Dünya
  • 29.11.2014 13:16

Dünya devi ABB Elektrik'i Türkiye'de 'çarptılar'

42 milyar dolar cirolu enerji devi İsviçreli ABB, Türkiye'de 3 milyon TL'lik sahte bir alacak senedi kullanılarak dolandırıldı. ABB'nin Tuzla'daki fabrikasında makineler haczedildi. Yeddi emine teslim edilen mallar buradan da çalındı!

ABB Türkiye CEO’su Sami Sevinç'in, “Başımıza gelen olayı merkeze anlatmakta utandım. Türkiye’nin itibarı zedelendi” sözleriyle aktardığı olaylar zinciri şu şekilde yaşandı;

Dünya genelinde 146 bin çalışanı bulunan İsviçreli ABB Elektrik, Türkiye’de organize bir çetenin kurbanı oldu. 3 milyon TL’lik sahte bir alacak senedi kullanılarak dolandırılan ABB’nin Tuzla’daki fabrikasında makineler haczedildi, yeddi emine teslim edilen mallar da çalındı. İsviçre’nin Ankara Büyükelçiliği’nin de devreye girdiği olay nedeni ile bir çok bakanlık da bilgilendirildi. Savcılığın başlattığı soruşturma sonrası, şirketten para almak için yapılan işlemlere 10 icra memurunun da karıştığı belirlendi.

10 İCRA MEMURU


Türkiye’de 55 yıldan bu yana faaliyette olan, 6 fabrikasında bin 700 kişinin çalıştığı ABB Elektrik Sanayi A.Ş.’ye yönelik dolandırıcılık faaliyetleri ile ilgili soruşturmayı İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı yürütüyor. Savcılık ve şirket kaynaklardan edinilen bilgilere göre ABB Elektrik’e yönelik faaliyetlere İstanbul 29. İcra Müdürlüğü ve Kartal’daki Anadolu Adliyesi’ndeki 2. İcra Müdürlüğü görevlileri de dahil oldu. Aralarında 10’a yakın icra memurunun da olduğu organizasyonun başında ise A.T. isimli bir kişinin olduğu kaydedildi.

*ABB Elektrik'in Türkiye'deki fabrikalarında bin 700 kişi çalışıyor.

HACZEDİLEN MALLAR DA KAYIP
 

Şirkete yönelik haciz işlemleri için 3 milyon liralık sahte bir alacak senedi kullanıldı. Ayarlanan icra memurları sayesinde bir dizi icra takibi alındı. İstanbul İcra Müdürlüğü’nde takip kararları çıkarıldı, Anadolu Adliyesi’ndeki icra müdürlüğünce de haciz işlemleri yapıldı. ABB Elektrik’in Tuzla’da bulunan fabrikasında çok sayıda makine, teçhizat haczedildi. Özellikle makinelerin motorlarının haczedildiği kaydedildi. Şirketten haczedilen malların yeddi emin olarak bazı kişilere teslim edildi. Şirket, teminat mektubu yatırarak mallarını almaya gittiğinde ise bu kez de haczedilen malların çaldırıldığı ortaya çıktı. Haczedilen mallar ortada olmamasına rağmen, icra müdürlüğünden satış için gün dahi belirlendi. Edinilen bilgilere göre organize bir biçimde yürütülen ve 2 Eylül’de başlatılan işlemler 19 gün içinde tamamlandı.

*ABB, dünya genelinde 100 ülkede faaliyet gösteriyor; cirosu 42 milyar dolar.

TAMAMI YER DEĞİŞTİRDİ

Yapılan hacizler nedeni ile Tuzla’daki fabrikasını 2 ay kapatmak zorunda kalan ABB Elektrik, avukatları aracılığı ile bir yandan savcılığa başvururken, diğer yandan yapılan icra takiplerinin haksız olduğu gerekçesi ile mahkemeye başvurdu. Mahkeme şirketi haklı buldu. Ancak, haczedilen mallara bir daha ulaşılamadı. Soruşturma ile ilgili geçtiğimiz 29 Ekim’de yeni bir savcının görevlendirildiği öğrenildi. Memur suçlarına bakmakla yetkili savcının devraldığı soruşturmada icra müdürlerinin tamamının yerleri değiştirildi. Organizasyonun başında olduğu iddia edilen A.T.’ye ise ulaşılamıyor. Bir icra müdürünün ise, görev yeri değiştirildikten sonra emekliliğini istediği öğrenildi. Savcılık soruşturmasının bir aya kadar tamamlanabileceği öğrenildi.

50 MİLYON DOLARLIK YATIRIMI ASKIYA ALDI


ABB Elektrik CEO’su Sami Sevinç, yaşadıkları olayı bağlı bulundukları gruba anlatmakta zorlandıklarını ifade ederek şunları kaydetti: “Uluslararası bir şirkette kiminle konuşsak ‘şaka yapıyorsunuz’ diyorlar. Gerçekten zor günler geçirdik ve geçirmeye de devam ediyoruz. Biz, bu olay olduğu andan itibaren öncelikle kendi bağlı olduğumuz odalar da dahil olmak üzere herkesle temasa geçtik. YASED, TİM, Yatırım Ajansı’na bildirdik. Yine Ekonomi ve Adalet Bakanlığı ile temasa geçtik. Bu süreçte İsviçre’nin Ankara Büyükelçiliği’nin büyük desteğini gördük.” Sami Sevinç, olayın yaşanması nedeni ile 2015 için yapmayı planladıkları yatırımın durdurulduğun “Benim onaylanmış 50 milyon dolarlık yatırımı durdurdu İsviçre. 600 kişiye ilave iş imkânı sağlanacaktı. ‘Hele bir neticeyi görelim’ dediler haklı olarak. Herkes çok üzüldü çok kırıldı” sözleri ile ifade etti.

TEK DERTLERİ PARA ALMAKTI

Hiçbir şekilde borçlu olmamalarına rağmen fabrikada mallarının haczedilip muhafaza altına alınmasını “Utanç verici” olarak niteleyen Sevinç “Tuzla’daki fabrikamızda makine ve teçhizatlar haczedildi. 2 ay fabrikanın kapısına kilit vurduk. Çalışanları başka fabrikalara kaydırdık. Haczedilen mallarımızı geri almak için mahkemeye teminat mektubu verdik. Yeddi emine gittiğimizde mallarımızın devletin güven kuruluşu olan n yedieminden çalındığını öğrendik. Hiçbir-borç alacak ilişkimizin olmadığı bir olayda bizi gayri resmi ödeme yapmaya zorladılar. Tek dertleri bizden para almaktı. Türkiye Cumhuriyeti’nin bütün itibarını zedeleyen bu konuda, tek ümidimiz adaletin tecelli etmesi ve sorumluların gerekli cezayı görmeleri. Ama bu arkadaşlar eğer bu işten sıyrılırlarsa, bizim, ABB’yi Türkiye’de tutma şansımız çok zayıf olacak” dedi.

55 YILDIR TÜRKİYE’DE

DÜNYA genelinde 146 bin çalışanı bulunan İsviçreli ABB, 1965’den bu yana Türkiye’de faaliyette. ABB’nin Türkiye’deki fabrikalarında 1.700 kişi çalışıyor. Bu yılki Türkiye’deki cirosu 650 milyon dolar olarak hesaplanan ve 150 milyon dolar ihracat yapan ABB, Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşu listesinde. ABB’nin dünya genelindeki cirosu ise 42 milyar dolar. (Hürriyet / Dinçer Gökçe)

Güncellenme Tarihi : 19.3.2016 00:00

İLGİLİ HABERLER