Yaşam
  • 7.7.2024 10:49

Dünyaca ünlü moda devlerine polis baskını

İtalyan savcılar bir düzine kadar moda markasının tedarik zincirini araştırıyor

Konuya yakın bir kaynak, Fransa'nın LVMH şirketinin İtalya'daki bir biriminin işçi sömürüsü soruşturması kapsamında mahkemeye verilmesinin ardından Milano'daki savcıların yaklaşık bir düzine moda markasının tedarik zincirini soruşturduğunu söyledi.

Milano'daki bir mahkeme, İtalya'nın moda başkenti çevresinde bulunan dört tedarikçisine yönelik yapılan soruşturmada çalışanların yasadışı çalışma koşulları altında olduğunun ortaya çıkmasının ardından, Dior markalı çantalar üreten LVMH'ye ait bir şirketin yönetimine bir komiser atadı.

Yerinde yapılan incelemeler ve elektrik kullanım verilerine ilişkin kontroller, savcıların işçilerin uzun saatler boyunca çalıştırıldığını, sıklıkla gece geç saatlere ve tatillerde çalıştığını iddia etmesine yol açtı. Personelin bir kısmı çalıştıkları yerde uyuyordu, düzenli sözleşmeleri yoktu ve ikisi İtalya'ya yasadışı göç etmişti.

Bu, önleyici tedbirlerden sorumlu Milano mahkemesinin bu yıl aldığı üçüncü karardır. Mahkeme, Nisan ayında Giorgio Armani'ye ait bir şirketle ilgili olarak, moda grubunun tedarikçilerini uygun şekilde denetlemekte "kusurlu bir şekilde başarısız" olduğu suçlamaları nedeniyle benzer adımlar atmıştı. Armani Group o zamanlar, "tedarik zincirindeki suistimalleri her zaman en aza indirmeye" çalıştığını söylemişti.

LVMH, mahkemenin kararı hakkında yorum yapmayı reddetti.

Reuters'a konuşan bir kişi, Milano savcıları ve İtalyan polisinin, yaklaşık bir düzine başka markaya tedarik sağlayan küçük üreticilere yönelik daha fazla soruşturma yürüttüğünü söyledi ancak bilgilerin gizli olması nedeniyle ek ayrıntı vermeyi reddetti.

Özel komiserin atanması, moda markalarının yan kuruluşlarına, faaliyetlerine devam ederken tedarik zincirindeki sorunları gidermeleri için zaman kazandırmayı amaçlıyor.

Reuters'ın incelediği mahkeme kararlarının kopyaları, LVMH ve Armani'nin soruşturma altında olmadığını, soruşturmanın hedef aldığı tedarikçilerin ise işçi sömürüsü suçlamalarıyla karşı karşıya olduğunu ortaya koydu.

'İtalya'da yapıldı'

Milano savcıları, son on yıldır, sundukları hizmetlerin maliyetini düşürmek için vergi, sosyal yardım ve emeklilik katkı paylarından kaçınarak yasadışı olarak işçi çalıştırdıkları iddia edilen işe alım şirketlerini soruşturuyor.

Soruşturmalar geleneksel olarak lojistik, ulaştırma ve temizlik hizmetleri gibi her birkaç yılda bir açılıp kapatılan firmalar tarafından işçi sağlanan sektörleri hedef alıyordu.

Daha sonra gözler moda sektörüne çevrildi; bu yıl da benzer sorunlarla karşılaşıldığına dair soruşturmalar devam ediyor.

Danışmanlık şirketi Bain, İtalya'nın küresel lüks mal üretiminin yüzde 50 ila yüzde 55'ini karşıladığını, binlerce küçük üreticinin büyük markalara ürün tedarik ettiğini ve bu üreticilerin ürünlerinde değerli 'Made in Italy' etiketini taşımalarına olanak sağladığını hesapladı.

Milano'da yapılan son araştırma, küçük bir üreticinin Dior'dan bir çanta üretmek için sadece 53 avro (57 ABD doları) talep edebildiğini ve moda evinin bu çantaları mağazalarda 2.600 avroya sattığını ortaya koydu.

İtalyan yasalarına göre, üretimi dışarıdan yaptıran markalar, tedarikçiler üzerinde yeterli denetimler yapmaktan sorumludur.

Geçmişte, İtalyan yargıçlarının işçi sömürüsü soruşturmalarıyla ilgili aldığı tedbirler yalnızca işçilere kötü muamele eden tedarikçileri ilgilendiriyordu.

Ancak Milano savcıları, başlangıçta Mafya tarafından ele geçirilen şirketlerle başa çıkmak için tasarlanan yasadaki bir hükümden yararlanabildiler.

Bu şirketler, onları yönetecek özel komiserlerin atanması yoluyla mahkeme veya yargı yönetimi altına alınacaktı.

Güncellenme Tarihi : 7.7.2024 11:27

İLGİLİ HABERLER