumları arttırmak için 8 öneri: Kaç çocuğu ne kadar para verilecek

Doğum oranının artırılması son günlerin öncelikli hedefi haline gelirken, AKP Kadın Kolları Başkanı Ayşe Keşir de bu hedef kapsamında atılabilecek adımlardan bazılarını aktardı. İşte Keşir'in doğum oranını artırmak için 8 önerisi..

Türkiye’de 1965’te 7 olan doğurganlık hızının 2023’te 1,51’e inmesi ve Türkiye’nin bu konuda ilk defa OECD ülkeleri ortalamasının altına düşmesiyle AKP, doğum oranını artırmayı öncelikli hedefi olarak belirledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında önceki gün yapılan ve yaklaşık 3 saat süren MYK toplantısında da AKP Kadın Kolları Başkanı Ayşe Keşir, Türkiye’nin nüfus dinamikleri ve doğurganlık haritası üzerine bir sunum gerçekleştirdi.

Türkiye gazetesinin haberine göre Kadın Kolları Başkanlığı'nın doğum hızının artırılmasına ilişkin önerilerinden bazıları şöyle oldu:

📌 Tüp bebek tedavisinde devlet desteği için öngörülen yaş sınırı, 40’tan 45’e çekilmeli.

📌 ‘Anne dostu hastane’ gibi uygulamalar yaygınlaştırılmalı, devlet hastanelerinde doğum yapma cazip hâle getirilerek doğumun ekonomik ve psikolojik yükü düşürülmeli.

📌 Doğum izinlerinden sonra annelere çocuklarının ilkokula başlamasına kadar kısmi süreli çalışma hakkı getirilmeli.

📌 3 ve üstü çocuk sahibi olan ailelere kademeli olarak asgari ücret tutarında bakım desteği verilmeli.

📌 Yenidoğan çocuklar için iki yıl süreyle bez ve mama yardımı yapılmalı.

📌 İki ve üstü çocuğu olan ailelere araç ve konut alımı başta olmak üzere kademeli olarak vergi indirimleri ve avantajlar sunulmalı.

📌 Aile ve Gençlik Fonu uygulaması, kapsamı genişletilerek çocuk teşvikleri için de kullanılabilmeli.

📌 Doğum parası olarak verilen, 1’inci çocuğa 300 TL, 2’nci çocuğa 400 TL, 3 ve üzeri çocuğa 600 TL olan rakamlar güncellenmeli.

Güncellenme Tarihi : 11.7.2024 16:59

İLGİLİ HABERLER